Rostlinná mléka, rostlinné šlehačky, rostlinné sýry… V obchodech je k dostání spousta „dietních“ výrobků, které mohou vypadat jako možné řešení pro osoby alergické na mléko nebo s laktózovou intolerancí. Bohužel, většinou to tak není. „Rostlinné“ mléčné výrobky často bývají pro lidi s bezmléčnou dietou stejně nevhodné jako pravé mléčné výrobky.
Umělé smetany a šlehačky
Většina sprejových šlehaček na našem trhu nepochází z čisté smetany, ale jsou kombinací mléčných bílkovin a rostlinných tuků. Posouzení míry škodlivosti těchto tuků ponechme jiným médiím. Pro alergiky je zásadní přítomnost alergenů – a ta je většinou stejná nebo dokonce vyšší.
Pravá vysokoprocentní smetana ke šlehání obsahuje jak alergizujících bílkovin, tak laktózy relativně málo. Zato umělé šlehačky jsou jich plné, protože se do nich kromě mléčných bílkovin přidává ještě sušené odstředěné mléko nebo sušené podmáslí.
Čistě rostlinné smetany a šlehačky se také vyrábějí, ale prodávají se většinou jen v prodejnách zdravé výživy. Jejich hlavními složkami jsou většinou sója nebo nějaká obilovina a rostlinný tuk. Některé jsou velice chutné (např. sójové smetany na vaření nebo sójové šlehačky), jiné se svou chutí blíží spíše kašičce z dřevěných pilin.
Mléčný alergik si musí zkontrolovat, jestli výrobek náhodou neobsahuje nějakou mléčnou surovinu – mléčné bílkoviny, syrovátku, podmáslí apod. To, že se výrobek tváří jako rostlinný, opravdu nemusí být výhrou.
Alternativní sýry jsou také z mléka
Označení „alternativa mléčného výrobku“ může ve spotřebiteli vyvolávat dojem, že takto zařazený sýr nebyl vyroben z mléka, ale z nějaké „náhražky“. A tudíž může být vhodný při bezmléčné dietě. Velký omyl.
Největší podíl těch tzv. alternativní sýrů – tvrdých i tavených – se vyrábí přidáním rostlinného tuku do sýrového základu. Tím se ale nemění složení mléčných alergenů ani laktózy.
Opět je třeba podotknout, že existují i čistě rostlinné „sýry“, které neobsahují ani mléčné bílkoviny, ani laktózu. K sehnání jsou ve zdravých výživách. Mléko je v nich nahrazeno sójou.
Rostlinná mléka a másla obohacená o alergeny
Velkým překvapením pro alergiky může být přítomnost mléčných složek ve výrobcích, které jsou všeobecně považované za čistě rostlinné.
První skupinou jsou „rostlinná másla“ neboli margaríny. Aby měl takový tuk máslovou příchuť, přidává se do něj trocha másla, podmáslí nebo třeba jogurtu. Ale i tato trocha může u alergika vyvolat zdravotní potíže.
A na závěr ještě jedna perlička. Jeden z českých výrobců instantních rostlinných nápojů začal nedávno do svých výrobků přidávat mléčnou bílkovinu. Slovo „mléko“ ale zákazník ve složení nenajde. Alergen je totiž skryt pod názvem kaseinát sodný.