Postup přípravy
Kvasnice si vyndáme z lednice půl hodiny předem, aby se dostaly na pokojovou teplotu.
Připravíme si kvásek. Do větší misky nasypeme mouku, uděláme si uprostřed důlek, do kterého rozdrobíme droždí a to posypeme lžičkou cukru. Promícháme a necháme cukr rozpustit. Pak zalijeme asi polovinou mléka (mělo by být příjemně teplé, asi 30 – 40 °C, ne moc horké). Kvásek necháme kynout, dokud nezvětší svůj objem (max. 15 - 20 minut). Je- li kvásek překynutý, kyne špatně i těsto. Do kvásku nikdy nepřidáváme sůl! Solíme zásadně až při výrobě vlastního těsta.
Hladké a nelepivé těsto po vykynutí alespoň jednou nebo dvakrát dobře promísíme. Tím dojde k odstranění kysličníku uhličitého, který vzniká při činnosti kvasinek a může způsobit pálení žáhy.
Po vytvoření kvásku přidáme zbytek mléka (přihřejeme), olej a nakonec jednu lžičku soli. Těsto zpracujeme rukama nebo vyšleháme hnětacími háky.
Necháme kynout asi hodinu a půl.
Z vykynutého těsta pomoučenýma rukama vytvoříme bulky. Na vrchu bochánku uděláme nožem křížek, potřeme vajíčkem, posypeme sezamem a necháme asi 15 min. kynout.
Pečeme ve vyhřáté troubě na 180 °C dozlatova cca 30 minut (horkovzduch se mi neosvědčil). Pro ujištění můžeme nejdříve vyndat jen jednu, rozříznout nožem a ujistit se, zda je upečená. Pokud uvnitř nebude, ale na povrchu bude již dost zlatá, přikryjeme alobalem a dopečeme.