Dobrý den. Velmi prosím o odpověď na můj dotaz. Jaká je šance, že detatko s ABKM nebude mít alergii na kozí mleko? Četla jsem mnoho článků, i lékařských, jsem si vědoma podobnosti, ale i rozdílnosti bilkovinneho složení mlék (pouze A2 kasein, skoro nulovy beta laktoglobulin, nizky as 1 kasein). Dočetla jsem se rozdílných odpovědí. Zkřížená alergie - možnost šedesátiprocentní, ale i pouze šestadvacet procent. Dcera 4 m nechce již měsic pít specialni mléko, je pouze na UM. Osobně jsem toho názoru, že by měla proběhnout zkouška. I z toho důvodu, že dříve, pokud žena nekojila a miminko nesneslo kravské, sehnalo se a dalo se kozí a vše bylo v pořádku. I mezi známými máme takové ,,děti". Mám pocit, ze v dnešní době se to zkrátka raději ihned zakáže, co kdyby nastala reakce, než aby se to zkusilo(jednoduchou expozicí jako u kravského, kterou jsme také museli udělat reakce nereakce mormalnim zarazením um)a třeba klaplo a miminko bylo spokojené s dobrým a zdravým umelým mlékem. Velmi děkuji!
Odpověď
Dobrý den, Lucie,
rozumím vaší úvaze, ale je potřeba rozlišit dvě situace: 1) prokázaná ABKM, 2) neprokázaná ABKM, dítě bez potíží.
Kozí mléko se kojencům v minulosti dávalo a i dnes může být přínosné v situaci č. 2, jelikož jeho nutriční složení je bližší mléku lidskému než u mléka kravského.
V situaci č. 1 je však nasazení jiného živočišného mléka vždy rizikem, byť jeho míra se obtížně stanovuje. Bílkoviny jsou sice v jiných mlékách zastoupeny v jiném poměru, ale jsou tam. Alergikovi stačí i malá dávka "jeho" alergizující bílkoviny, aby se spustila alergická reakce.
V provedení expozičního testu s kozím mlékem vám nic nebrání, ideálně prosím pod dohledem lékaře. Bohužel ale ani po negativním výsledku testu není zaručeno, že bude dítě toto mléko dlouhodobě snášet. Imunitní systém alergika se může "přizpůsobit" novému druhu mléka tak, že si i na něj vytvoří alergii.
Držíme palce, Michal, ProAlergiky