Atopický ekzém, je poměrně časté chronické kožní onemocnění, které postihuje dospělé i děti. Trpí jím až 20 % populace, bez rozdílu věku nebo pohlaví. Nejčastěji je atopický ekzém spojován s nedostatečnou tvorbou tuků ve vrchní vrstvě kůže, čímž je narušen její přirozený ochranný film. Buňky kůže tak nejsou dostatečně chráněny, mají špatnou soudržnost a odumírají rychleji, než je běžné u zdravých jedinců. Kůže je suchá, zarudlá či popraskaná, některá místa mohou i mokvat. Společným projevem je pak svědění až pálení, v důsledku čeho je kůže, zejména u dětí, často rozškrábaná. Do oděrků, které tím vznikají, se velmi snadno zanese infekce.
Přestože atopický ekzém má dědičný základ, existují některé potraviny (ořechy, citrusy, mléko a mléčné výrobky), či jiné alergeny (zvířecí srst, pyl nebo prach), které působí jako "spouštěč" onemocnění. Je proto vhodné se jim v co nejvyšší možné míře vyhnout.
Úplné vyléčení ekzému v současné době není možné. Vhodnými přípravky a dodržováním určitých doporučení lze příznaky a projevy nemoci zklidnit.
Přinášíme vám 7 tipů:
- Zbavte se alergenů – Jak již bylo řečeno, spouštěčem atopického ekzému bývají často alergeny. Ekzém se zhoršuje zejména v prašném prostředí, případně při kontaktu se zvířaty nebo pyly. Abyste zjistili, který alergen může být problematický pro vás, navštivte svého lékaře. Testy vám udělá váš alergolog nebo dermatolog.
- Mazat, mazat, mazat – Postižená místa je potřeba velmi často promazávat, abyste nahradili chybějící ochrannou tukovou vrstvu kůže. Vhodné jsou masti, krémy či tělová mléka, nejlépe bez obsahu parabenů, parfémů či jiných dráždivých látek, které jsou k dostání v lékárnách. Na zhoršená a podrážděná ložiska pak použijte přípravky s bílým ichtyolem, anebo zinkem, které kůži zklidní. Vyzkoušejte například hojivou pastu Vitella Ictamo, která neobsahuje kortikoidy a je vhodná i pro děti.
- Vyhněte se saponátům – Běžné domácí saponáty z drogerie obsahují velké množství syntetických tenzidů, které narušují přirozený ochranný film kůže a můžou ji zbytečně dráždit. Vyzkoušejte mytí nádobí ekologickými přípravky, které jsou dnes již běžně k dostání v každé lepší drogerii.
- Dodržování hygieny na prvním místě – Při osobní hygieně určitě upřednostněte sprchu před vanou - kratší čas kontaktu s vodou je kůži ku prospěchu. Příliš horká voda při sprchování však kůži také neprospívá.
- Pozor na sprchové gely – Podobně jako saponáty i sprchové gely můžou kůži dráždit. Nejenže můžou být silně parfemované, ale obsahují i detergenty, které narušují přirozenou ochranu pokožky. Nevíte, čím gely nahradit? Zkuste třeba "mýdlo bez mýdla", tedy mýdlo bez obsahu detergentů, či oleje do sprchy a koupele, které zabrání nadměrnému vysušování a zanechají Vaši kůži vláčnou.
- Pečlivě vybírejte materiál vašeho oblečení – I vaše oblečení či povlečení postele může ovlivnit stav vaší kůže. Pod umělými materiály pokožka nemůže přirozeně dýchat, více se potí a je pak živnou půdou pro bakterie a kvasinky, které stav ekzému zhoršují. Pokuste se tedy nosit oblečení s co nejvyšším podílem přírodních materiálů, jako jsou len, bavlna, nebo vlna.
- Správná výživa – Dbejte na to, abyste ve své stravě měli dostatečné množství vitamínů a minerálů, které jsou potřebné pro správné fungování organismu. Doplňte svůj jídelníček čerstvým ovocem a zeleninou, obzvláště s obsahem vitamínů A, C a E, či betakarotenu. Nezapomínejte na pitný režim - dospělý člověk by měl denně vypít nejméně 2 litry čisté vody, neslazeného čaje či minerálek.
.... a v neposlední řadě - snažte se vyhnout stresu. Stres je totiž často zmiňován jako nejvýznamnější "spouštěč" atopického ekzému. Dopřejte si proto dostatek odpočinku či pobyt v přírodě. Při dodržování zásad zdravé životosprávy a pomocí vhodné terapie lze mít tuto nemoc pod kontrolou.
(PR)