Infolinka (všední dny 8.30–15 h)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–15 h)
541 212 450

Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 6. Ošetřování atopické pokožky

AE je onemocnění s velkou variabilitou projevů – od akutních stádií (zánětlivé pupínky a puchýřky, mokvání, stroupky) až po chronická stádia (zhrubnutí, barevné změny, olupující se plochy). Nepříjemné jsou tzv. krusty, které rozpraskávají. Speciálním případem je pak infikovaný ekzém – ten je zmíněn v 7. díle v odstavci „Komplikace“.

Tato kapitola se týká preventivních a podpůrně léčebných prostředků.

Na rozdílné formy ekzémů různé typy přípravků

Mokvavé plochy vysušujeme obklady např. 3% borovou vodou, Jarischovým roztokem, slabým roztokem hypermanganu atd. Studený obklad se přikládá jen na několik minut, pak se nechává tekutina z povrchu kůže odpařit. Tento postup se po 15 minutách opakuje. Moderní a komfortnější formou je aplikace ve formě aerosolového spreje (postřik, rosení), dostupné jsou např. spreje s obsahem zklidňujících termálních vod.

Rozsáhlé mokvající plochy koupeme v bylinných odvarech (černý čaj, řepík, dubová kůra atd.), v odvarech z pšeničných otrub, škrobu, lze zkusit minerální koupele z mořské (příp. lázeňské) soli.

Na mokvající místa nikdy nedáváme mastné krémy, mastné masti ani oleje!

Když mokvání odezní, aplikujeme vhodná lotia (tekuté emulze, „mléka“) a hydratující krémy typu olej ve vodě (O/W, O/V). Takové krémy jsou také vhodné na akutní projevy AE typu červené pupínky, puchýřky nebo červené skvrny. Těchto hydratujících krémů je na trhu celá řada, jmenujme například A-derma EXOMEGA krém, Linola krém, BIODERMA Atoderm PP, Eucerin Omega 12 % nebo Excipial U Hydrolotio. Patří sem i hydrofilní lékárenské základy (Neoaquasorb, Ambiderman aj.).

Ke zmírnění zánětu můžete také použít léčebné pasty – například zinkovou; kromě zinku je též oblíbenou součástí léčebných past ichtamol, který má protizánětlivé účinky a též tlumí svědění (Ichtyo care kosmetika, I care kosmetika atd.). Pasty mají příznivé zklidňující účinky, ale mohou i přesušovat. Proto se používají jen na ekzémová ložiska a ne k běžnému promazávání.

Pro chronická ložiska, zhrublá, suchá místa, která se mohou olupovat se pak hodí mastnější – lipofilní přípravky (typu voda v oleji , V/O nebo též W/O – např. Excipial mastný krém, Menalind derm krém, Lipobase repair, Epaderm mast. Lipofilní jsou i mastné lékárenské základy jako vazelína (pro ekzematiky je vhodnější žlutá vazelína), Synderman, Pontin, Cutilan, Leniens atd. I u chronických stavů lze použít léčebné pasty, jako přísady se užívají kamenouhelný dehet, dehtová tinktura či ichtamol ve formě mastí. Působí protizánětlivě a protisvědivě, avšak špiní, mají dehtový zápach a některé pacienty dráždí.

 

Epaderm mast
Epaderm mast

 

Když máme menší urputné, chronické, hrubé ložisko, můžeme použít okluzivní zábal. To znamená, že se nanese mast na ložisko, zakryje proužkem igelitové fólie, zaváže obvazem a nechá se 20 minut působit, aby se umožnilo účinné masti proniknout do hlubší vrstvy. To se opakuje 2krát denně.

Obecná pravidla péče o citlivou a ekzematickou kůži:

To, co velmi pomáhá jednomu, nemusí pomáhat druhému. Minimální či žádná parfemace a nepřítomnost dráždivých konzervačních látek jsou při správné volbě kosmetiky samozřejmostí. Také buďte opatrní i u léčivých bylinek a jiných přírodních produktů (např. heřmánek či propolis mohou působit reakce).

Jakýkoliv nový, a to i léčebný prostředek, nikdy napoprvé nenanášejte na větší plochy, ale napřed proveďte test tolerance. Aplikujte po 3 dny malé množství na malý okrsek kůže (např. na zápěstí). Pokud se neobjeví svědění či pálení, začervenání, pupínky atp., pak teprve můžete dát na ostatní místa. Mazat raději slabší vrstvou než silnou a čím častěji, tím lépe.

