Jídelníček dětí do zhruba jednoho roku je v podstatě postaven na mléce, ať už kojíme nebo ne. Proto se zjištění alergie na mléko u tak malého dítěte jeví jako poměrně velký problém. Dá se ale zvládnout.
Nejčastější projevy alergie na mléko u kojenců a batolat
- atopický ekzém
- trávící potíže (průjmy, zvracení, koliky, krev ve stolici)
- méně časté jsou dechové potíže a anafylaktický šok
Jak se u kojenců prokáže, že za potížemi stojí alergie na mléko
Potvrdit potravinovou alergii je u malých dětí poměrně problematické. Alergologické testy nejsou průkazné a výsledky bývají často zkreslené, ať už falešně pozitivní či negativní. Proto se v některých případech ani neprovádí.
Velkou úlohu ve zjištění konkrétního alergenu u dětí hraje vlastní pozorování. Nejprve vysadíme všechny potenciální alergeny. Pokud po vysazení dojde ke zlepšení pokožky čí zmizí trávící problémy u dítěte, můžeme si být téměř jistí, že za nimi stála některá z vysazených potravin.
Problematické potraviny posléze po jedné vracíme zpět do jídelníčku dítěte či kojící matky. Máme tak přesný přehled o tom, po požití které potraviny se potíže znovu objevily.
Náš tip: Diety pro nalezení potravinového alergenu krok za krokem.
Jak u dítěte vznikne alergie na mléko?
- U dítěte, které je krmeno umělou výživou, je to jasné. Tělo přijde do kontaktu s bílkovinami mléka obsaženými v umělé výživě a projeví se u něj alergická reakce.
- U plně kojených dětí stojí za alergickými projevy potraviny, které konzumuje maminka a které přecházejí do mateřského mléka.
- Ke vzniku přecitlivělosti na bílkoviny kravského mléka může dojít i tím, že je novorozenci podáno náhradní mléko v době, než se mamince začne tvořit dostatek mateřského mléka.
- V některých případech senzibilizace dítěte nastane již v děloze (s alergeny je dítě v kontaktu prostřednictvím placenty) a na svět přijde malý alergik.
- Alergie na samotné mateřské mléko se prakticky nevyskytuje, vždy je to o přenosu alergenu ze stravy matky přes mateřské mléko.
Řešení: Přestat kojit a přejít na UM nebo vynechat mléko z jídelníčku matky
- Pokud je miminku méně než půl roku nebo chceme z jakýchkoli jiných důvodů v kojení pokračovat, je nutné ze stravy maminky dočasně vyřadit všechny potraviny obsahující mléko.
Náš tip: Jak vyřadit mléko z jídelníčku maminky? Odpověď najdete v článku Bezmléčná dieta – dospělí a starší děti.
- Kromě toho by kojící maminka měla vědět, že v případě vyřazení mléka by si měla do jídelníčku zařadit jiné zdroje vápníku, kterého má v tomto období zvýšenou potřebu. Vhodná jsou například rýžová nebo ovesná mléka v tekuté podobě obohacená o vápník. Seženeme je v prodejnách zdravé výživy a některých drogistických řetězcích.
- S prvním příkrmem přechází zákaz mléčných bílkovin na miminko. Maminka samozřejmě pokračuje v bezmléčné dietě až do úplného odstavení.
- Pokud bezmléčná dieta nepomůže, nebo ji maminka není schopná dodržovat, nezbývá než kojení ukončit.
Umělá výživa pro děti s alergií na mléko
Z umělých kojeneckých mlék je možné malým alergikům dávat pouze vysoce hydrolyzovaná mléka, ve kterých jsou mléčné bílkoviny rozštěpeny natolik, že už nemohou vyvolávat alergické reakce.
Jedná se o tyto produkty:
- Nutrilon Allergy Care
- Alfaré
- Althéra
- Neocate
Dají se sehnat v lékárnách (kamenných i internetových), ale i v některých drogistických a hypermarketových řetězcích. Jsou dražší než „obyčejná“ kojenecká mléka. Mají obvykle nahořklou chuť, na kterou si ale malé děti dokáží zvyknout. Dají se používat i na přípravu kojeneckých kaší a dalších příkrmů.
Mléka HA nejsou pro děti s prokázanou alergií na mléko vhodná
V případě potvrzené přecitlivělosti na mléčné bílkoviny je nevhodné malým dětem podávat mléka označovaná zkratkou HA (hypoantigenní), protože mléčné alergeny jsou v těchto mlécích stále částečně aktivní. Tato mléka jsou určena pouze jako prevence mléčné alergie.
Pozor také na přítomnost mléka v různých sušených směsích na přípravu dětských kaší. Výroba dětských příkrmů je natolik jednoduchá, že nákup polotovarů nepřináší žádnou mimořádnou úsporu času. Navíc díky domácí přípravě máme plnou kontrolu nad jejich složením.
Rostlinná mléka pro starší děti
Dětem od útlého věku je možné dávat pít i různá rostlinná mléka (nenahrazují mateřské mléko ani konejnecké UM) a používat je na vaření mléčných příkrmů. Bezpečná a zároveň chutná jsou mléka rýžová. Prodávají se v tekuté podobě zejména v obchodech se zdravou výživou a některých velkých drogériích. Často jsou v biokvalitě. Nejdostupnější značky jsou Provamel, Natumi a Alnatura.
Malým dětem nedoporučujeme podávat sójové náhražky mléčných výrobků. Proč? Protože sója obsahuje poměrně silné alergeny. Kdybychom všechno kravské mléko nahradili sójovým, dítě by dostávalo vysokou dávku sójových alergenů, což by mohlo způsobit rozšíření alergie z kravského mléka na sóju.
Kravské mléko nenahrazujte kozím ani ovčím
Kravské mléko není vhodné při prokázané alergii nahrazovat jiným živočišným mlékem (kozím, ovčím). Alergeny v těchto mlécích se velmi podobají těm kravským, a tak je vysoká pravděpodobnost, že budou rovněž vadit.