Zvu vás na štědrodenní oběd. Samozřejmě v úpravě pro alergiky na mléko a vejce či jedince s intolerancí laktózy a lepku. Lidí, kteří potřebují tyto diety, bohužel v posledních letech stále více přibývá.
Bytem se rozlévá vůně vánočky a cukroví, které je dnes poprvé oficiálně na stole. K tomu se přidává typická vůně jehličí a smůly. Táta s dětmi zdobí stromeček. Každoroční rituály naší rodiny. A kde jsem já? Kdepak jinde než v kuchyni. Připravuji štědrovečerní večeři, abych měla volné odpoledne, a vařím oběd. Myslím, že vám je tento scénář dne povědomý.
Cíl: Stejný chuťový zážitek jako před dietou
V minulých letech jsem trénovala nanečisto. Chtěla jsem vyzkoušet připravit tradiční postní jídla typická pro Štědrý den bez lepku, mléka (či „jen" laktózy) i vajec. Že to určitě „nějak“ půjde mi už za roky občasného bezlepkového a bezmléčného (nejmladší dcera měla ABKM, díky které jsme se naučili používat různá rostlinná mléka a smetany) vaření bylo jasné, ale zajímalo mne, co na to rodina, pozná změnu?
Budou bezlepkové, bezmléčné a bezvaječné vánoční pokrmy stejně chutné jako ty vařené a pečené dle tradičních rodinných receptů? ANO, byly a rodina kromě kuby, kde změna byla výrazná, nic nepoznala. Nevěříte? Vyzkoušejte!
Štědrý den: Tradiční oběd bez lepku, mléka, vajec? Bez problému!
Tradiční oběd na Štědrý den. Co se konkrétně za těmito slovy skrývá za pokrmy? Křesťanská tradice velí, že bychom až do večeře měli dodržovat půst. Postní jídla se dříve lišila podle krajových zvyklostí a movitosti obyvatel. Dnes záleží spíše na rodinných tradicích.
V naší rodině se vaří jídla staročeská, ale i slovenská. Babička z mamčiny strany nás naučila péct černého kubu a vařit couračku. Taťkova rodina, pocházející z jižního Slovenska, obohatila náš stůl pro změnu tzv. vánočními opékanci či plackami s česnekem.
Mezi tradiční jídla patří dále např. podkrkonošský hubník či muzika (ovocný kompot, omáčka s kořením ze sušeného ovoce, příp. i ořechů). Že úplně nevíte, co si pod těmito názvy představit a už vůbec netušíte, jak dané jídlo uvařit? Nevadí, seznámím vás s některými z nich a naučím vás je připravovat i v dietní verzi.
Couračka, zelňačka
- bílá polévka či omáčka, jejímž základem je kysané zelí
- zjemněna bývá smetanou (v případě bezmléčné diety rostlinnou – podle mého názoru není náhrada za klasickou vůbec chuťově patrná)
- dovoluje-li dietní omezení, podává se s vajíčkem vařeným natvrdo, příp. zašlehaným do omáčky, na zahuštění se při bezlepkové dietě hodí chuťově neutrální mouka, např. rýžová
- přílohou bývají nejčastěji brambory vařené ve slupce, příp. šťouchané
Recept na couračku bez lepku a mléka
- v rodině redakční kolegyně Zuzky připravují „červenou verzi“ – se sladkou paprikou
- sice díky přidané uzenině neuvidíte zlaté prasátko, ale určitě je i tato zelňačka skvělá a stojí za to ji vyzkoušet
Recept na zelňačku bez lepku, mléka, vajec
Kuba, černý kuba, houbový kuba
- staročeský pokrm z čerstvých, sušených či mražených hub a krup
- v bezlepkové variantě lze kroupy nahradit jáhlami, pohankou, quinoou, případně rýží
- já použila místo pšeničných krup jáhly (loupané proso) a musím říci, že tato varianta je velmi chutná
Recept na bezlepkového kubu
Podkrkonošský hubník
- synonymum pro houbovou nádivku
- pro bezlepkovou variantu musíme použít odpovídající pečivo a bezlepkovou krupici
- dále musíme nahradit (příp. vynechat) vajíčka – já zvolila jako náhražku Hrašku – postupovala jsem dle návodu, tj. 1 vejce nahradí 20 g Hrašky rozmíchané ve 40 ml vody
- v tomto receptu jsem použila Hrašku jemnou, ale existuje i verze pikantní a vanilková, určená na sladké pečení
- přiznám se, že jsem byla zvědavá na výslednou chuť, ale velmi mile mě překvapila a Hrašku můžu do tohoto pokrmu jen doporučit
- pakliže by vám z jakéhokoliv důvodu nevyhovovala, existují samozřejmě i další možnosti, jak vajíčka nahradit
- další netypickou surovinou byla pohanková krupice - tu jsem schválně zvolila jako doplněk chutí k houbám a Hrašce a myslím si, že jsem se strefila
- pakliže vás tento recept a potřebujete ho připravit i bezvaječné verzi, ale Hraška vám nevyhovuje, je tu ještě další skvělá možnost - namísto vajec, resp. sněhu z bílků, aby byl hubník krásně nadýchaný, mám vyzkoušené použití nálevu z cizrny.
Recept na podkrkonošský hubník v úpravě pro potravinové alergiky
Další tradiční štědrodenní jídla
Mezi další tradiční jídla podávaná na Štědrý den k obědu patří převážně různé druhy polévek, např. voděnka (čirá česnečka), rybí polévka (v jiných rodinách podávaná až jako součást večeře), čočková polévka, příp. čočka na kyselo (většinou však součástí novoročního menu), hrachová polévka či valašská kyselica (obdoba zelňačky, ale s klobásou a divokým kořením).
Ve výčtu obědových variací nelze opomenout ani vinnou klobásu, která však nesplňuje podmínky půstu, tudíž chcete-li vidět zlaté prasátko, dopřejte si ji raději jindy. Potěšující zpráva je, že i tuto vánoční pochoutku je možné zakoupit v bezlepkové formě (často však je součástí receptury smetana).
Ve výše uvedených receptech jsem vám ukázala, že uvařit bez lepku, mléka či vajec lze ledacos, včetně postních jídel. Doufám, že jsem vás inspirovala natolik, že některý z tradičních pokrmů sami vyzkoušíte! Pochlubit se svými recepty můžete na našich webových stránkách v sekci Recepty pro alergiky... a nezapomeňte přidat i fotografie!
V dalším článku najdete tipy jak bezlepkově, bezmléčně a bezvaječně upravit štědrovečerní večeři.
Krásný advent a samozřejmě dobrou chuť!