Po konzumaci kravského mléka a výrobků z něj vás opakovaně trápí zdravotní problémy. Proč? Vaše obtíže jsou způsobeny některou ze složek kravského mléka. Vaše tělo si buď není schopno „poradit“ s bílkovinami, nebo s mléčným cukrem – laktózou. Pro další život je dobré vědět, co přesně a proč vám vadí, neboť z toho i vyplývá nezbytná dieta, kterou musíte dodržovat.
Přecitlivělost na mléko a mléčné výrobky může mít různé příčiny
Existují tři základní příčiny, proč nemůžete běžně pít mléko a jíst mléčné výrobky. Můžete mít tyto problémy:
- ABKM neboli alergii na bílkoviny kravského mléka, kterou podrobněji rozlišujeme:
- alergie na kasein
- alergie na syrovátkové bílkoviny
- intolerance laktózy (nesnášenlivost mléčného cukru)
- IBKM neboli intoleranci bílkovin kravského mléka
O ABKM i intoleranci laktózy existuje spousta informací. Pojďme se tedy podrobněji podívat na poslední z nich – IBKM.
Potvrzení diagnózy IBKM
Reakce na intoleranci kravského mléka bývají především pozdní, tudíž je celkem obtížné vystopovat, co potíže způsobuje. Často se proto stává, že pravou diagnózu se dozvíte až po několika letech od prvních projevů.
Bohužel dosud neexistují věrohodné lékařské testy, které by intoleranci mléčných bílkovin mohly prokázat nebo vyvrátit. Praktičtí lékaři, dětští lékaři nebo gastroenterologové sice některým pacientům se zažívacími potížemi testy takzvané intolerance potravin provádějí, a to měřením množství protilátek IgG v krvi. Tyto testy však nejsou podloženy dostatkem vědeckých důkazů a imunologové před nimi varují.
Zvýšené protilátky IgG proti kravskému mléku totiž nejsou důkazem žádné intolerance, ale spíše signálem, že konzumujete mléčné výrobky. Vylučovat z jídelníčku mléčné výrobky jen na základě takového testu tedy není rozumné. Zatím není jasné, jakým způsobem v těle tento typ potravinové přecitlivělosti vzniká a které části imunitního systému jsou do něj zapojeny.
Hlavním a jediným důvěryhodným důkazem je vaše reakce na potraviny a vymizení příznaků při dietě.
Léčba a život s IBKM – osobní zkušenost
Jedinou možnou léčbou IBKM je dieta neobsahující mléko a výrobky z něj. Existují případy, u kterých jsou některé mléčné výrobky snášeny dobře. To si ovšem musí každý z dietářů vypozorovat sám. Při zahájení diety doporučuji, na základě vlastní zkušenosti, plně bezmléčnou dietu a teprve po nějaké době začít testovat, zda a co tělo „snese“.
Neočekávejte, že vám hned den po nasazení diety ustoupí všechny příznaky. Při dlouhotrvajících obtížích může trvat několik měsíců, než se dají střeva zase do pořádku a tělo bude fungovat tak, jak má. Mezitím můžete užívat probiotika, která mají blahodárné účinky na střevní mikroflóru. Na trhu naleznete velké množství těchto léků, resp. doplňků stravy. S výběrem těch správných vám zajisté pomůže každý lékárník.
Léčba – bezmléčná dieta
Kravské mléko (a výrobky z něj) je bohužel při IBKM pro vás tabu, ale můžete ho nahradit jakýmkoliv jiným rostlinným. Někteří lidé dobře snášejí konzumaci kozích a ovčích výrobků, přestože jejich bílkoviny jsou velmi podobné těm kravským.
Stejně jako při „klasické“ alergii nestačí vyměnit běžné mléčné výrobky za ty bezlaktózové. Ty jsou pouze zbaveny mléčného cukru (laktózy), ale alergizující mléčné bílkoviny nadále obsahují.