Byla u vašeho miminka zjištěna alergie na mléko? Není třeba panikařit. Kravské mléko a výrobky z něj je možné nahradit bezpečnými potravinami. Také se nemusíte učit jinak vařit. Jen vyměníte některé suroviny…
Kojit co nejdéle?
Nejbezpečnějším a výživově nejvyváženějším druhem mléka je samozřejmě to mateřské. Je pro kojence nejen nezbytným zdrojem energie, ale i snadno stravitelných bílkovin a tuků pro jeho růst. Obsahuje samozřejmě také ideální směs vitaminů, minerálů, vlákniny a dalších živin.
Jenže: Do maminčina mléka z její stravy pronikají syrovátkové alergeny, na které je citlivá většina mléčných alergiků v tomto věku. Tím pádem je možné kojit nadále jen za předpokladu, že bude maminka dodržovat přísnou bezmléčnou dietu.
Pokud se to podaří a maminka má mléka dostatek, může mateřské mléko zůstat jediným druhem mléka, který děťátko v prvních dvou letech dostává. A všechny příkrmy budou bezmléčné. Většinou ale dříve nebo později přijde na řadu umělá kojenecká výživa…
Kojenecká mléka pro alergiky
Jak má vypadat jídelníček dětí ve věku 5 až 24 měsíců? Málo soli a koření, měkké potraviny, pomalé zavádění nových surovin…
Obecně známá pravidla pro zavádění pevné stravy platí nadále, jen je potřeba přizpůsobit je nové situaci, tj. zákazu mléka.
Malé děti s prokázanou alergií na mléčné bílkoviny mohou být kromě mateřského mléka krmena pouze hypoalergenními mléky, která jsou sice vyráběna z kravského mléka, ale mléčné bílkoviny jsou v nich vysoce rozštěpené neboli hydrolyzované.
Pozor, nespleťte si tato mléka s mléky označovanými zkratkou HA (hypoantigenní), která jsou vhodná pouze pro prevenci vzniku alergie u kojenců.
Dobrá zpráva je, že hypoalergenní mléko vám může také předepsat lékař – dětský, alergolog nebo gastroenterolog. Tím pádem vám na něj přispěje zdravotní pojišťovna, a to někdy až 100 procent jeho ceny.
S hypoalergenním mlékem se zachází stejně jako s běžným kojeneckým mlékem. Můžete ho používat do různých sladkých i slaných jídel. Všechno krmení s obsahem mléka musíte připravovat doma, protože polotovary z obchodu obvykle obsahují obyčejné mléko.
Náš tip: Další rady najdete také v našem souhrnném článku Alergie na mléko u kojenců.
Dbejte na zachování vyváženosti stravy
Dítě, které si zvyklo na sladkou chuť mateřského mléka, může mít s konzumací nahořklého hydrolyzovaného mléka problém. V takových případech musíte uplatnit vlastní vynalézavost. Pokud dítě nechce toto mléko pít z lahvičky, dávejte mu k pití vodu, slabý čaj, rýžové mléko nebo jiný vhodný nápoj.
A hydrolyzované mléko mu přidávejte do jídel, ve kterých se jeho chuť snáze zamaskuje. Tím se zajistí přísun mléka.
Samozřejmě může nastat situace, kdy mateřské mléko už není k dispozici a miminko hypoalergenní mléko odmítá téměř v jakékoli podobě. V takovém případě byste měli dítěti zajistit přísun těch živin, na které je bohaté mateřské či kojenecké mléko:
- jednoduché cukry: laktóza či glukóza v práškové formě na přislazování, ovoce
- bílkoviny: libové maso, ryby, červená čočka, vejce
- tuky s obsahem polynenasycených mastných kyselin: kvalitní oleje
- prebiotická vláknina: karob, obilninové kaše, jablka, hrušky, brokolice aj.
- vápník: rýžové mléko s vápníkem, amarant, špenát, kapusta, rajčata, mák, sezam aj.
- voda
Jak jste se s alergií na mléko u svého miminka vypořádali vy? Měli jste nějaký problém s hypoalergenními mléky? Anebo jste kojili, dokud to šlo?