Hygiena kůže

Kůže ekzematika, neschopná účinně vázat vodu, se snadno vysušuje, je dráždivá a zranitelná. Proto je třeba šetrná hygiena (včetně častého stříhání nehtů, aby se do porušené kůže nezanesla infekce). Klasická mýdla ani koupelové pěny se při AE neužívají. Vhodná jsou hypoalergenní tekutá mýdla (tzv. syndety), mycí kostky/tablety bez obsahu mýdla (A-derma, Avene, Oilatum aj.) nebo hypoalergenní šampony či sprchové gely (Bioderma, A-derma atd.), vše bez parfemace, s neutrálním nebo lehce kyselým pH. Do koupele lze přidávat sprchové léčebné oleje (Avene, Balneum Hermal, Oilatum, Linola Ölbad atd.). Na mytí nebo jako přísadu do koupele můžete použít i Epaderm mast, který tak spojuje výhody 3 produktů v jednom.

U dětí se osvědčilo „pravidlo tří minut“: Koupel či sprcha do 3 minut (voda nemá být příliš teplá), pak kůži zlehka a šetrně osušíme a do 3 minut promažeme vhodným kosmetickým přípravkem. Optimální frekvence koupání dítěte je pak ob 3 dny.

 

Další články speciálu Jak zbavit dítě atopického ekzému úpravou stravy (děti do tří let)

Díl 1. Příznaky a diagnóza atopického ekzému

Díl 2. Základy péče o dítě s atopickým ekzémem

Díl 3. Spojitost atopického ekzému a potravinové alergie

Díl 4. Prevence atopického ekzému

Díl 5. Hledejte alergeny v jídle

Díl 7. Léčba atopického ekzému kortikoidy a imunomodulancii

Díl 8. Bojuje celá rodina

Díl 9. Dostatek vápníku i bez mléka

Související články

7 důvodů proč používat čističku vzduchu
7 tipů, jak držet ekzém pod kontrolou
Agresivní pyl ambrozie je nevítaným hostem domácností alergiků

Související články

7 důvodů proč používat čističku vzduchu
Připravili jsme pro vás 7 důležitých argumentů, proč by mohla být čistička vzduchu prospěšná právě pro vás.
Astma
7 důvodů proč používat čističku vzduchu
7 tipů, jak držet ekzém pod kontrolou
Atopický ekzém, je poměrně časté chronické kožní onemocnění, které postihuje dospělé i děti. Trpí jím až 20 % populace...
Alergie na lepek (mouku) Atopický ekzém Alergie na mléko Alergie na potraviny
7 tipů, jak držet ekzém pod kontrolou
Agresivní pyl ambrozie je nevítaným hostem domácností alergiků
Odkvetením travin pylová sezona nekončí. V srpnu a září jsou hlavními alergeny pelyněk a ambrozie. Jsou to plevelné byliny...
Alergie na pyl
Agresivní pyl ambrozie je nevítaným hostem domácností alergiků
Alergenové vakcíny
„Dobrý den, pane doktore, mám alergickou rýmu a astma. Několik let chodím na alergologii a při poslední kontrole mi naše...
Alergenové vakcíny
Alergeny v domácnosti
Úprava domácího prostředí alergika patří vedle pravidelné spolupráce s ošetřujícím lékařem, k významným možnostem zlepšení...
Alergeny v domácnosti
Alergeny v potravinách: Jak zjistit, který vám vadí
Nežádoucí reakce po konzumaci potravin jsou zcela běžný jev. A potravinová alergie přitom nemusí být jediným vysvětlením...
Alergie na potraviny
Alergeny v potravinách: Jak zjistit, který vám vadí
Alergici, pozor na burčák
Alergickou reakci na vosí jed může spustit čerstvá hroznová šťáva nebo mladé víno, tvrdí španělští lékaři, kterým se prý...
Alergie na včelu, vosu a jiný hmyz Alergie na potraviny
Alergici, pozor na burčák
Alergická rýma
Alergická rýma je definována jako alergický zánět nosní sliznice. Projevuje se kýcháním, svěděním, hypersekrecí a ucpáním...
Alergická rýma

Ověřeno našimi zákazníky

Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece

Heureka recenze
„Byl jsem velmi spokojený, protože zboží došlo v podstatě druhý den po objednávce. Výborné. Děkuji“
Ověřený zákazník včera
  • rychlost doručení
Ověřený zákazník včera
„Rychle a v pořádku, výborná cena“
Ověřený zákazník včera