Postup přípravy
Do velkého hrnce dáme vařit vodu. Z hlávkového zelí vykrojíme středový košťál a hlávku vložíme ho do nádoby s vroucí osolenou vodou. Hlídáme. Když se začnou jednotlivé listy samy od sebe oddělovat, sundáme z plotýnky a zelí vyjmeme.
Mleté maso smícháme s najemno nakrájenou cibulí, prolisovaným česnekem, osolíme a opepříme. Na rozpáleném oleji osmahneme červenou papriku. Tu poté přidáme k masu. V této fázi jsem si rozdělila mleté maso na dvě části – do jednoho přimíchala rýži (uvařenou zvlášť, tak „napůl“, což je tradiční recept, do druhé kuskus, který jsem hodlala vyzkoušet.
Nastala nejtěžší část – oddělit listy ze zelné hlávky tak, aby se mi co nejméně potrhaly. Do největších listů jsem zabalila připravené směsi a vytvořila tak oné „holubki/y“.
Pak jsem si připravila zapékací nádobu a dno vystala zbylými zelnými listy. Ty by se měly pokapat octem (já použila oblíbený balzamikový), posypala lehounce cukrem a na ně položila hotové „holubki“ nebo-li závitky. Na ně patří opět vrstva zelných listů.
Pakliže chcete, můžete dusit, ale je i možnost péct v troubě, kterou rozhodně po vyzkoušení obojího preferuji!
V obou případech je nutné podlití – i zde existuje více variant. Já volím jako základ zelnou vodu, která vznikla při vaření hlávky, do které přimíchám rajčatový protlak, špetku soli, cukru, příp. chilli. Podliji holubki a vložím do trouby. Peču při cca 180 – 200 °C. Nejprve zakryté, pak poklop sundám a nechám je z vrchu opéci. Doba pečení je různá, dle velikosti závitků, min. 30 minut. Doporučuji vyzkoušet a příp. ochutnat.
Holubki podávají Romové nejčastěji s chlebem, ale podle mého se k nim hodí i rýže či brambory.
Autorka: Petra Vojtová