I když potravinovým alergenem může být jakákoliv bílkovina rostlinného nebo živočišného původu, u kojenců jsou nejčastějším spouštěčem alergického zánětu bílkoviny kravského mléka, konkrétně syrovátkové bílkoviny. Máte šanci vzniku potravinové alergie u svého dítěte předejít?
Potravinovou alergií trpí celosvětově až čtyři procenta lidí. U dětí do tří let je ještě daleko častější, podle posledních průzkumů až osm procent. Nejmenší děti jsou k potravinovým alergiím náchylnější zřejmě proto, že jejich rozvíjející se imunita je velmi „nezkušená“.
Přemýšlíte-li o prevenci alergie u svého miminka, je nezbytné již na počátku rozlišit mezi kojencem „zdravým“ a kojencem z takzvané rizikové rodiny, jehož rodiče nebo sourozenci trpí nějakou alergií, a tak by z důvodu dědičnosti mohl získat nějaké ty „geny alergie“.
Včas ochutnat typické alergeny
Jako nejjednodušší možnost se nabízí zabránit kontaktu kojence s kravským mlékem a dalšími alergeny. Nesetká-li se tělo dítěte s nejsilnějšími alergeny, nebude proti nim moci vytvářet protilátky, které by nastartovaly alergické reakce. Tato úvaha ale bohužel nefunguje.
Odkládání prvních kontaktů s potravinovými alergeny naopak znatelně zvyšuje riziko, že tělo začne potravinu mylně považovat za nebezpečný alergen. Za ideální dobu pro seznámení dětského tělíčka s nejběžnějšími potravinovými alergeny je považováno období mezi 4. až 6. měsícem věku dítěte.
Toto doporučení vědců, vycházející z několika zahraničních studií, platí nejen pro bílkoviny kravského mléka, ale i pro ostatní potenciální alergeny, jako jsou vejce, ryby, lepek atd.
Začátek přikrmování už ve 4. měsíci se přitom týká spíše dětí na umělém mléce. U plně kojených dětí je možné s prvními příkrmy počkat do 6. měsíce. To ale neznamená, že se tělíčko v tuto dobu s žádnými potravinovými alergeny neseznamuje. Spousta z nich totiž v malém množství proniká ze stravy maminky do mateřského mléka.
Při pozdním, ale i příliš časném zavádění některých potravin byla prokázána také souvislost se zvýšeným vznikem přecitlivělosti na inhalační alergeny (roztoči, pyly, zvířata), celiakii či cukrovku.
Děti z alergických rodin: Kojení, nebo preventivní mléka
U kojenců z rizikových rodin je z pohledu prevence alergií rovněž ideálním řešením plné kojení v prvním půlroce života. Ale když mateřského mléka není dost, obvykle se volí jiný druh umělého kojeneckého mléka, a sice hypoantigenní neboli HA.
HA mléka jsou tedy určená kojencům, u kterých se neobjevila alergie ani ekzém, jenom mají alergika, ekzematika nebo atopika mezi nejbližšími příbuznými.
Tato speciální mléka jsou vyrobena z mléka kravského, jehož bílkoviny jsou částečně naštěpeny. Na českém trhu je k dostání řada výrobků různých firem, které se liší cenou, případně i chutí:
- Nutrilon HA
- Beba HA
- HiPP HA Combiotic
- Sunar Nutradefense HA
- Humana HA
Do jaké míry mají HA mléka skutečně pozitivní vliv na prevenci alergických onemocnění u dětí, je však obtížné posoudit, protože provedené výzkumy se ve výsledcích docela rozcházejí.
Podle předních českých alergologů je však důležitý čas nasazení takového HA mléka. Aby byla šance na nějaký preventivní účinek, mělo by být jeho užívání rizikovým dítětem zahájeno před šestým měsícem věku.
Děti s prokázanou alergií na mléko: Bezmléčná dieta
Když u dítěte alergie na mléko propukne, ať už se projevuje ekzémem nebo zažívacími problémy, podávání HA mléka bude spíše škodit než pomáhat. Mléčné bílkoviny v něm jsou totiž upravené jen mírně, takže mohou nadále alergizovat.
Pokud maminka kojí, což lze i u probíhající alergie na mléko v prvním půlroce jenom doporučit, musí sama dodržovat bezmléčnou dietu. Alergeny ze syrovátky kravského mléka totiž umějí pronikat do mléka mateřského.
Pro nekojené nebo jen částečně kojené děti pak existují na trhu speciální dětská mléka s vysoce hydrolyzovanou (štěpenou) mléčnou bílkovinou:
- Alfaré (pro děti s alergií na mléčné bílkoviny a různé formy potravinové nesnášenlivosti)
- Althéra (pro kojence trpící alergií na mléko a sóju)
- Nutrilon Allergy Care (pro děti s alergií na mléčné bílkoviny)
- Nutrilon Allergy Digestive Care (pro děti s alergií na mléčné bílkoviny a intolerancí běžné stravy, s poruchami trávení a vstřebávání živin)
Specifické svým složením je pak kojenecké mléko zcela bez mléčných bílkovin, obsahující pouze volné aminokyseliny. Používá se u těžších forem alergie na mléko a při vícenásobné intoleranci bílkovin v potravinách. Na našem trhu jsou to výrobky Neocate a Alfamino.
Náš tip: Další užitečné rady najdete v článku Alergie na mléko u kojenců – kojení, umělá výživa.
Dáváte svým nejmenším nějaká speciální mléka? Proč? Jak jim chutnají?