Rostlinná mléka jsou v dnešní době snadno k dostání a lákají k ochutnání. Dají se považovat za univerzální náhradu kravského mléka? Jsou vhodná opravdu pro všechny? Je tu pár věcí, se kterými byste měli počítat.
Jako náhrada kojeneckého mléka nebudou stačit
Alergie na kravské mléko bohužel patří mezi nejčastější potravinové alergie, které trápí nejmenší děti. A nemusí se objevit až s prvními příkrmy, může se rozvinout už při plném kojení – některé alergeny jsou schopny pronikat do mateřského mléka ze stravy maminky.
V případě kojenců, kteří jsou závislí na mléce, nastává velmi důležité rozhodnutí. Pokud je maminka schopna kojit, ideálním řešením je, aby sama dodržovala přísnou bezmléčnou dietu. Když kojit nelze, dietní opatření logicky dopadnou na děťátko. Musí dostávat jiné mléko.
Jenže: Základem pro výrobu umělých kojeneckých mlék je mléko kravské. Při potvrzené alergii na mléčnou bílkovinu tak může kojenec pít pouze speciální umělé mléko s rozštěpenými bílkovinami. Toto mléko je ale docela drahé, takže spoustu maminek napadne otázka, jestli by miminku mohly dávat nějaké mléko rostlinné.
Je možné udělat kompromis: Základem stravy kojence by mělo zůstat kojenecké mléko, protože to se svým složením blíží nenahraditelnému mléku mateřskému. Ale nic se nestane, když dítě pro zpestření stravy občas dostane mléko rostlinné nebo příkrm z něj vyrobený. Otázka je jaké.
Rostlinné alternativy mléka dostupné na českém trhu
Nejrozšířenější:
- sójové
- rýžové
- ovesné
Speciality:
- špaldové
- pohankové
- mandlové
- lískooříškové
- jáhlové
- kukuřičné a další
Sójové mléko není pro malé atopiky to pravé
U dětí do zhruba tří let, které mají sklony k atopickému ekzému nebo dokonce přímo prokázanou alergii na bílkoviny kravského mléka, není vhodné zařazovat mléko sójové. Sója je totiž docela silný alergen, na který u této skupiny lidí snadněji vzniká přecitlivělost.
Ostatní rostlinná mléka jsou z alergologického hlediska vcelku bezpečná. Rýžová je možno podávat i novorozencům, ostatní obilná mléka (ovesné, špaldové aj.) zhruba od pátého měsíce a ořechová (mandlové, kokosové, lískové aj.) zhruba od půl roku.
Náš tip: Více na toto téma najdete v článcích Alergie na mléko u kojenců a Bezmléčná dieta – dospělí a starší děti.
Obsah vápníku a bílkovin je různý
Většina rostlinných mlék je chudší na vápník než mléko kravské. Snad všechny značky těchto nápojů však nabízejí varianty obohacené vápníkem. Toho výrobci dosahují přidáním malého množství speciální „vápenaté“ mořské řasy nebo uhličitanu vápenatého.
Pokud vám na obsahu vápníku záleží – například proto, že jste kojící matka – hledejte tuto informaci na obalu výrobku. Někteří výrobci ji uvádějí. A když nebudete s nabídkou na trhu spokojeni, vyrobte si doma čas od času makové mléko, které patří mezi na vápník nejbohatší nápoje.
Rostlinná mléka – s výjimkou sójového – také obvykle obsahují menší podíl bílkovin než mléka živočišná. Mají však zase příznivější složení tuků a jsou bezpečnější z pohledu přítomnosti nežádoucích látek, jako jsou hnojiva, pesticidy nebo hormony.
Jak se naučit rostlinná mléka pít
Pokud musí bezmléčnou dietu držet větší děti nebo dospělí, nemusejí se připravovat o žádné chuti, na které jsou zvyklí. Akorát živočišné mléko a výrobky z něj vymění za některé z mnoha dostupných náhražek.
Zpočátku mohou být zaskočeni tím, že rostlinná mléka chutnají malinko jinak než kravské mléko. Aby se výrobcům podařilo dokonale napodobit chuť kravského mléka, museli by přistoupit k používání dodatečných aromat a to většina z nich nechce.
Na jinou mléčnou chuť si brzy zvyknete a najdete si takové rostlinné nápoje, které budou vašim chutím vyhovovat. Vybírat je z čeho. Pokud s bezmléčnou dietou začínáte, mnohem snazší cesta k rostlinným mlékům je přes jejich ochucené varianty:
- sójové s čokoládou (Provamel nebo Alnatura)
- rýžové s vanilkou (Natumi)
- rýžovo-kokosové (Isola Bio)
- lískooříškové (Alpro nebo Ecomil)
A to je jen pár tipů, aby skok od kravského mléka nebyl tak prudký.
Je to dražší a není to mléko…
Největší výběr rostlinných mlék nabízejí specializované prodejny s racionálními potravinami. Uspokojivou nabídku – ale většinou za vyšší ceny – najdete ve většině potravinářských řetězců, jako jsou Globus, Kaufland, Albert hypermarket, Billa nebo Tesco. To nejdůležitější seženete i v drogériích DM.
Na obalech však nehledejte výraz „mléko“, podle vyhlášky se musejí rostlinná mléka prodávat jen jako rostlinné „nápoje“. Ano, ta tekutina v kokosovém ořechu také překvapivě nepochází z kravky.
Ceny jednoho litru jsou vyšší než u srovnatelného balení trvanlivého mléka od krávy. Začínají na 35 korunách a za speciality běžně zaplatíte přes 50 Kč. Vyšší cena má svou logiku. Vše, co se vyrábí v menším množství, vyjde dráž. Navíc výrobci rostlinných mlék s oblibou využívají surovin ekologického zemědělství.
Co si myslíte o rostlinných mlékách vy? Které nápoje považujete za chutné a které vás zklamaly. Dělalo vám vynechání kravského mléka problémy?