Rýma, kašel a zánět vedlejších nosních dutin jsou klasickými projevy běžných infekcí dýchacích cest. Především jsou strašně otravné, někdy nejen pro nemocného. Opakované inhalace mohou nejen zmírnit průběh onemocnění, ale i zkrátit léčbu. Už dávno je nepoužívají jen alergici a astmatici. Jak vše funguje a jaký je postup?
Inhalace jako součást léčby
Inhalování vodních par napomáhá správnému fungování dýchacích cest. Konkrétně díky němu dochází k dostatečnému zvlhčení sliznic a podpoře jejich samočisticích schopností. Snáze se rozpouštějí hleny a odplavují bakterie nebo jiné nečistoty.
V moderní době se vodní páry nejčastěji vytvářejí pomocí inhalátorů, což jsou jednoduché zdravotnické přístroje, které dokáží tekutinu přeměnit na dýchatelný aerosol, tedy mikrokapičky, které jsou schopné se dostat do nejzazších zákoutí dýchacích cest.
Inhalaci je vhodné přidat k ostatním léčebným opatřením, která při respiračních infekcích provádíte. Vzájemně se totiž podporují.
Minerálky vedou
Základním léčivem, které se do inhalátoru v domácnostech lije, je léčebná minerální voda. Nejlepší zkušenosti jsou s Vincentkou, ale podobné složení má i Bílinská kyselka. Obě jsou osvědčené v léčbě dýchacích cest.
Ne že by se nedala inhalovat třeba obyčejná voda z kohoutku, ale přírodní soli rozpuštěné v lázeňských minerálkách mají svůj podíl na odhleňovacím a protizánětlivém účinku.
Někdy je potřeba podpořit vykašlávání silnějším léčivem. K tomu určené přípravky jako Mucosolvan nebo Ambrobene seženete i jako roztok do inhalátoru.
Základní pravidla aneb Jak a kdy
- Začněte inhalovat při prvních příznacích onemocnění, a to dvakrát denně, ráno a večer. Infekce pak bude mít menší šanci se rozšířit a nemoc pravděpodobně proběhne v mírnější podobě.
- Inhalujte, až dokud vaše dýchací cesty nebudou volné a čisté. To znamená, pokud stále trochu smrkáte, kašlete nebo máte zalehlé ucho, ještě není čas inhalační léčbu ukončit.
- Máte-li pouze kašel, inhalujte ústy přes náustek. Máte-li rýmu nebo ucpané dutiny, používejte inhalační masku, protože potřebujete aerosol vdechovat nosem. Máte-li infekci v nose i v krku zároveň, využijte opět masku a nadechujte se první půlku inhalace nosem a druhou ústy.
- Pokud máte slabší imunitu a každou chvíli „na vás něco sedne“, je samozřejmě vhodné v „chřipkové sezoně“ inhalovat i preventivně. Dýchací cesty budou odolnější vůči choroboplodným zárodkům. Při prevenci stačí inhalovat jednou denně, ideálně večer.
- A ještě jeden fígl: Při urputnějších zánětech je lepší dýchat vlažný aerosol než studený. Toho docílíte tak, že minerálku před nalitím do inhalátoru ohřejete na zhruba 40 °C, například v mikrovlnce.
Obyčejný inhalátor postačí
Při volbě inhalátoru si nemusíte dělat zbytečné starosti. Pro léčbu běžných dýchacích infekcí totiž nepotřebujete u přístroje žádné speciální funkce ani vlastnosti. Většinou stačí levnější jednoduchý přístroj.
Tip: Zajímáte se o inhalátory? Pak si přečtěte také recenzi dětského ihalátoru Philips Respironics Sami.
Možná jste zaregistrovali, že existují třeba ultrazvukové nebo kompresorové inhalátory. Přeměnit minerálku na aerosol umějí všechny typy s výjimkou parních – ty by sůl brzy zničila.