Jak zbavit dítě do tří let atopického ekzému úpravou stravy? To bude hlavní, ale ne jediné téma našeho devítidílného speciálu. Atopický ekzém je svědivá, neinfekční, zánětlivá kožní choroba, pro kterou je typická různorodost projevů – příznaky se mění nejen svým vzhledem, ale i rozmístěním na těle, a to i v závislosti na věku. Jak vypadají?
Atopický ekzém může začít v jakémkoli věku. Bývá spojen s dalšími atopickými projevy (potravinová alergie, senná rýma, astma atd.). Pojem atopický znamená atypickou odpověď kůže a sliznic na rozličné provokační faktory (alergeny). Atopie je proto jakousi vstupenkou k alergickému onemocnění. Rozvoj atopického ekzému je podmíněn následujícími faktory (některé spolu úzce souvisejí):
…genetická dispozice
…regulační odchylka imunitních mechanismů
…porušená bariérová funkce kůže – v různé míře (individualita) chybí lipidy vážící vodu – to má za následek vyšší ztráty vody a vysušení kůže.
Atopický ekzém a jeho projevy
Kojenecká forma atopického ekzému
Začíná obvykle kolem 3. měsíce svědící vyrážkou na tvářích či ve vlasech, která se může rozšířit na trup i končetiny. Může též dojít ke vzniku mokvajících ploch, které se pokrývají strupy. V pozadí atopického ekzému v tomto věku mnohdy stojí potravinová alergie, zvláště na bílkoviny kravského mléka.
Dětská forma atopického ekzému
Postihuje batolata a předškoláky. Vyrážka je nejčastěji v místech loketních a podkolenních jamek, na krku, kolem kotníků, na nártech a zápěstí. Mohou být postiženy víčka a okolí úst. K mokvání nedochází často, jde spíše o „suché“ chronické projevy – zdrsnění a vysušení kůže s občasným zčervenáním a svěděním. Doprovodným projevem atopického ekzému v tomto věku bývají inhalační alergie („senná rýma“) nebo astma.
Forma atopického ekzému u dospívajících a dospělých
U dospívajících a dospělých bývá ekzém hlavně v ohybech loktů, pod koleny, na zápěstích, případně na horní části hrudníku, ramenou, krku, obličeji (hlavně kolem očí a úst) a často i rukou. Svědění nastává při zarudnutí kůže, ale také v teple a při rozčilení. Doprovodným projevem atopického ekzému v tomto věku bývá inhalační alergie („senná rýma“) nebo astma.
Atopický ekzém a kvalita života
Atopický ekzém snižuje kvalitu života. Pacienti s ekzémem uvádějí, že jim ekzém ovlivnil volbu povolání (nejsou vhodná povolání v horkých, prašných prostředích, práce s chemikáliemi, někteří nemohou používat latexové rukavice v zdravotnických profesích, nejsou vhodná povolání, kde je nutný kontakt se zvířaty apod.). Atopický ekzém působí u řady pacientů potíže při navazování vztahů, problémy v intimní sféře, postihuje i oblast domácích prací, zábavu, cestování… Značná část pacientů v průzkumech udávala, že jsou nespokojeni s úrovní podaných informací o atopickém ekzému více než s úrovní terapie onemocnění.
Léčba atopického ekzému
Léčba atopického ekzému je náplní následujícího dílu seriálu. Co se vyléčitelnosti atopického ekzému týče, atopický ekzém je onemocnění s vrozenou dispozicí, nelze se jej proto zcela zbavit. Je však možné „dostat ekzém pod kontrolu“. Příznaky ekzému obvykle slábnou s postupujícím věkem. Většinou vymizí do dvacátého roku věku a jen ve zcela ojedinělých případech, u nejtěžších pacientů, sužuje postiženého i déle.
Důležitá vyšetření u pacienta s atopickým ekzémem
Základem je celkové vyšetření (rozbor všech údajů o rodině, sourozencích a prostředí, v němž pacient žije; zhodnocení stavu výživy, růstu, hmotnosti, zažívání, délky kojení, reakcí na změny ve výživě se zaměřením zejména na kravské mléko, vejce; podrobný rozbor vzniku a vývoje ekzému).
Alergologické a imunologické vyšetření:
- vyšetření základních ukazatelů imunity (vyloučit imunologickou nedostatečnost)
- vyšetření koncentrace alergických protilátek (IgE), posoudit, zda se jedná o atopika, tj. jedince s dědičně založeným sklonem k alergii
- vyšetření specifických „alergických“ protilátek (sIgE) proti jednotlivým alergenům (bílkoviny kravského mléka, vaječný bílek, vzdušné alergeny atd.)
Vedle krevních testů existují i tzv. pricky (kožní testy s kopíčkem), kterými lze otestovat reakci na jednotlivé alergeny. Co se ale týče potravinové alergie v pozadí atopického ekzému, nejsměrodatnější je použití tzv. EET testu (eliminace potraviny a po pauze její následné opětovné zavedení do jídelníčku).
Každý ekzém nemusí být projevem alergie, proto je toto vyšetření pro stanovení preventivních opatření a léčby důležité.
Spolupracujte se skutečnými odborníky
Netřeba zmiňovat, že vedle vlastního aktivního boje s atopií je nutné též nalézt dobrého alergologa a kožního doktora. Ideální je spolupráce alergologa, kožního lékaře a pediatra, popř. obvodního lékaře.
Vůbec nic proti alternativním cestám léčby, avšak všichni dotčení by při volbě léčby měli používat zdravý rozum. Atopie je onemocnění celoživotní, jde o dědičně založenou dispozici, takže prohlášení typu „vyléčíme váš atopický ekzém“ a podobné nesmysly berte s velkou rezervou. Maximální úspěch je dostat ekzém do klidového stádia, snad k tomuto přispívá také tento seriál.
Stejně tak se dívejte s velkým podezřením na „čistě přírodní“ krémy, které během dne zcela vyhladí pokožku – při chemickém rozboru byla nejednou shledána větší množství kortikosteroidů v takovémto krému. Všechny řekněme alternativní postupy proto raději prokonzultujte s odborníkem. A hlavně: optimismus, trpělivost, disciplína a zdravý rozum – to jsou vlastnosti, které vám velmi napomohou v boji s atopií a jejími projevy.
Další články speciálu Jak zbavit dítě atopického ekzému úpravou stravy (děti do tří let)
Díl 2. Základy péče o dítě s atopickým ekzémem
Díl 3. Spojitost atopického ekzému a potravinové alergie
Díl 4. Prevence atopického ekzému
Díl 5. Hledejte alergeny v jídle
Díl 6. Ošetřování atopické pokožky