Dobrý den, teprve u vás jsem se dozvěděla něco o potravinové alergii. Dcera (nyní 15měs) je zřejmě na něco citlivá. Potřebuji poradit jak to zjistit, protože v tomhle věku jí a pije téměř vše. Při zavádění příkrmů se koncem 7.měs osypala po těle atopickým ekzémem, růžová kolečka 0,5-1cm velká. Ekzém diagnostikovala dětská lékařka. V příkrmu byla mrkev na másle. Dostali jsme doporučení znovu zkoušet postupně příkrmy pro vyloučení podezřelého, nezjistili jsme nic,v podezření zůstalo máslo. Protože se v noci stále budila, zkusila jsem mléčnou rýžovou kaši Nutrilon a pak Sunar. V noci nespala o moc lépe, ráno byla ošklivá žlutá stolice, kysele páchnoucí. Od té doby jí nedávám jídla s mlékem, jen jsme udělali několikrát "pokus", jednou jogurt, jednou trošičku tvarohu. Druhý den byla zpravidla stejná stolice, řídká, dožluta, kyselá. Jak postupovat dál? Čas běží, občas se dcera osype. Nejprve se začne večer škrábat na bříšku, druhý den i pod koleny a další den je konečně viditelná i vyrážka, krupice, narůžovělá, trvá i 4-5dní než zcela zmizí. V 90% případů zjistíme, že ochutnala něco, kde bylo trochu máslo nebo mléko(sušenky s mléčnou bílkovinou). Promašťuji Excipialem nepravidelně, na nejhorší místa máme Locoid. Stále však nemám jistotu, co to způsobuje. Doktorka doporučila mléko Beba HA a na trávení Activii, zřejmě má pocit, že jen špatně tráví. Zapomněla jsem dodat, že stále KOJÍM (3x), takže doporučení HA mléka nechápu. Mám držet nějakou dietu? Mám přestat kojit? Kojení víc než rok naší lékařce není sympatické.. Lze dítě od 15měs vůbec odchovat bez mléka? Chtěla bych postupovat více logicky a nečekat, že to zmizí samo, u 3letého syna se "suchá" místa na pokožce ztrácí ale teď v létě hekticky přibyly (lokty zvenku, zadeček, boky). Zatím přidávám občas lakotobacílky do potravy a budu hledat dál na vašich stránkách. Poslední dodatek, s kysele smrdící stolicí (ale strašně) jsme se potýkali u dcery už kolem 5-6 měsíce, pouze kojená, často, byla jedlík, dle lékařky byla překrmená a nestíhala trávit. Děkuji za odpověď K.
Odpověď
Dobrý den, Kateřino,
při podezření na potravinovou alergii nebo intoleranci máte několik možností:
- Pozorování a evidence veškeré stravy. Více v článku Alergeny v potravinách: Jak zjistit, který vám vadí.
- Eliminačně expoziční test. Znamenal by seřezat na dobu několika týdnů jídelníček na minimum. Je to ale u malých dětí nejprůkaznější metoda. Více v článku Hypoalergenní eliminační dieta.
- Alergologický test. Jde o odběr krve u alergologa a její laboratorní imunologický rozbor s cílem najít případné protilátky proti nejčastějším potravinovým alergenům. U malých dětí ale často selhává nebo není přesný, proto jej alergologové ne vždy ochotně provádějí.
Další důležité souvislosti najdete v článku Diagnostika a léčba potravinové alergie.
Ve svém dotazu hodně zmiňujete mléčné výrobky. Ano, ty jsou u kojenců a batolat častým, ale zdaleka ne jediným možným alergenem. Pokud byste se rozhodla pro hypoalergenní testovací dietu, musela byste vyřadit všechny mléčné výrobky ze stravy dcerky, včetně HA mléka. A také byste se musela rozhodnout, jak naložit s kojením. Buď byste musela rovněž sama po dobu testování držet hypoalergenní dietu (některé alergeny pronikají do MM), nebo přestat kojit.
Patnáctiměsíční dítě samozřejmě bez mléka vydrží - i dlouhodobě, kdyby se zjistilo, že za dceřinými problémy je skutečně alergie na mléko. Před pár dny jsme odpovídali na dotaz na toto téma: Obejde se roční dítě zcela bez mléka?
Držíme palce,
Michal, ProAlergiky.cz