Dobrý den, mému šestiletému synovi byla diagnostikována intolerance laktózy. DG: Primární izolovaný deficit laktázy, oslabená aktivita laktázy. S dietou teprve začínáme. Chtěla bych se zeptat, zda může jíst výrobky, které obsahují: E 270, E 472e, E 481, popřípadě, zda jsou některá jiná "éčka", které nesmí. Dále by mne zajímalo z hlediska vaření, zda pokud budu používat př. mléko kde je uvedeno lacose frei, zda je to bezpečné. Zkoušeli jsme mléko sojové, rýžové atd., ale to mu nechutná. Zjistila jsem také, že je spousta výrobků, kde je např. uvedeno - může obsahovat stopy mléka - tyto výrobky máme také z jídelníčku vyloučit ? Je toto onemocnění dědičné ? V rodině nevím o nikom, kdo by měl takové problémy. Může se chybějící laktáza v budoucnu "nastartovat" a nebuedeme muset tuto dietu držet, jak to zjistíme ? Hrozí nějaká závažná zdravotní rizika, při striktním nedodržování bezlaktózové diety ? Jak postupovat, pokud dítě nastoupí do školy, co strava ? Jak často je možné porušit dietu a pak užít tabletu Lactanon nebo Lactazan ? Velice Vám předem děkuji za zodpovězené otázky. S pozdravem Čtvrtníčková
Odpověď
Dobrý den, paní Čtvrtníčková,
dotazů k tématu intolerance laktózy jste poslala několik, takže pojďme postupně:
- Potraviny s obsahem kyseliny mléčné nebo jejích solí (laktátů, sterayolaktátů), tedy Vámi uvedenými "éčky", jsou pro osoby s nesnášenlivostí laktózy zcela bezpečné. Nemělo by vadit ani sladidlo laktitol (E966). Musíte si dávat pozor pouze na přísady obsahující slovo laktóza, například monohydrát laktózy, které nejsou v seznamu "éček". Další rady najdete v našem článku Bezlaktózová dieta.
- Mléko a mléčné výrobky označené "lactose free", "laktosefrei" neboli "bez laktózy" jsou vyráběny právě pro lidi s touto dietou. Množství laktózy je v nich enzymaticky sníženo téměř na nulu. V kuchyni se s nimi pracuje úplně stejně jako s obyčejnými mléčnými produkty.
- Potravinám označeným informací "Může obsahovat stopy mléka" nebo "Vyrobeno v závodě zpracovávajícím mléko" se vyhýbat nemusíte. I kdyby měl takový výrobce výrobní linku kontaminovanou mlékem, procento laktózy ve výsledné potravině by bylo tak malé, že by nemohlo ublížit.
- Deficit laktázy může být dědičný - to se týká hlavně případů, kdy se tato porucha objeví u dětí. Pokud se objeví až v dospělosti, nemusí jít o rodinnou "zátěž", ale o přirozený jev související s věkem, případně o důsledek nějakého střevního onemocnění.
- Možnosti obnovení tvorby laktázy u člověka zatím nejsou dostatečně prozkoumány. U dospělých je ale nepravděpodobné, že by se tvorba laktázy vrátila na původní úroveň. Spíše se může vrátit mírná tolerance. Poznáte to tak, že snědení malého množství potraviny s obsahem laktózy nevyvolá žádné potíže.
- Když má člověk nedostatek laktázy a dietu nedodržuje, život si tím neohrožuje, nicméně dlouhodobé podráždění střev nestrávenou laktózou může teoreticky zvyšovat riziko jiných střevních onemocnění. Občasné porušení diety určitě nemá žádné dlouhodobější dopady.
- Školním dětem s laktózovou intolerancí je vhodnější připravovat veškeré jídlo doma.
- Užívání potravinových doplňků s obsahem enzymu laktázy určitě není na škodu - zvlášť pokud Vás čeká například nějaká společenská událost, kde hrozí konzumace laktózy. Nicméně cena těchto tabletek není zanedbatelná a jejich účinnost není neomezená, pouze zmírní dopady konzumace laktózy.
Držíme Vám palce,
M. Závacký, ProAlergiky.cz