Postup přípravy
Ohřejeme mléko (nesmí být horké, pouze teplé). Odebereme do většího hrnečku cca 150 ml, přidáme 2 polévkové lžíce krupicového cukru a 1 polévkovou lžíci mouky, rozmícháme vidličkou a do vzniklé směsi přidáme rozdrobené kvasnice. Opět vidličkou promícháme, až se kvasnice rozpustí. Necháme na teple vzejít kvásek.
Připravíme si drobenku: v kastrůlku si rozehřejeme tuk, přidáme ořechy (mouku či piškoty), cukr a na mírném plameni za stálého míchání opražíme, necháme vychladnout.
Mouky, cukry, citronovou kůru a guarovou moučku promícháme ve větší míse vařečkou. Přidáme vzešlý kvásek, zbytek mléka a lžíci rumu. Prohněteme vařečkou, 2 - 3 minuty. Měli bychom mít vláčné, lepivé těsto, které překryjeme utěrkou a necháme na teplém místě cca 45 minut odpočinout.
Troubu si přehřejeme na 180 °C a vložíme dolů hrneček s vodou. Plech (2 ks) si vyložíme pečícím papírem. Po vykynutí přidáme do těsta majonézu a vypracujeme hladké těsto. Z těsta odebíráme kousky, které poválíme v mouce a tvarujeme kuličku, ze které tvarujeme na plechu vyloženém pečícím papírem koláček (okraje a střed pro náplň). Koláčky dáváme alespoň pět cm od sebe, při pečení ještě nakynou. Středy koláčku plníme omytým a okapaným ovocem promíchaným s cukrem. Posypeme drobenkou a okraje potřeme žloutkem vyšlehaným s mlékem. Pečeme cca 25 - 30 minut. Záleží na Vaší zkušenosti s troubou. Po vychladnutí pocukrujeme moučkovým cukrem.
Tip: Guarovou moučku dostanete v prodejnách zdravé výživy nebo po internetu, používá se do bezlepkového pečiva pro zlepšení vlastností těsta. Najdete ji i v běžně dostupných potravinách pod ozn. E 412 nebo se jí také říká guma guar. Patří k rozpustným vlákninám a získává se z plodu luštěnin (podobným našim fazolím). Zahušťuje těsto, zvětšuje jeho objem, zajišťuje větší trvanlivost pekařským výrobkům.