Postup přípravy
Kvásek připravíme ze 2 lžic mouky Schar mix B a 3 - 5 lžic teplé vody. Přikryjeme potravinovou folií, do které uděláme díry, aby se nám kvásek nezapařil a neměl na povrchu vodu. Stejně tak nesmí okorat.
Celou dobu, než bude silný, ho necháváme na topení nebo nějakém teplém místě (wifi router a jiné), kde je teplo stále.
Ráno a večer vždy přikrmíme stejným množstvím, tj. 2 lžícemi mouky a přidáním vody. Bezlepková mouka více saje vodu, proto dáváme více vody než u klasického žitného kvásku, kdy je mouky stejné množství jako vody. Tento postup opakujeme asi 5 dní.
Od 6. dne je možné dokrmovat 1x za 24 hodin. Já dokrmovala vždy večer, kolem 19. hodiny. Od toho 6. dne vždy kvásek ubíráme, abychom neměli kvásku příliš velké množství. Ráno je dobré ho promíchat a provzdušnit, aby neokoral na povrchu.
Odebraný kvásek můžeme použít již na chléb, pro jistotu s 1 lžičkou droždí, neboť kvásek není ještě tak silný. Já ho přidala i do kynutých knedlíků.
Správné vedení kvásku poznáte podle toho, že kvásek po přidání mouky za několik hodin začne pracovat, stoupat, tvoří se bubliny, zvětší svůj objem o jednou tolik. Pak nastává fáze, kdy kvásek klesá, až klesne úplně. Dojde k tomu po cca 10-12 hodinách a to je čas ho nakrmit. Já krmím kvásek 14 dní, pak je čas ho uložit do ledničky a rozkvasit vždy před pečením.