Pokud patříte mezi pylové alergiky, pravděpodobně se už „těšíte“ na období kvetení zrovna těch svých rostlin. I když je venku zatím nevlídno, první stromy už kvetou! Na co byste měli s předstihem myslet, aby vaše potíže byly letos co nejmenší? Přinášíme pár dobrých rad.
Oprašte inhalátor na minerální vodu
Pylová alergie se u většiny lidí projevuje dýchacími potížemi, nejčastěji ve formě alergické rýmy, v horších případech astmatickou dušností. Včasná péče o dýchací cesty je tedy základem prevence.
Pomocí inhalace můžete své dýchací cesty natolik posílit, že pozdější nápor pylů budou zvládat mnohem lépe. K této preventivní inhalaci stačí slaná voda nebo lázeňská kyselka. Dýchací cesty se při inhalaci čistí a zlepšuje se jejich obranná funkce.
Kdy začít? Sledujte pylové zpravodajství a inhalovat začněte nejpozději týden, lépe však 14 dní před nástupem vašich pylových alergenů. Stačí inhalovat 5–10 minut denně, nejlépe před spaním. Podrobný postup najdete v článku Jak správně inhalovat.
O inhalaci by se měli zajímat zvláště lidé s nedoléčenými dýchacími infekcemi. Zbytky hlenů usazené v nosních dutinách nebo třeba na průduškách poukazují na pozůstatky zánětu. Sliznice dýchacích cest může být narušena a hůře se vypořádávat s alergeny.
Náš tip: Nemáte inhalátor a chcete si nějaký pořídit? Přečtěte si, jak inhalátor vybírat.
Nechte si předepsat dostatek léků
Pro zvládání pylové alergie samozřejmě slouží řada dalších pomůcek a prostředků. Co si s předstihem nachystat?
Protialergické léky
Nezapomínejte na to, že neléčená alergie se může zhoršovat. Nehrajte si proto na hrdiny a včas si pořiďte dostatečnou zásobu léků.
Nejrozšířenější a nejuniverzálnější jsou takzvaná antihistaminika, což jsou léčiva, která tlumí nepřiměřenou alergickou reakci těla. Některé druhy jsou k dostání i bez receptu, většinou jde o menší balení známých značek.
Nicméně porada s alergologem určitě není od věci. Může vám vyhovovat lék, který ve volném prodeji není. Při předepsání větších balení můžete i ušetřit.
Přípravky pro péči o oči a dýchací cesty
Pokud se u vás alergie projevuje zánětem očních spojivek, pořiďte si oční kapky. Některé druhy mají i protialergický účinek.
O nos je dobré pečovat nosními spreji. Pro dlouhodobé užívání jsou vhodné spreje na bázi mořské vody, které plní hlavně oplachovací funkci a jsou vhodné spíše při lehkých obtížích. Existuje samozřejmě i řada léčivých sprejů, které fungují jako nosní antihistaminika.
Účinným řešením je čistička vzduchu
Většinu dne tráví člověk v budovách, kam bohužel pyly také pronikají. Čistička vzduchu množství pylových i jiných alergenů v místnosti výrazně snižuje a spolu s tím klesá i výskyt alergických reakcí. Může se tak dokonce snížit spotřeba léků.
Používání čističky se vyplatí, i kdyby to mělo být jen na pár hodin denně, třeba během spánku. Alergická reakce je totiž zánět, který tělo vyčerpává. Čističku začněte používat nejpozději při prvních příznacích.
Více k tématu najdete v článku Vybíráme čističku vzduchu pro pylového alergika.
S pylovou alergií nemusíte sedět doma
V článku Jak se vyzbrojit na pohyb venku? uvádíme několik jednoduchých rad, jak zmírnit alergické reakce po vdechování pylů ve venkovním prostředí.