Postup přípravy
Rozkvas: Odebraný kvásek vložíme do mísy. Přidáme Schär mix Bread a teplou vodu. Promícháme (nejlépe rukou) v hladkou směs připomínající hedvábnou krupičnou kaši a mísu přikryjeme víkem nebo přetáhneme potravinářskou folií a dáme takto hotový rozkvas na 12 hodin na místo se stabilní pokojovou či trochu vyšší teplotou (26 - 28 °C). Nejlépe je zadělat rozkvas v pátek večer a pokračovat v sobotu ráno. K těstu si nesmíme zapomenout zvlášť nechat nabobtnat psyllium - druh vlákniny z tobolek indického jitrocele, která podrží strukturu bezlepkového těsta a bez něhož nemá cenu vůbec chleba či pečivo dále péct. Jednu vrchovatou lžíci rozmícháme ve 250 ml teplé vody v hrnečku a necháme volně odpočívat někde vedle mísy s rozkvasem, abychom na něj druhý den nezapomněli.
Druhý den nebo po 12 hodinách: Protože rozkvasu je poměrně hodně, je výhodné rozpůlit jej na polovinu a upéct si rovnou kynuté sladké i slané najednou. 12ti hodinový rozkvas: cca 600 ml (g) + nabobtnalé psyllium 250 ml.
Pohankové rohlíky: Všechny uvedené ingredience kromě tuku smícháme v hladké, mírně lepivé těsto a necháme ho odpočívat v míse s poklopem na teplém místě asi 2 hodiny (je třeba správně zapracovat hlavně nabobtnalé psyllium). Pokud je těsto dobře zadělané, nemělo by Vám vytéct z dlaně - říkám tomu dlaňový test, a nemělo by být tuhé jako kámen nebo suché. Po dvou hodinách v teple zapracujeme rukou do těsta tuk. Vznikne hladké těsto, ze kterého na pomoučené ploše rozválíme těsto do kruhu, rádélkem rozdělíme na 8 stejných trojúhelníků. Každý kus ještě rozválíme na 0,5 cm výšku těsta. Od širší strany trojúhelníku motáme do špičky rohlík. Troubu vyhřejeme na 50 °C a na dno dáme hrnec s 1 l vody. Rohlíky přesuneme na plech vyložený pečícím papírem a necháme vykynout v troubě s při 50 °C cca 1 hodinu. Pak je vyndáme a troubu rozehřejeme na 250 °C. Rohlíky na plechu postříkáme střičkou slanou vodou a opět vložíme do rozpálené trouby. Pečeme na vysokou teplotu 10 minut, pak teplotu snížíme na 200 °C a dopékáme dalších 10 minut (během této doby je ještě tak 2 x postříkáme). Po upečení vyndáme na mřížku a necháme zcela vychladnout.
Trdelníky: Všechny uvedené ingredience kromě tuku smícháme v hladké mírně lepivé těsto a necháme ho odpočívat v míse s poklopem na teplém místě asi 2 hodiny (je třeba správně zapracovat hlavně nabobtnalé psyllium). Pokud je těsto dobře zadělané, nemělo by Vám vytéct z dlaně, říkám tomu dlaňový test a nemělo by být tuhé jako kámen nebo suché). Po dvou hodinách v teple zapracujeme rukou do těsta tuk. Vznikne hladké těsto, ze kterého na pomoučené ploše rozválíme rukou hádky, které namotáváme těsně za sebou na velké trubičky na kremrole nebo na originál velké trubky na trdelník (Tescoma). Namotané trubičky s těstem potřeme žloutkovou směsí a opatrně otiskneme do směsi cukru, skořice, příp. oříšků. Přendáme na plech vyložený pečícím papírem nebo do speciálního drátěného stojánku (Tescoma), který nám umožní pravidelné obracení a propečení trubiček. Troubu vyhřejeme na 200 °C a na dno dáme hrnec s 1 l vody. Trubičky necháme cca 10 minut v teple odpočinout a vložíme do rozpálené trouby. Pečeme na 200 °C velké trdelníky cca 10 minut z každé 1/3 u malých trubiček (velké kremrole) cca po 5 minutách obracíme, tak aby byly propečené z každé strany. Po upečení vyndáme trubičky a znovu obalíme v cukrové směsi. Necháme na mřížce zchladnout (nejlepší jsou vlažné).
Autorka: Radka Vrzalová