I když se zrovna venku víří vaše alergeny, nemusíte se bát vystrčit paty z domu. Klidně si můžete vyjít na výlet do přírody. Přece se kvůli alergii nebudete několik týdnů omezovat v pohybu. Přinášíme pár jednoduchých rad, jak zmírnit alergické reakce po vdechování pylů nebo plísňových spor ve venkovním prostředí.
Co pomůže na zastavení alergické rýmy
Pro vaši představu přinášíme soupis běžných prostředků na řešení hrozící alergické reakce na pyly, které si s sebou můžete vzít na cesty. Prostředky jsme seřadili podle účinnosti vzestupně, tj. od lehkých, spíše hygienických opatření až po nejsilnější léčiva.
- sprej s mořskou vodou isotonický (fyziologický)
- sprej s mořskou vodou hypertonický
- přenosný (kapesní) inhalátor s léčivou minerální vodou vdechovanou nosem přes inhalační masku
- sprej s mořskou vodou s manganem
- běžný sprej na uvolnění nosu, tzv. dekongestivum
- textilní obličejová rouška
- nosní sprej s celulózovým práškem
- nosní antihistaminikum ve spreji
- filtrační polomaska (respirátor), ideálně třídy FFP2
- nosní kortikoidy ve spreji
- antihistaminikum podávané ústně
- kortikoidy podávané ústně (pouze na předpis)
Pořadí je třeba brát orientačně, protože každému alergikovi může vyhovovat něco jiného. U léčiv byste měli brát v potaz i jejich možné nežádoucí účinky.
Všimněte si, že respirátory, které jsou velmi snadno dostupné, patří mezi nejúčinnější opatření. Nestyďte se je venku nosit.
Pro akutní první pomoc je nejjednodušší řešení v podobě volně prodejných antihistaminik, ať už v tabletách, sirupu či kapkách. Na trhu je jich spousta a v lékárnách jsou běžně dostupná. Na potlačení příznaků alergie většinou postačí jedna dávka denně.
Jak se vyznat v nosních sprejích?
Při lehčích potížích a pro preventivní proplachování nosu můžete zvolit nosní spreje či kapky. Existuje jich celá řada. Spreje s mořskou vodou jsou univerzální, bezpečné a nehrozí u nich návyk, takže je můžete používat dlouhodobě. Známé jsou například značky Quixx, Stérimar, Humer nebo Physiomer.
Samostatnou kategorii tvoří sprej obsahující prášek z celulózy, který v nose vytvoří ochranný film bránící průniku alergenů ke sliznici. Jediným zástupcem tohoto řešení je u nás přípravek Nasaleze.
Klasické léčivé spreje účinně snižují otok v nose, čímž odstraňují pocit ucpaného nosu. Dají se používat při infekční i alergické rýmě, i když samotnou alergickou reakci nepotlačují. Do této skupiny patří výrobky jako Nasivin, Olynth či Muconasal. Až na výjimky jsou však určeny pouze ke krátkodobému použití v řádu několika dní, protože jejich hlavní účinné látky mohou vyvolávat závislost a ztrácet účinek.
Čtvrtou skupinou jsou nosní spreje zaměřené přímo na léčbu alergické rýmy. Z těch, které jsou dostupné bez předpisu, můžeme jmenovat nosní antihistaminika jako Sanorin-Analergin, Livostin, Flixonase nebo Allergodil sprej a také nosní kortikosteroid Beclomet Nasal Aqua.
Trápí vás i průdušky? Berte s sebou inhalátor
Pokud vám vyhovuje intenzivní čistění nosních dutin inhalátorem nebo pokud se vám k alergické rýmě přidávají kašel či astmatické potíže, pořiďte si cestovní neboli kapesní inhalátor. Funguje na stejném principu jako stolní inhalátor, pouze je menší a je schopen pracovat na baterky nebo akumulátor.
Inhaluje se obvykle Vincentka nebo podobná léčivá kyselka. Na jednu inhalaci jí postačí jen pár mililitrů, takže vás určitě nezatíží. Inhalace je také možné kombinovat s klasickými léčivy, například nosními či průduškovými spreji.
Inhalátory je možné využívat i preventivně. Více v našem článku Prevence alergie: Jak se připravit na pylovou sezonu.