Přeskočit na:
Alergie na mléko – problémem jsou bílkoviny
Alergie na laktózu není alergie
Rostlinné mléčné výrobky mohou chutnat skvěle
U miminek opatrně
Vápník nejen od krávy
Zakamuflované mléko v potravinách
Vánoční recepty bez mléka
Ať už trpíme alergií na mléčné bílkoviny nebo nesnášenlivostí mléčného cukru, musíme se vyhýbat většině mléčných výrobků a bohužel také velkému množství dalších potravin, do kterých se mléko přidává. Nahradit mléko v kuchyni je vcelku snadné. Horší je to s pátráním po mléku v potravinách, které nepatří mezi mlékárenské výrobky.
Alergie na mléko – problémem jsou bílkoviny
Těmi alergeny v mléku – kravím, kozím i ovčím – jsou jeho bílkoviny. Alergie na bílkoviny kravského mléka je nejrozšířenější u dětí do čtyř let. Objevuje se většinou během prvního půlroku a ve většině případů ještě v předškolním věku vymizí.
Tato alergie se může projevit i u kojenců, kteří nikdy neochutnali žádné jiné mléko než mateřské. Syrovátkové bílkoviny jsou totiž schopny dostat se přes tělo maminky do jejího mléka.
V případě potvrzení tohoto druhu alergie nezbývá než se vyhnout živočišnému mléku ve všech podobách. Samozřejmě nejobtížnější je to u kojenců a batolat, pro které je mléko základem stravy. V této věkové skupině se problém nejčastěji řeší nasazením hypoalergenního umělého mléka, ve kterém jsou mléčné bílkoviny částečně nebo plně rozložené. S výběrem poradí ošetřující lékař.
Pokud alergie na mléko přetrvá do školního věku nebo dokonce do dospělosti, je potřeba dodržovat přísnou bezmléčnou dietu. Zdravotní potíže těmto alergikům totiž může způsobit i malé množství mléčného alergenu. Z mléčných výrobků je bezpečné přepuštěné máslo, při slabé alergii nemusí vadit ani máslo klasické.
Alergie na laktózu není alergie
Intolerance laktózy je porucha trávení laktózy. Nejedná se v žádném případě o alergické onemocnění. Příčinou je nedostatek enzymu, který se nazývá laktáza a který se v tenkém střevě stará o štěpení laktózy.
Odhaduje se, že až 20 procent Čechů trpí nějakým stupněm intolerance laktózy. U malých dětí je tato porucha poměrně vzácná. Jelikož příslušného enzymu ubývá s věkem, většinu „postižených“ tvoří dospělí.
Lidé s nesnášenlivostí laktózy se musejí vyhýbat všem živočišným mlékům a výrobkům z nich. Výjimku tvoří pouze kvalitní tvrdé sýry a kvalitní přírodní jogurty. Poměrně málo laktózy ještě obsahuje máslo a pravá šlehačka.
Naštěstí v dnešní době není problém nahradit mléko a mléčné výrobky rostlinnými variantami. V posledních letech se u nás také rozšiřují mlékárenské výrobky se sníženým množstvím laktózy.
Rostlinné mléčné výrobky mohou chutnat skvěle
Lidé s bezmléčnou dietou mohou mléko v tekuté formě bez problémů nahradit rostlinnými mléky. Nejznámější a nejrozšířenější jsou sójové nápoje. Komu sója z jakýchkoli důvodů nevyhovuje, může používat nápoje vyrobené z obilovin.
Rýžová mléka mají chuť velmi podobnou mléku kravskému. Výrobců je mnoho, mezi špičku patří výrobci z Německa (Natumi) a Belgie (Provamel).
Za ochutnání rovněž stojí mléka ovesná, špaldová nebo z jiných obilovin. Mají přirozený obsah vlákniny. Samostatnou, „lahůdkovou“ kategorií jsou mléka ořechová. Vyrábějí se nejčastěji z mandlí nebo lískových ořechů.
