Pokud patříte do stále rostoucí skupiny osob s intolerancí laktózy a máte rádi jogurty, nemusíte se jich úplně vzdávat kvůli své dietě. Pouze se v regálech obchodů dívejte po speciálních druzích. Jaké jsou možnosti?
Kolik laktózy je v běžných jogurtech?
Mnozí lékaři a výživoví poradci šíří informaci, že klasické jogurty mohou konzumovat i lidé s nesnášenlivostí laktózy. Tato informace je bohužel dost zavádějící.
Je pravda, že bakterie mléčného kvašení se živí laktózou, tím pádem její množství v mléčném produktu snižují. Nicméně ve většině kravských, kozích i ovčích jogurtech je stále dostatek laktózy na to, aby vyvolala zažívací potíže.
Proč? Nejpravděpodobnější příčiny jsou tyto:
- Doba zrání jogurtu byla tak krátká, že bakterie nestačily všechnu laktózu rozložit.
- Bakterií je ve výrobku nedostatečné množství.
- Do jogurtu byla další laktóza výrobcem přidána, například v podobě sušeného mléka nebo sušené syrovátky.
Obsah laktózy u středně tučných (3 %) jogurtů se pohybuje kolem tří gramů, u nízkotučných i kolem šesti gramů na 100 gramů jogurtu. Za normálních okolností je tedy potřeba s laktózou v živočišných jogurtech počítat.
Náš tip: Další informace včetně údajů o množství laktózy v potravinách najdete v článku Bezlaktózová dieta.
Jogurty s upraveným množstvím laktózy
V obchodech se zdravou výživou a některých hypermarketech (Globus, Tesco, Interspar) je možné sehnat speciální jogurty s výrazně sníženým množstvím laktózy. Obvykle je najdete v odděleném chladicím boxu mezi speciálními dietními potravinami.
Nejrozšířenější jsou značky Minus L, Spar Free From a Ehrmann Lacto Zero. K dostání jsou bílé i ochucené výrobky. Chuťově jsou téměř k nerozeznání od běžných jogurtů. Jejich cena je však o něco vyšší.
Přítomnost mléčných bílkovin lidem se sníženou tolerancí laktózy nevadí. Nejde o alergii na mléčné bílkoviny.
Rostlinné jogurty – přirozeně bez laktózy
Ve specializovaných prodejnách, kterých stále přibývá, a rovněž ve zdravých koutcích v některých hypermarketech je možné kupovat čistě rostlinné dezerty, jež obsahují jogurtové kultury, ale žádné složky kravského mléka. Jde většinou o sójové pochoutky – Sojagurt, Sojade, Provamel a jiné.
Těch, které skutečně obsahují bakterie mléčného kvašení, bohužel není mnoho. Pro člověka s bezmléčnou dietou tak může být přínosem konzumace mléčně kvašené zeleniny nebo probiotik ve formě doplňku stravy.
Většina rostlinných náhražek mléčných produktů je vyráběna především tak, aby vyhovovala vegetariánům, ne alergikům. V minulosti se například na trhu objevily jogurty, které se tvářily jako rostlinné, ale v přísadách jste našli zákys vyrobený z kravského mléka. Navíc vzhledem k tomu, že výrobci občas složení svých produktů mění, je dobré si etiketu pravidelně kontrolovat.