Myslete na pohodlnou a bezpečnou inhalaci dítěte
Možná jste už postřehli, že se vyrábějí různé typy inhalátorů lišící se způsobem tvorby páry potažmo mlžiny (umělé mlhy):
Z hlediska bezpečnosti nejsou alespoň pro malé děti ideální parní inhalátory, takzvané napařovače obličeje, jelikož pracují s horkou vodou.
Ostatní dva typy jsou zcela v pořádku. Je mezi nimi jeden důležitý rozdíl, a to hlučnost. Ty kompresorové jsou o něco hlučnější než ultrazvukové. Většině dětí nebude vrčení kompresoru vadit (možná to pro ně bude i legrace), ale pokud byste chtěli inhalovat i během spánku, bude asi lepší ultrazvukový model.
Pro malé děti od doby, kdy dovedou sedět, je vhodný stolní přístroj. Je-li vaše dítě občas „divočejší“, oceníte nějaký stabilní model s dostatečně dlouhou hadicí.
Před nákupem si zkontrolujte, zda má inhalátor v příslušenství také dětskou masku. Drtivá většina modelů na trhu tento požadavek splňuje.
Vyšší výkon inhalátoru = rychlejší inhalace
Poslední, ale neméně důležitý parametr je rozprašovací výkon. Od něj se totiž odvíjí doba inhalace, která by neměla přesahovat 10–15 minut, aby dítě zvládlo inhalaci dokončit.
Pro dítě zcela dostačující výkon kolem 0,5 mililitrů za minutu, protože odpovídá tempu a kapacitním možnostem dětského dechu.
Kompresorové inhalátory nebývají zrovna přeborníky v rozprašovacím výkonu, některé modely ale mají vylepšenou konstrukci rozprašovací nádobky, díky které se délka inhalace dostane pod 8 minut.
To ultrazvukové modely se od sebe svým výkonem docela liší. Ty nejvýkonnější často nabízejí možnost ručního snížení výkonu, pokud inhaluje dítě.
Dětský design a názorné předvedení potlačí strach
Malé děti mohou mít z neznámého přístroje obavu. Toho jsou si výrobci vědomi, a proto mnozí z nich nabízejí i modely vyvinuté speciálně pro ně.
Inhalátory s dětským designem nabízejí například značky Philips Respironics, Dr. Frei, Rossmax nebo Intec
Ty se liší především svým vzhledem, který připomíná hračku. Technicky jsou někdy shodné s dospěláckými modely, případně mají nižší výkon. Ale je tady jedno malé omezení: V dětském designu seženete především inhalátory kompresorové.
Další tipy najdete v našem nákupním rádci pro výběr inhalátoru.
Pro odstranění obav dítěte je důležitý i přístup vás, rodičů. Měli byste dětem srozumitelně vysvětlit užitečnost inhalace pro jejich zdraví a názorně jim ukázat, jak se inhaluje a že je inhalace příjemná.
Jak má dítě inhalovat
Pravidla pro inhalaci u dětí jsou téměř stejná jako u dospělých. Pojďme si připomenout ta nejdůležitější:
- Kdy a jak často: V chřipkové nebo pylové sezoně je vhodné inhalovat preventivně jednou denně, a to nejlépe večer před spaním. Nemocné děti by měly inhalovat 2–3 krát denně.
- Co inhalovat: Do nádobky inhalátoru se obvykle lije léčivá minerální voda typu Vincentky nebo slaná voda (fyziologický roztok). V opodstatněných případech je možné přidat inhalační léčivo na vykašlávání nebo na astma.
- Jakým způsobem: Ve většině případů je vhodné inhalovat přes masku. Polovinu času inhalace se nadechovat nosem a druhou polovinu pusou. V případě onemocnění průdušek a plic je vhodné inhalovat přes náustek. Během inhalace je potřeba být v klidu a dýchat zhluboka, ale přirozenou rychlostí. Pokud to dítě zvládne, mezi každým nádechem a výdechem by mělo zastavit dýchání na dobu 1–2 sekundy. Tato pauza pomáhá k lepšímu usazení léčiva v dýchacích cestách.
- V jaké poloze: Standardně se inhaluje vsedě. Je dobré držet záda a krk v jedné přímce, aby dýchací cesty byly co nejvíce otevřené. Ležící dítě může inhalovat tak, že mu k obličeji přikládáte masku nebo ústí hadice inhalátoru.
- Jak inhalaci zpříjemnit: Během inhalace je možné dítě zabavit čtením nebo puštěním pohádky, prohlížením knížky apod.