Musíte dodržovat bezlepkovou dietu? Hledáte alternativy zakázaných potravin? Dnes se blížeji seznámíme s další zdravou a chutnou potravinou a tou jsou jáhly.
Jáhly – oloupané zrno prosa
Jáhly se získávají odstraněním obalové vrstvy obilky prosa setého – jedné z nejstarších kulturních plodin pocházející z Asie. V dřívějších dobách byly jáhly velmi oblíbenou potravinou, kterou však v průběhu staletí vytěsnily do pozadí obiloviny ostatní, v čele s rýží. Dnes se k nim ale řada z nás opět vrací.
Nejen pro celiaky
Díky absenci lepku, vysoké výživové hodnotě, lehké stravitelnosti a nízkému glykemickému indexu je konzumace těchto drobných žlutých kuliček doporučována nejen bezlepkářům, diabetikům, rekonvalescentům, starším lidem a dětem včetně kojenců, ale i při hubnutí.
Libovolná kuchyňská úprava
Jáhly mají všestranné použití. Je možné z nich připravovat sladké (jáhelné kaše, jáhelníky) i slané pokrmy (rizota, karbanátky), upravovat vařením, dušením, zapékáním, smažením. Lze je používat jako přílohu, ale i přidávat do nákypů, nádivek, polévek, omáček atd.
Návod k základní přípravě
Před finální kuchyňskou úpravou se doporučuje jáhly několikrát propláchnout vařící vodou, aby se zbavily nahořklé a natrplklé chuti.
Názory na další postup se různí. Většina doporučuje dát rovnou vařit – do mírně osolené vody, případně s kapkou oleje. Existuje ale i návod, který říká, že bychom jáhly po spaření měli nechat okapat, pak nasucho opražit a teprve poté dát vařit. Vyzkoušela jsem oba postupy a za sebe mohu říci, že jsem nepoznala rozdíl.
Při vaření je podstatné zalít jáhly dostatkem vody – doporučuje se poměr jáhly : voda 1 : 2, ale mám vyzkoušeno, že lepší je dát vody o trochu více, zhruba 1 : 2,5–3. Vaření je poměrně rychlé. Za 15 minut bývají jáhly hotové. Pak doporučuji sundat z varné plochy a ještě nechat dojít pod pokličkou.
Vyzkoušené recepty
V naší rodině jsou jáhly běžnou součástí jídleníčku. Obecně nemáme moc v oblibě sladká jídla, až na pár vyjímek, takže za sebe mohu doporučit následující „slané“ recepty:
Milovníky sladkého by pak mohly zaujmout recepty kolegyň:
Kromě výše uvedených receptů najdete na našem portálu samozřejmě i další návody na přípravu chutného pokrmu. Budeme rádi, když někerý z nich vyzkoušíte a napíšete nám, jak jste si pochutnali!
Jáhly v obchodech
- jáhly celé
- jáhlové vločky
- jáhelná mouka
- instatní jáhlová kaše
Cena základních jáhel se pohybuje kolem 40 korun za kilogram, vločky jsou dražší zhruba o třetinu. Za jáhlovou mouku dáte zhruba 90 korun za kilo.
Složení jáhel a jejich přínos pro lidský organismus
- bohatý zdroj sacharidů, bílkovin i tuků (důležité jsou zdraví prospěšné nenasycené mastné kyseliny)
- zdroj minerálních látek (hořčíku, draslíku, zinku, železa aj.) a vitaminů – vitaminu A, vitaminů skup. B
- zdroj vlákniny, která napomáhá správné funkci střev
- podporují růst vlasů, zamezují jejich vypadávání, taktéž i lámání nehtů, zpevňují kosti
Skladování
Díky relativně vysokému obsahu tuků musíme počítat s kratší trvanlivostí, neboť jáhly a výrobky z nich jsou náchylné ke žluknutí.
Náš tip: Povídání o dalších přirozeně bezlepkových potravinách najdete v článcích Pohanka, Amarant a Quinoa.
Vyzkoušeli jste jáhly? Jak vám chutnají? V jaké úpravě je máte nejraději?