Výhodou všech rostlinných nápojů je nízký obsah tuků, zejména těch nasycených. I když rostlinná mléka existují i v sušených podobách, chutnější a složením kvalitnější jsou většinou mléka tekutá. Obvykle se prodávají v tetrapakových krabicích s uzávěrem. Po otevření vydrží v chladničce několik dní.
Že by se rostlinným nápojům nemělo říkat „mléko“? V tom případě bychom si po desítkách let měli vymyslet nové pojmenování i pro „kokosové mléko“.
V obchodech se zdravou výživou a některých supermarketech lze také sehnat pudinky, jogurty a šlehačky vyrobené čistě z rostlinných zdrojů.
U miminek opatrně
Pokud alergií na mléko trpí nejmenší děti a maminka již není schopna kojit, je možné rostlinná mléka a pokrmy z nich doplňkově podávat i v takto útlém věku. Jsou zde ale určitá omezení. Kojenec s vysokým rizikem alergie nebo kojenec, u kterého se již nějaká alergická reakce objevila (např. ve formě atopického ekzému), by v prvním půlroce svého života neměl být vystaven příliš vysokým dávkám alergenů.
Z toho důvodu se například jako náhrada mateřského mléka u těchto miminek nedoporučuje mléko sójové – sója patří mezi poměrně časté alergeny právě u malých dětí. Nejmenší riziko vzniku alergie je na mléko rýžové.
Existují také umělá kojenecká mléka vyrobená z kravského mléka, která jsou složením bližší mléku mateřskému. Dětem s alergií na mléko jsou určeny přípravky s úplně rozštěpenými bílkovinami, dětem s intolerancí laktózy pak směsi se sníženým množstvím laktózy. Konkrétní druh doporučí lékař.
Při výběru rostlinných mlék pro kojence a batolata musíme samozřejmě věnovat pozornost složení jednotlivých produktů. Nejde jen o přítomnost skrytých alergenů, ale i o množství soli nebo minerálních a stopových prvků (vápník, jód apod.).
Vápník nejen od krávy
Díky dlouholeté propagandě vedené výrobci a zpracovateli mléka si spousta odborníků i laiků myslí, že bez mléka bude jídelníček člověka chudý. Hlavním argumentem je to, že mléko obsahuje vápník, který je pro lidské tělo důležitý. Pro lidi s přecitlivělostí na mléko je však nutnost vyhýbat se mléku mnohem důležitější. Naštěstí pro ně existuje dlouhá řada dalších potravin s kvalitním obsahem vápníku.
Jedná se například o různá semínka (mák, sezam) a ořechy (mandle). Podrobnější přehled potravin bohatých na vápník najdete v článku Dostatek vápníku i bez mléka.
V obchodech je k dostání několik rostlinných mlék obohacených vápníkem. Jedná se většinou o přírodní vápník získaný z mořských řas. Ten totiž naše tělo umí dobře zpracovat.
Rostlinné produkty jsou ekologičtější
Víte, že ozónovou díru, která je způsobena skleníkovými plyny, mají ze 30 % na vině právě naše stravovací návyky? Například kdyby po dobu jednoho roku každý Evropan pouhý jeden den v týdnu vynechal ze svého jídelníčku všechny živočišné produkty, znamenalo by to úsporu 40 miliónů tun CO2 vypuštěného do vzduchu. To je větší objem CO2, než by vydala fronta aut stojící v řadě okolo celé planety Země.
Zakamuflované mléko v potravinách
Vyhnout se mléku a mléčným výrobkům v obchodech je poměrně snadné. Jsou snadno odlišitelné podle obalu. Bohužel mléko nebo výrobky z něj se přidávají do řady potravin, aniž bychom si to jako spotřebitelné vždy uvědomovali:
- některé pekařské výrobky a cukrovinky
- některé margaríny
- některé uzeniny
Na etiketách bychom měli sledovat výrazy jako „sušené mléko“, „jogurtový prášek“, „tvaroh“, „sýr“, „syrovátka“ nebo „podmáslí“.
