V měsících dubnu a květnu proběhlo další spotřebitelské testování. Deset rodin, resp. potomků našich čtenářů, mělo možnost vyzkoušet zdarma speciální kaši Sinlac značky Nestlé, která je vhodná nejen při bezmléčné, bezlepkové a bezlaktózové dietě, ale i při alergii na sójové bílkoviny.
Testování speciální kaše Sinlac, jejíž hlavní složkou je rýžová a karobová mouka vyráběná z lusků rohovníku obecného neboli svatojánského chleba, se zúčastnilo pět chlapečků a pět holčiček ve věku od 16 měsíců do 5 let s pestrým dietním omezením, viz následující graf, a samozřejmě i jejich rodiče, kteří nejen zodpovídali za testování, fotili, vařili a odpovídali na otázky, ale také ochutnávali. A jak testování dopadlo?
Dietní omezení testujících (dětí)
Rychlá, nenáročná příprava, skvělá konzistence
Velkou spokojenost vyjadřovali všichni hodnotitelé se snadností přípravy této kaše. Není třeba žádného mléka, postačí pouze převařená voda, zchladlá na cca 40 °C. Vyšší teplotou by došlo ke zničení probiotických bakterií Bifidus BL, kterými je kaše obohacena, spolu s vitaminy a minerálními látkami.
Konzistence připravené kaše je vynikající. Sypká směs se rychle rozpouští, nehrudkuje, během pár vteřin je kaše vymíchaná do hladka a připravená k jídlu. Většině respondentů vyhovovalo na přípravu doporučené množství vody. Kdo raději kaši řidší či hustší, není problém ubrat či naopak přidat trochu vody.
Příjemná vůně, lahodná chuť
Vůni kaše Sinlac popsala většina respondentů jako velmi příjemnou, sladkou. Někomu přišla mléčná, jinému připomínala kakaové aroma, příp. obilí.
Také s lahodnou, jemnou a zároveň specifickou chutí, kterou této kaši dodává karobová mouka, byla valná většina hodnotitelů spokojená. Za všechny názor paní Simony: „Kaše Sinlac je akorát sladká, není přeslazená. Určitě může oslovit i dospělé. Kvůli kojení syna držím bezmléčnou dietu, snídám ji 2 – 3 krát týdně a vždy si pochutnám.“
Jak chutnala kaše Sinlac dětem?
Pestré využití kaše Sinlac
Pro někoho bude tato informace možná překvapením. Z kaše Sinlac totiž nemusíte připravovat pouze typickou „kašičku“, ale můžete ji použít na zjemnění, do určitých pokrmů jako náhradu za vajíčka, na zahuštění.
Jak si s úkolem vymyslet, připravit a nafotit libovolný pokrm, na jehož přípravu byla použita kaše Sinlac, poradili naši respondenti? Skvěle, můžete sami posoudit. Pro inspiraci uvádíme tyto recepty:
Pro většinu nebyl problém vymyslet pro polotovar i jiné využití. Použili ho na přípravu polévek, na zapékání pokrmů, k přípravě pečených i nepečených dezertů a dokonce i k přípravě zmrzliny. Někteří se obávali sladké chuti a „drželi se při zemi“ s inovacemi, ale s úspěchem byla vyzkoušena i kombinace kuřecího masa a kokosové omáčky s kaší Sinlac.
Chvála nového balení
Kromě senzorických vlastností výrobku se uznání dostalo i větší gramáži, než bývá u kaší zvykem. Pětisetgramové balení považovali respondenti za ideální. Deset porcí kaše se do 3 týdnů, do kdy se má otevřené balení spotřebovat, určitě sní.
K dokonalosti chyběla polovině hodnotitelů možnost opakovaného uzavírání sáčku – ať již zipovým systémem či pouhým lepítkem. Tuto absenci však částečně nahrazuje vnější obal, uzavíratelná papírová krabice.
Kromě snášenlivosti produktu ceněny i další vlastnosti
Osm dětí konzumovalo kaši zcela bez problémů a dle svých rodičů s chutí. V jednom případě dítě kaši konzumovalo jednou denně po dobu jednoho týdne, ve stejné době došlo u dítěte k řidší a častější stolici a následující týden začalo kaši odmítat. Jedno dítě odmítlo kaši konzumovat zcela.
Důvody, proč kaše Sinlac testujícím vyhovovala?
(testující mohli uvést více důvodů)
Závěr: Výsledky testování mluví za vše - všichni testující by kaši Sinlac doporučili svým známým (i ti, jejichž dětem nevyhovovala, neboť jako důvod popisují obtížné začleňování nových pokrmů do jídelníčku potomka, resp. možnou negativní reakci díky zhoršenému zdravotnímu stavu během testování). Pozitivní zpětnou vazbou pro výrobce budiž, že většina respondentů tuto kaši dříve neznala, nepoužívala, což se ale po možnosti vyzkoušení změní. Nadále ji hodlá používat 90 % z nich. A ač bývají kaše primárně určeny kojencům a batolatům, tak si Sinlac našla své konzumenty i mezi dospělými.