Bezlepkové vaření není žádná věda, nemusí být drahé ani časově náročné. Všechny překážky jsou ve vaší hlavě. Obavy jsou zbytečné.
Naučte se připravovat bezlepkové pokrmy s láskou a zájmem
Uvědomte si, že si vaříte proto, aby vám či vašim blízkým bylo dobře. A byli jste zdraví.
Hledejte nejprve chutné přirozeně bezlepkové recepty na internetu nebo v časopisech a naučte se je připravovat. Pak zkoušejte i ty lepkové připravit bezlepkově. Nemusíte se vydat zrovna cestou makrobiotické či vegetariánské stravy a jíst pouze naklíčenou čočku!
Pro začátek si kupte bezlepkovou kuchařku – raději od českého autora. Bezlepkové vaření není žádná věda, nemusí to být ani drahé, ani časově náročné.
A pamatujte si: I svíčková omáčka s knedlíkem a brusinkami či guláš se šesti se dá uvařit bezlepkově a JSOU BÁJEČNÉ!
Kupte si domácí pekárnu a začněte si péct vlastní pečivo
Začnu trochu ze široka: Při nákupu střídejte ve spotřebě pečivo a mouky od různých výrobců. Každý používá jiný podíl různých bezlepkových škrobů a jiná éčka. Výsledkem je i jiná chuť, vůně, trvanlivost apod.
Pokud chcete mít pečivo bez éček, vyzkoušejte pár receptů na bezlepkové pečivo nebo již hotových směsí a pečte si doma ve své pekárně. Čerstvé je stejně nejlepší.
Cenově už dnes není žádný luxus mít domácí pekárnu a většina výrobců uvádí na svých pekárnách speciální program pro bezlepkové pečení.
V pekárně můžete nechat kynout i těsto na knedlíky, zavařovat, péct sekanou či již hotovou směs na mazanec. Některé typy pekáren mají dokonce formy na bagetky atd.
Pokud je pro vás pekárna nedosažitelná, kupte dvě tři formy a pečte bezlepkové pečivo v klasické troubě.
Co nesníte okamžitě, zamražte po jednotlivých porcích v sáčcích určených pro zamražování potravin a vyndavejte z mrazničky dle potřeby a chuti. Rozpečte v sendvičovači nebo mikrovlnné troubě.
Dále je pro pečení bezlepkového pečiva třeba si koupit kuchyňskou váhu a všechny ingredience pečlivě odvažovat a dodržovat receptury. Bezlepkové těsto se chová jinak než lepkové a poměr součástí je velmi důležitý.
Naučte se chovat úsporně
Nevěděla jsem, zda tento bod pojmout samostatně, ale protože jsou bezlepkové výrobky velmi drahé, tak snad jen pro uvědomění...
Zamražovat po jednotlivých porcích je v případě, že máte doma ve čtyřčlenné rodině jen jednoho celiaka, zkrátka nutnost. Nemůžete otevřít balení bezlepkového chleba za 60 korun a nutit 6leté dítě, aby ho do dvou dnů celé snědlo. Kvalitní zamrazovací sáčky i s plastovým zipem seženete v drogerii.
Pokud vám pečivo po kouscích zbývá – usušte strouhanku nebo zamražte dva plátky chleba a později z něj vykouzlíte žemlové knedlíky. Zamrazit můžete i plátky knedlíků či koláčky, obalené karbanátky apod.
Pokud se chystáte dělat bramborové knedlíky a zbudou vám uvařené brambory, upečte z přebytků např. bramborové preclíky. Ze zbývající bramborové kaše můžete udělat např. bramborové placky.
Omáčka zahuštěná bezlepkovou moukou z mrazáku není nic moc – zkuste investovat do kvalitních dóz s možností odsátí vzduchu – prodloužíte trvanlivost nejen hotových pokrmů a pečiva o několik dní. Anebo zamražte pouze základ omáčky bez mouky a po rozmražení dohustěte podle chuti.
Hlídejte si ve spíži doby spotřeby u sypkých bezlepkových potravin, pečiva apod.. Vše kvalitně zabalte nebo přesypte do uzavíratelných, nejlépe plastových dóz. Poznačte si na dózy datum spotřeby tužkou či fixem, existují i dózy s nastavitelnou datumovkou.