V případě alergie na mléko si musíme navíc dávat pozor na „mléčné bílkoviny“, které se mohou objevit v některém pečivu. U silných alergiků je potřeba si všímat i nápisů „může obsahovat stopové množství mléka“.
A v případě intolerance laktózy pozor na přítomnost „laktózy“ neboli „mléčného cukru“. Pro mnohé překvapivé může být používání laktózy v tabletách (léčiva, náhradní sladidla). Stopová množství mléčných složek by v tomto případě problémy způsobovat neměla.
Vánoční recepty bez mléka
A na závěr dva recepty, které portálu ProAlergiky.cz poskytl sponzor tohoto tématu. Jde o zdravé pochoutky vhodné nejen pro osoby s alergií na mléko.
Vánoční bulgurový kuba
Suroviny:
400 g bulguru Country Life BIO
2 středně velké cibule
1 větší pórek
4 bobkové listy
8 hřebíčků
100 g tuku Provamel BIO
50 g sušených hub
250 ml sójové smetany Provamel BIO
3 stroužky česneku
1–2 polévkové lžíce sójové omáčky Shoyu BIO
špetka kmínu
petrželka na posypání
sůl, pepřPostup:
- Vsypte bulgur do hrnce, přidejte sušené houby, zalijte 800 ml vody. Když začne voda vřít, ztlumte oheň a vařte, dokud bulgur nevstřebá všechnu vodu (cca 10–15 minut).
- Na rozpuštěném tuku (pozor, tuk není dobré rozpalovat zprudka) zlehka opražíme bobkový list, hřebíček a kmín.
- Po krátké chvíli (cca 3 min) přidáme najemno nakrájenou cibuli, česnek a pórek, promícháme a necháme zesklovatět (kousky zeleniny se stanou vláčnými).
- Poté přimícháme uvařený bulgur, osolíme a opepříme dle chuti.
- Na závěr kubu zjemníme smetanou Provamel, dochutíme sójovou omáčkou Shoyu a necháme ještě cca 3–5 minut lehce prohřát. Na talíři kubu dozdobíme petrželkou a na kolečka nakrájenou osmaženou cibulí.
Vanilkové rohlíčky
Suroviny:
300 g celozrnné pšeničné mouky Country Life BIO
120 g tuku Provamel BIO
120 g ječného sirupu se sladem Country Life BIO
120 g strouhaných mandlí Country Life BIO
2 žloutky
1 vanilkový cukr nebo ½ čerstvého vanilkového luskuPostup:
- Žloutky vymícháme v misce do tuhé pěny, vmícháme ječný sirup a vnitřek vanilkového lusku (vanilku podélně rozkrojíme a čajovou lžičkou vyndáme zrníčka z lusku) nebo vanilkový cukr.
- Do vzniklé hmoty vmícháme měkký tuk (je potřeba tuk vyndat předem z chladničky a nechat jej změknout), mouku a nastrouhané mandle.
- Vše dohromady spojíme do těsta, které necháme v chladničce 1–2 hodiny odpočinout. Poté těsto tvarujeme do tvaru rohlíčků tak, že hmotu vyválíme na tenké proužky, které oddělujeme po cca 4–5 cm.
- Vzniklé rohlíčky umístíme nejlépe na pečící papír nebo plech vytřený tukem, aby se nám při pečení cukroví nepřipeklo.
- Pečeme cca 10–12 minut (podle tloušťky rohlíčků) při teplotě 170 °C, dokud těsto nezrůžoví.
- Hotové rohlíčky můžeme obalit ve zbylém moučkovém cukru s nastrouhanými mandlemi.
Sponzorem tohoto tématu je belgická značka rostlinných potravin Provamel.
Vadí vám kravské mléko? Pochutnejte si na rostlinných mlékách a pudingových dezertech.
Více na www.countrylife.cz/znackaprovamel.