Některé běžné zdravotní potíže mohou být způsobovány potravinami. A nejedná se přitom o alergii ani žádný druh otravy. Daleko častější, ale bohužel velmi málo známou poruchou je imunitní intolerance potravin. Ve světě se až v posledních letech objevily diagnostické metody, jak tuto poruchu odhalit. My jsme vyzkoušeli diagnostický test pro domácí použití prodávaný pod značkou FoodDetective®.
Komu je určen
O testu by měli uvažovat lidé, kteří u sebe často pozorují různé nezávažné příznaky, které jsou uvedené níže, ale nedaří se vypátrat jejich příčinu. Tyto potíže totiž nastupují hodiny až dny po konzumaci určité potraviny, a tak málokoho souvislost s potravinami vůbec napadne.
Nejčastější projevy imunitní intolerance potravin:
- zažívací potíže: bolesti břicha, nadýmání, průjem, zácpa, pálení žáhy, záněty střev, nevolnost, afty v ústech
- problémy s pokožkou: akné, svědění, ekzémy, lupénka, kopřivka
- psychické a nervové potíže: úzkost, bolesti hlavy, migréna, nesoustředěnost, deprese, hyperaktivita, poruchy spánku, závratě
- dýchací potíže: chronické zahlenění, rýma, astma, záněty průdušek
- celkové potíže: únava, otoky, zadržování tekutin, nadváha, bolesti kloubů
Test potravinové intolerance může poskytnout vytouženou odpověď těm, kteří prodělali řadu vyšetření, aniž byla stanovena jasná diagnóza. Možná tak některým lidem pomůže zbavit se nálepky „hypochondr“.
Tento test je schopen odhalit pouze imunitní intolerance potravin, způsobované protilátkami zvanými imunoglobuliny G (IgG). Kromě nich ještě existují neimunitní intolerance potravin, které jsou nejčastěji způsobeny nedostatkem nějakého trávicího enzymu (např. intolerance laktózy). Ze stejných důvodů FoodDetective® neslouží k diagnóze alergií. Pro tyto účely existují jiné testy.
Princip fungování
Testovací sada po rozbalení vypadá jako malá chemická laboratoř. Obsahuje několik lahviček s tajuplnými tekutinami a další netradiční pomůcky. Součástí balení je podrobný a srozumitelný návod k použití a k vyhodnocení výsledků.
Pomocí přiložené lancety se testovaná osoba píchne do prstu. Píchnutí lancetou je příjemnější než píchnutí jehlou, člověk cítí jen lehké štípnutí. Z prstu je potřeba vytlačit kapku krve, která se nasaje do přiložené kapiláry (skleněné trubičky). Akualizace 10.5.2017: Skleněná trubička byla pro pohodlnější přenos krve výrobcem nahrazena plastovou mikropipetou s balónkem, která se přiloží ke kapce krve a na rozdíl od skleněné trubičky ji po celou dobu držíte v horizontální poloze. Balení obsahuje 2 ks mikropipety pro případ, že se odběr krve nezdaří napoprvé. Ta je potřeba naplnit celá a pak se vhodí do první lahvičky s ředicím roztokem. Místo vpichu se zalepí náplastí, která je rovněž součástí balení.
Po promíchání se roztok se vzorkem krve naleje na testovací podložku a nechá se působit. Podložka se pak střídavě proplachuje různými dalšími roztoky dle návodu. Podložka obsahuje 46 políček s výtažky různých potravinových alergenů a dvě políčka kontrolní. Za pár desítek minut některá políčka zmodrají. Podle přiložené legendy člověk snadno pozná, na kterou potravinu má intoleranci.
Netolerované potraviny by měl pacient alespoň na tři měsíce vyřadit ze svého jídelníčku. Během několika týdnů by se měly související zdravotní potíže vytratit. Po třech měsících je možné vyřazené potraviny postupně zpátky zavádět do jídelníčku. Pokud se příznaky nevracejí, imunitní systém na potravinu přestal reagovat.
Klady
Testovací sada FoodDetective® je zatím jedinou možností, jak v domácích podmínkách odhalit intoleranci některých potravin. Dokonce ani u alergologů nebo v jiných ordinacích se zvýšené hladiny protilátek imunoglobulinů G běžně nezkoumají.
Sada je opravdu kompletně vybavena, a to do takových detailů, jako je tampónek pro desinfekci místa vpichu. Uživatel tak navíc potřebuje pouze přístup ke dřezu s vodou a hodiny nebo stopky pro správné odměření požadovaných reakčních dob.
Výsledky jsou známy za zhruba 40 minut od zahájení testu, přičemž většinu této doby zabírá čekání na reakce jednotlivých roztoků na testovací podložce. Provedení testu je pro uživatele snadné a nevyžaduje žádné speciální znalosti.
Zápory
Za jediné slabé místo testu považujeme způsob přenosu vzorku krve do lahvičky s ředicím roztokem. Skleněná trubička, do které se má kapka krve nabrat, totiž v sobě krev moc dobře nedrží a dělají se v ní vzduchové bubliny. Vzhledem k tomu, že je nutné trubičku zcela naplnit, mohlo by být v návodu lépe popsáno, jak toho dosáhnout. Aktualizace 10.5.2017: Mikropipeta s balónkem, kterou je Food Detective vybaven nyní, je pro odběr krve praktičtější, přesto jde o poměrně komplikovaný úkon celého testu.
Součástí balení je také podrobná brožurka, která radí, jak zvládnout novou dietu. Brožurka je bohužel pouze v angličtině. Naštěstí velká část informací z ní je k nalezení na webových stránkách produktu. Aktualizace 10.5.2017: Návod u výrobku je dnes již v českém a slovenském jazyce s podrobným popisem.
Obchodní informace
Diagnostický test FoodDetective® je možné zakoupit v eshopu ProAlergiky.cz, v dalších internetových obchodech specializovaných na zdraví a lékárnách. Cena jednoho kusu se pohybuje okolo 2 400 Kč.
Test je také možné za úplatu absolvovat v několika laboratořích po celé České republice. Jejich seznam je uveden na stránkách produktu.
Produkt vyrábí britská firma Cambridge Nutritional Sciences Ltd., do ČR dováží společnost VITAL LIFE diagnostics, s.r.o.
Doporučení portálu ProAlergiky.cz
FoodDetective® zaplňuje díru na zdravotnickém trhu. Diagnóza a léčba potravinových intolerancí na imunitní bázi je u nás zatím „pole neorané“. Odhalování těchto intolerancí může vyřešit spoustu lehkých, ale častých zdravotních problémů.
Zkoušky provedené v roce 1998 na skupině 2000 osob s potvrzenou potravinovou intolerancí přinesly optimistické výsledky. U 70 procent pacientů došlo po vyřazení netolerovaných potravin k výraznému zlepšení pociťovaných potíží.
Podstoupení tohoto testu můžeme doporučit i lidem s prokázanou potravinovou alergií. Příčiny vzniku potravinové intolerance totiž mohou být podobné a obě onemocnění mohou probíhat současně.
Výsledky mohou přinést užitečné informace i lidem s atopickým ekzémem. Ekzematické potíže totiž nebývají vždy jen alergického původu, do hry často vstupují jiné formy přecitlivělosti na potraviny, které jsou běžnými diagnostickými metodami prakticky neodhalitelné.
Máte zkušenost s tímto produktem? Přidejte k tomuto článku svůj komentář.