Mnoho rodičů se potýká s mnohdy často opakujícím se problémem respiračních onemocnění u svých dětí. Zvláště pak v zimních měsících, kdy je imunita oslabena.
Příčiny zvýšené nemocnosti u dětí
- nedostatek vitamínu D
- výkyvy teplot - střídání venkovního mrazu a přetopených místností
- dlouhodobý pobyt v uzavřených prostorách s velkou koncentrací kašlajících spolužáků
- inverze a zimní, tzv. londýnský smog - směs kouře s mlhou vyskytující se zejména ve velkých městech
Velmi často se jedná o kombinace všech těchto příčin. Dýchací cesty jsou v zimním období oslabené, díky nízkým teplotám se nedostatečně prokrvují a nedokáží se účinně bránit virovým infekcím.
Inhalace – posilování i léčba dýchacích cest
Dýchací cesty dokáže velmi dobře posílit inhalace, s níž je vhodné začít už na začátku zimy. Působí nejen preventivně na rýmu, kašel či nachlazení, ale napomáhá i v akutních stavech těchto onemocnění. Zvláště u alergika či astmatika může léčba běžného nachlazení mít delší trvání oproti ostatním jedincům. Dlouhodobé pokašlávání, i několik týdnů od nákazy, může být způsobeno zvýšenou citlivostí průdušek.
Pro preventivní inhalování je vhodné použít Vincentku nebo solný roztok a provádět jej pravidelně každý den. Průměrná doba inhalace je kolem 10 minut.
V akutních stavech jako jsou virózy, záněty horních i dolních cest dýchacích nebo kašel, je dobré inhalaci provádět 3x denně. Kromě Vincentky můžete použít léčivo vhodné k inhalaci, podle potíží např. Mucosolvan či Ventolin. Vhodný lék vám předepíše nebo doporučí dětský lékař či alergolog.
Díky inhalaci se léčivé a uvolňovací látky dostanou až hluboko do dýchacích cest a posilují dýchací cesty nebo napomáhají zkrátit léčbu.
Dlouhodobá léčba je určená pro ty, kteří trpí astmatem, či chronickým onemocněním dýchacích cest a bývá stejná jako u preventivního inhalování.
Jaký inhalátor je pro děti nejlepší?
Podle technologie tvorby mlžiny dělíme inhalátory na ultrazvukové a kompresorové.
Ultrazvukové inhalátory jsou tišší, kompresorové zase přívětivější na obsluhu, nemusíte do nich přilévat vodu a poradí si i s hustším léčivem.
Pro běžné inhalování jsou vhodné oba typy inhalátorů. S Vincentkou a obvyklými typy léčiv si poradí všechny.
V konečném důsledku může o výběru rozhodnout třeba design produktu. Děti jistě ocení, když jim v inhalaci bude pomáhat jejich nový kamarád - lachtánek, vláček nebo autíčko.