Netradiční bezlepková pseudoobilovina, která si díky své chuti a nutričním hodnotám zaslouží místo v našem jídelníčku. Pojďme si ji představit důkladněji.
Quinoa, česky merlík chilský pochází z Jižní Ameriky. Neobsahuje lepek, je tedy velmi vhodnou alternativou pro bezlepkáře a alergiky na lepek. Má velmi vysokou výživovou hodnotu, je lehce stravitelná, takže ideální pro ty, kteří myslí a jí zdravě. S ohledem na nízký glykemický index je vhodná i při redukční dietě.
Nad běžnými obilninami quinoa vyniká vyšším obsahem některých minerálních látek, například vápníku (obsahuje ho více než mléko), fosforu, železa, hořčíku, dále vitaminů rozpustných ve vodě (vitaminy skupiny B, vitamin C) a hlavně bílkovin, respektive esenciálních aminokyselin, které si lidské tělo nedokáže vytvořit a jejichž zdrojem je přijímaná potrava. Skladbou aminokyselin se quinoa podobá živočišným produktům a sóje.
Kde quinou koupíme, kolik stojí
Quinou seženeme v obchodech ve čtyřech podobách, přičemž nejvíce využívaná jsou semena a vločky.
- Semena
- Vločky
- Mouka
- Nápoj (rostlinné mléko rýžové s quinoou)
Quinoa je běžně k dostání například v řetězcích DM drogerií, Globusu či ve zdravých výživách. Určitým negativem může být její vyšší cena – například 250gramové balení v biokvalitě od firmy Country Life můžete pořídit od 40 do 55 Kč, podobná je i cena za čvrtkilové balení vloček. Quinoová mouka je velmi drahá záležitost, používá se spíše jako příměs s jinými moukami. Nápoj jsme našli na českém internetu jediný, Rýžový nápoj s quinoou a kakaem za 65 Kč 1 litr.
Quinoa v kuchyni, jak na to?
Příprava quinoy je jednoduchá. Semena propláchneme, dáme na 15–20 minut vařit spolu s mořskou solí (v poměru 2 díly vody a jeden semen) a na závěr necháme dojít pod pokličkou. Měkkost by měla být tzv. al dente, na skus. Někteří autoři receptů doporučují pro zbavení hořkých saponinů ze slupky semen namočit quinou přes noc a vodu slít.
Po uvaření používáme quinou obdobně jako rýži, případně kuskus. Slouží k přípravě slaných i sladkých pokrmů, lze ji konzumovat za tepla i za studena.
Konkrétně ji můžeme podávat jako přílohu k masovým a zeleninovým pokrmům, k omáčkám, připravovat z ní rizota, zavařovat do polévek. Může být i součástí zeleninových a luštěninových salátů, a to jak spolu s masem, tak i ve vegatariánské formě, například s tofu.
Na sladko lze z quinoy připravit různé nákypy a kaše, z vloček smícháním s ořechy, ovocem, medem apod. vzniká chutné mūsli.
Recepty s quinoou
Quinoa na sladko - nákyp s višněmi
Zdravé quinoové burgery
Quinoové placičky jako hlavní jídlo i příloha
Quinova nás oslovila, pokud máte vy nějaký vyzkoušený recept, šup sem s ním :-).