Dobrý den, mám 9měsíčního syna se silnou alergií na mléko a vejce, kterého kojím (2-3x denně). Od alergologa dostal na zkoušku Neocate, který jsem chtěla přidávat do kaše. Bohužel kaši s Neocate zarputile odmítá (má šílené záchvaty pláče), stejně tak Neocate samotný. Je vyloženě nešťastný, nechci ho tím stresovat. Nemléčné kaše od začátku míchám s napůl s vodou a rýžovým nebo ovesným mlékem (pro chuť přidávám různé ovoce) a velmi mu chutnají. Jsem připravena kojit do 1 roku. Poté bych ze zdravotních důvodů potřebovala přestat kojit. Už teď ale vím, že nebudu schopná do syna "násilím" cpát Neocate jako náhražku za kojení. Jak pediatr, tak alergolog mě přesvědčují, že je podávání umělého mléka nevyhnutelné. Bohužel mám pocit, že z nich (a nejen z nich dvou) trošku mluví farmaceutická lobby. Věřím, že existuje možnost, nahradit umělé (i kravské) mléko (a mléčné výrobky) pro batole alternativně. Jaké jsou moje šance, dorovnat synovi potřebné bílkoviny a vápník v běžné bezmléčné (a bezvaječné) stravě? Mohu synovi v jeho 12 měsících a později podávat (v případě, že bude mít zájem) rýžové nebo ovesné mléko obohacené o vápník a ve stravě dodat bílkoviny? Děkuji moc předem za reakci, Tereza
Odpověď
Dobrý den, Halibeli,
jakmile dítě začne přijímat tuhou stravu, stane se mléko pouhým doplňkem jídelníčku. Konzumace mléka v jiném věku než kojeneckém je spíše tradice, zvyklost. Mléko je snadno dostupné a lehce stavitelné. Do většiny jídel ho přidáváme pouze "na chuť". Ze stejného důvodu, tedy chuťového se používají mléka rostlinná.
Pokud roční batole obyčejné mléko nesmí konzumovat kvůli alergii a vysoce hydrolyzované mléko odmítá, není to žádná tragédie. Dítě určitě není ohroženo na životě.
Uvažujete správně. Při bezmléčné a bezvaječné dietě je hlavním úkolem zajistit dítěti dostatečný příjem bílkovin - zejména z masa (včetně ryb) a luštěnin. Ale bílkoviny jsou obsaženy i ve spoustě obilovin (oves, špalda atd.), takže není problém zařídit, aby dvě jídla denně obsahovala předepsaný podíl bílkovin. Mléko obsahuje pouze kolem tří procent bílkovin, zatímco kuřecí maso nebo luštěniny přes 20 procent. Není tedy důvod k obavám.
S vápníkem při pestré stravě také není žádný problém. Mrkněte na náš článek Dostatek vápníku při alergii na mléko.
Jediná náhražka mléka, která se z výživového hlediska blíží kravskému, je mléko sójové, protože má srovnatelný podíl bílkovin. Potraviny s obsahem sóje by se však dětem s alergií na kravské mléko měly podávat jen v malém množství, aby si na ni tělo nevytvořilo také alergii. Ostatní rostlinná mléka jsou i pro malé dítě neškodná, ale obsahují hlavně sacharidy (kolem 10 %), takže jde o jiný typ potraviny než mléka živočišná. Jak jsem psal v úvodu, užívají se hlavně "na chuť". :-)
Mějte se hezky,
Michal, ProAlergiky.cz