Diagnóza je jasná – náš potomek trpí alergií na bílkovinu kravského mléka (ABKM). Zpočátku šok. Budeme muset přejít na nemléčnou dietu. Klasické mléko nahradíme speciálním, to je jasné. Co ale dávat dítěti ke svačině místo jogurtu, pribináčku apod.? A co večeře? Dodneška jedl denně kaše. Ono vlastně i řada polévek a omáček je zapovězených... A to nám v první chvíli nedochází, kam všude jsou mléko a výrobky z něj přidávány.
Jediná možnost léčby: Vynechání BKM ze stravy
Našemu dítěti nepomohou k uzdravení žádné léky, s tím se musíme smířit. Jedinou možností, jak se mu uleví, je bezmléčná dieta. A to nejen bez mléka kravského, ale i bez mléka ostatních savců – u nás se jedná nejčastěji o mléka kozí a ovčí a o výrobky z nich, které bychom měli vynechat.
I tak se ale nebojte! Bez mléka se dá naučit žít, což dokládá například příběh Veroniky, maminky malého kluka s ABKM.
Mně osobně při smiřování se s realitou moc pomohl fakt, že ve většině případů se nejedná o dietu celoživotní, ale že u půlky dětí alergie odezní do jednoho roku věku. Nyní už tedy vím, že my jsme s nejvyšší pravděpodobností v té druhé polovině, neboť dcerce je přes 10 měsíců a stále mléčné výrobky snese pouze v malém množství, například dvě lžičky jogurtu. Snad tedy u ní alergie skončí alespoň co nejdříve. No a i kdyby ne, tak za ty roky už budeme vědět, jak s tímto omezením žít.
Hypoalergenní mléka – základ stravy kojenců s ABKM
Kojenci po stanovení diagnózy, respektive již v době eliminační diety přecházejí na speciální mléka s vysoce hydrolyzovanými bílkovinami – tzv. mléka hypoalergenní.
Pozor, neplést si je s hypoantigenními mléky označovanými zkratkou HA, která jsou při potvrzené mléčné alergii nevhodná!
V případě, že nedokáží strávit ani hypoalergenní mléka, pak existují taková, kde bílkoviny byly zcela rozštěpeny na aminokyseliny a která jsou pro alergika daleko lépe snesitelná a využitelná. Podrobnější informace se dočtete v samostatném článku Jak vybírat a používat hypoalergenní kojenecká mléka.
Nát tip: Dieta při intoleranci laktózy je velmi podobná té při ABKM. Vše podstatné pochopíte z článku Bezlaktózová dieta.
Kojím a chci i nadále. Jak na to?
Pakliže chce maminka stále kojit, což se samozřejmě doporučuje i v tomto případě, nezbude jí nic jiného, než aby sama dodržovala zcela bezmléčnou stravu. Alespoň zpočátku, později lze opatrně zkoušet tělíčko dítěte BKM zatížit. Třeba to malé množství BKM, které z maminčiny stravy pronikají do mateřského mléka, bude snášet.
Náš tip: Bojíte se nedostatku vápníku po vyloučení mléka ze své stravy během kojení? Mrkněte na článek Dostatek vápníku při alergii na mléko.
V praxi se ale můžeme setkat i s případy, kdy je mamince doporučeno v kojení přestat. A to tehdy, nelepší-li se zdravotní stav dítěte ani přes dodržovanou bezmléčnou či hypoalergenní dietu matky. Kojenci s touto těžkou formou ABKM, případně s dalšími potravinovými alergiemi, přecházejí na speciální umělá mléka se zcela rozštěpenými bílkovinami.
Příkrmy bez mléka
S příkrmy je obvyklé dle doporučení pediatrů začínat v případě plného kojení po ukončeném 6. měsíci věku dítěte, u dětí na umělém kojeneckém mléku pak již po ukončeném 4. měsíci. Ať se již rozhodnete zkusit poprvé příkrmy zeleninové a maso-zeleninové k obědu či kaši k večeři, důležité je, abyste si hlídali jejich vhodnost pro bezmléčnou dietu.
Posléze platí totéž samozřejmě i u příkrmů ovocných, vhodných pro dopolední svačinku, které bývají třeba pro vyšší sytící efekt doplňovány tvarohem. Odpolední svačina bývá doporučována mléčná – jogurty, ochucené tvarohy, pudinky. Jak si s tím vším poradit, má-li váš potomek ABKM? Dozvíte se v dalším článku, a to Příkrmy bez mléka pro kojence s alergií na mléčné bílkoviny.