Pohanka je další z plodin, která si v našem jídelníčku znovu postupně získává své místo. Spolu s amarantem a quinoou je na základě svého složení a využití řazena do skupiny tzv. pseudoobilovin. Jejich konzumace je velmi vhodná pro celiaky a lidi alergické na lepek, neboť plody těchto rostlin lepkové bílkoviny neobsahují.
K čemu je pohanka dobrá
Pohanka a výrobky z ní mohou v naší stravě pomoci nahradit klasické lepkové obiloviny – pšenici, ječmen, žito, oves.
Bonusem navíc je, že se jedná o plodinu lehce stravitelnou, obsahující řadu cenných látek, které pozitivně působí na náš organismus – posilují imunitu nebo detoxikují tělo.
Pravidelná konzumace pomáhá i tehdy, trápí-li vás křečové žíly, žaludeční vředy či hemeroidy, a to díky rutinu, který patří mezi vitaminy skupiny P.
Jak pohanku připravit
Plod pohanky, který se konzumuje nejčastěji, je obalen velmi tvrdou slupkou. Na základě způsobu jejího odstranění se dá pohanka rozdělit na dva druhy:
1. Loupaná mechanicky
- má světlou barvu a lze ji připravovat pouhým spařením, čímž si zachová léčivé složky
- další možností je tento druh pohanky přes noc namočit, případně nechat naklíčit a klíčky použít do salátů a pomazánek
2. Loupaná tepelně
- při vysokých teplotách – poznáte ji podle tmavé barvy a vyšší tvrdosti, kvůli které ji musíte vařit podstatně déle (10–20 minut, ve zhruba 1,5 až 2 násobku objemu tekutiny), čímž cenné látky bohužel zčásti znehodnotíte
Z toho vyplývá, který typ pohanky byste měli preferovat a na jaké informace na etiketě se při jejím nákupu zaměřit.
Kromě semen se zužitkovávají i samotné slupky. Můžete je použít k přípravě čajů. Obdobně i nať, která byla donedávna využívána pouze jako zelené krmivo.
Důležité je upozornit na platnost pořekadla „všeho moc škodí“. Při nadbytečné konzumaci zelených natí, například šťáv z nich, byl u lidí prokázán tzv. fagopyrismus, dříve známý pouze u hospodářských zvířat, projevující se kožní vyrážkou.
Pohanka v obchodech
Velmi široký sortiment pohankových výrobků nabízí například fírma Šmajstrla provozující vlastní mlýn na Valašsku, ale třeba také firma Country Life, a to i v biokvalitě.
Pohanku můžete běžně zakoupit nejen v prodejnách zaměřených na zdravou výživu, ale i v běžných marketech. Prodává se v mnoha podobách:
- pohanka loupaná a neloupaná
- pohanka celá (kroupa)
- pohanka lámanka (rozlámaná zrna)
- pohanková mouka, i celozrnná
- pohanková krupice
- pohanková kaše (obvykle instantní)
- pohankové klíčky
- pohankové vločky
- pohankové slupky
- pohankové křupky
- pohankové těstoviny
Kulinářské tipy a recepty z pohanky
Pohanku je možné vařit ve vodě i v mléce. Z pohanky můžete připravovat sladké i slané pokrmy, jejichž plusem je lehká stravitelnost.
Ze sladkých to jsou zejména pohankové kaše a lívance.
Pohankové lívance (bez lepku) – recept
Na slano bývá pohanka součástí různých druhů polévek, karbanátků, zeleninových a houbových směsí, sekaných apod.
Pohankovou mouku lze použít i na zahušťování polévek, omáček. Vyzkoušeli jsme u houbové omáčky se zakysanou smetanou. A výborné. Nutno ale počítat se specifickou chutí, která se nehodí ke všem pokrmům.
Zeleninová polévka s pohankou – recept
Pohankové rizoto – recept
Méně známý je fakt, že dříve se v chudých horských oblastech vyráběl i pohankový chléb či různé druhy pohankových placek.
Babiččiny pohankové zelňáky bez lepku, vajec a mléka – recept
A na závěr bonus pro milovníky brynzy:
Pohanka s brynzou – recept
Ať se již rozhodnete vyzkoušet jakýkoliv pokrm, je vhodné jej doplnit čerstvou zeleninou, neboť v ní přítomný vitamin C znásobuje účinek rutinu.
Dobrou chuť. ;-) Jak chutná pohanka vám? Jaká jídla z ní připravujete? Používáte ji i na pečení?