Dobrý den, od dětství (puberty) trpím zažívacími problémy a ekzémem na pažích, absolovala jsem kolonoskopii i gastroskopii bez nálezu, na problémy jsem si zvykla a nijak jsem jim nepřikládala váhu. Po ukončení kojení druhého dítěte (v jeho 1,5 roce) se mi však zhoršila má alergie na pyl a seno, objevilo se slabé astma a potravinové alergie (jablka, ořechy, kořenová zelenina apod.). V době kojení jsem byla velmi aktivní, podařilo se mi svým životním stylem, tj. zdravou stravou a pohybem zhubnout (od malička problémy s váhou), běhala jsem 2x týdně 10 km, mimo to jsem téměř denně cvičila a pohyb mě nabíjel... Jakmile jsem přestala kojit, po týdnu, kdy jsem se vypořádávala se záněty prsu apod. byl pro mne problém vyjít schody, pohyb mě neskutečně vyčerpával a bohužel tato vyčerpanost mne pronásleduje dodnes a také každý měsíc od ukončení kojení jsem přibrala 1 kg, nyní mám nahoře už téměr 20 kg... Někde jsem narazila na informace o celiakii, zkusila jsem vynechat lepek asi na 2 týdny se zlepšením, má alergoložka mi udělala krevní testy, kde vyšlo IgA negativně a IGG pozitivně (negativní do 12, já jsem měla hodnotu 112), šla jsem na kontrolní gastroskopii s biopsií - nebyla mi potvrzena celiakie, krevní obraz naprosto v pořádku... Dočetla jsem se, že je rozdíl mezi celiakií a alergií na lepek, gastroenterolog mi však řekl, že je to totéž, že bezlepková dieta je u mne zbytečná. Dá se nějak zjistit alergie na lepek, nebo se jedná skutečně o celiakii? Delší dobu mám problémy jako nadýmání, plynatost, velké až křečovité bolesti břicha (například po snězení těstovin apod.), ekzémy, někdy až svědivá kůže, únava, vyčerpání až apatie, PMS, náladovost... Doporučili byste v tomto případě zavést bezlepkovou dietu - naprosté vyloučení lepku, případně pouze omezení lepku? Často se říká, že není dobré vyloučit lepek "dobrovolně" bez jasně diagnostikovaného důvodu, mohla by mi bezlepková dieta nějakým způsobem uškodit? Mnohokrát děkuji za Váš čas a ochotu. Velmi si cením Vašich rad. Dana
Odpověď
Dobrý den, Dano,
Váš zdravotní stav může mít řadu příčin, na které nelze v rámci internetové poradny jednoznačně usuzovat.
Pokud bychom měli hledat příčinu v potravinách tak, i když Vám celiakie nebyla potvrzena a po vysazení lepku jste pocítila zlepšení zdravotního stavu, zkuste ho opět vyřadit na několik týdnu a pak znovu zařadit a pozorovat, jestli tělo nějak zareaguje.
Případně můžete vyzkoušet komplexnější přístup - eliminační dietu, tzn. vyřadíte všechny zásadní alergeny – mléko, lepek, vajíčka, sóju, hovězí, vepřové, kuřecí a rybí maso…
Podrobnější popis eliminační diety i zde nebo budete vyřazovat jednotlivé alergeny postupně a začít můžete s lepkem.
Vždy je třeba si pečlivě zaznamenávat, co jíte, pijete a zapisovat, kdy a jaké potíže se objevily. Je dobré vnímat i to, jestli nejste ve stresu.
Co se týče diagnóz souvisejících s lepkem, rozlišují se dva základní druhy:
Alergie na lepek - druh potravinové alergie, může dráždit celou trávicí soustavu
Celiakie – neschopnost trávit lepek z imunitních důvodů, poškozuje tenké střevo
http://www.proalergiky.cz/alergie/clanek/rozdil-mezi-alergii-na-lepek-a-celiakii
Z oblasti potravinových alergií či intolerancí, existuje i tzv. histaminová intolerance, kdy tělo nedokáže odbourávat histamin. Více podrobností v článku Histaminová intolerance.
Veškeré poznatky a záznamy doporučuji předat, zkonzultovat s alergologem či jiným ošetřujícím lékařem.
V každém případě jde o „běh na dlouhou trať“, zvláště u atopického ekzému. Na trávící soustavě (nadýmání, plynatost…), pokud je příčina v potravinách by se efekt měl projevit brzy v horizontu dnů až týdnů.
Při jakýchkoli zdravotních komplikacích závažnějšího charakteru doporučuji návštěvu lékaře.
Ať je lépe
S pozdravem
Táňa, ProAlergiky.cz