Ve chvíli, kdy se naučíte bezlepkově myslet, bude pro vás snadné bezlepkově nakupovat. Není to žádná věda, chce to jen čas a zvyk.
Zjistěte si, které potraviny jsou vysloveně lepkové. Je to snažší, než vyjmenovávat ty bezlepkové. V každém edukačním materiálu věnujícím se bezlepkové dietě tyto informace najdete. Dovolte, abych je na začátek zopakovala:
Lepek obsahují obilniny:
- pšenice
- ječmen
- žito
- oves
Pozor, i dnes tolik oblíbená pšenice špalda obsahuje lepek, sice menší množství než např. pšenice tvrdozrnná používající se na kvalitní italské těstoviny, ale obsahuje (i když v jednom nejmenovaném obchůdku se zdravou výživou mi paní prodavačka tvrdila, že špalda je bezlepková).
Lepek jako pojidlo
V dnešní době se lepek z výše uvedených obilovin bohužel používá i do potravin, kde by se přirozeně neměl vyskytovat, jako levný zlepšující přípravek – pojidlo. Obsahují ho některé hlavně méně kvalitní uzeniny, jogurty a mléčné výrobky – dezerty, zmrzliny, lahůdky, ale i polotovary a hotové pokrmy a pochutiny.
Náš tip: Přehledný seznam potravin obsahujících lepek najdete v článku Bezlepková dieta.
Hledejte tedy potraviny, které neobsahují výše uvedené obiloviny ani technologické produkty z nich, což jsou např. škroby. Pokud není VÝSLOVNĚ na výrobku uvedeno, že obsahují škrob, ale v bezlepkové formě tzv. DEPROTEINOVANÝ, a jen pouze tolik, kolik povoluje norma pro bezlepkové produkty – viz sekce Legilativa např. na www.celiakie-jih.cz.
Naučte se ČÍST ETIKETY
Čtěte a zase čtěte složení nakupovaných potravin. Jen tak se dozvíte, co si kupujete: jestli jsou bezlepkové, kolik obsahují přídatných látek, tzv. éček atd. A jaká je doba spotřeby.
Prohlížejte vakuově balené bezlepkové pečivo. Obal může být neviditelně narušen a pečivo tvrdé nebo i plesnivé.
Zrevidujte doma zásoby a napište si alespoň rámcově, co budete v týdnu vařit a péct – podle toho volte nakupované potraviny. Nedělejte si velké zásoby, a když, tak pouze u bezlepkových potravin s delší dobou záruky.
Udělejte si představu, kolik toho bezlepkového asi za týden sníte, například zda pojedete na víkend na chalupu nebo na výlet a povezete dětem jídlo, pečivo a pochutiny s sebou. Vyhnete se tak plýtvání a vyhazování drahých potravin s prošlou dobou záruky.
Hledejte v prodejně znak pro bezlepkové potraviny – přeškrtnutý pšeničný klas
Zeptejte se prodavače, co je bezlepkové. Jste spotřebitel, necháte peníze v jeho obchodě a na otázky máte právo!
Všechny informace, pokud si nejste zcela jisti, si ještě raději ověřte – internet ČZPI, bezlepková sdružení, poradny, média atd.
Nakupujte kvalitní bezlepkové suroviny s co nejméně přídatnými látkami – mohou dráždit střevo a spouštět další autoimunitní onemocnění (cukrovku apod.).