Vakcinace je jediný druh léčby, který odstraňuje přecitlivělost na alergeny, tedy příčinu alergie. Aby „očkování“ přineslo výsledky, pacient musí být trpělivý. A někdy si musí i připlatit…
Vakcíny léčí alergenem – ale vědecky
Protialergické vakcíny se oficiálně jmenují specifická alergenová imunoterapie. Princip fungování je jednoduchý. Člověk alergický například na pyl břízy od alergologa dostane několik dávek vakcíny obsahující upravený pyl břízy v přesné koncentraci, přičemž velikost těchto dávek se pozvolna zvyšuje. Tělo alergika si tak postupně zvyká na alergen a pomalu na něj přestává reagovat.
Nenechte se zmást: Alergenová vakcinace se nedá srovnávat s úmyslným se vystavováním alergenům v přírodě. Když si zmíněný alergik stoupne pod nejbližší kvetoucí břízu v domnění, že si tak jeho tělo na pyl zvykne, skoro určitě odejde s alergickým záchvatem. A když ne dnes, zítra určitě.
Dávka alergenů ve vakcíně musí být přesná – a to nám sama bříza nezaručí.
Injekce, nebo kapky
Alergenové vakcíny můžeme získat pouze na lékařský předpis. Existují vakcíny proti většině běžných pylů a plísní. Výrobci jsou schopni připravit vakcínu obsahující směs alergenů přesně na míru alergikovi.
Vakcinace může probíhat dvěma způsoby:
|
Injekce | Kapky pod jazyk |
Výhody | Vysoká spolehlivost vakcinace. | Pacient si v lékárně vyzvedne kapky, které si sám podle přiloženého návodu kape pod jazyk. |
Nevýhody | Pacient musí docházet několikrát ročně v pravidelných intervalech ke svému alergologovi. | Někdy méně účinné. Pro pacienta finančně náročnější. |
Použití | U pacientů, kteří mají být pod pravidelnou kontrolou lékaře nebo kteří mají tendenci zapomínat brát léky. | U pacientů, u kterých se dá užívání uhlídat – například děti pod dozorem rodičů. Vhodné pro lidi, kteří mají hrůzu z jehly nebo nechtějí dojíždět k alergologovi. |
Co nás při vakcinaci čeká
Podle alergologa MUDr. Tomáše Rohovského se vakcíny obecně nasazují mimo pylovou sezonu tak, aby bylo možno do jejího začátku nastoupat na udržovací dávky.
Vakcíny se užívají buďto celoročně, nebo ve dvou zhruba čtvrtletních vlnách – první před sezonou a druhou v sezoně. Aby byl efekt protialergické vakcinace co největší, měla by trvat tři až pět let. Pokud pacient dobře reaguje, mohou stačit i dva roky. První zlepšení alergie bývá patrné po jednom roce vakcinace.
Existují samozřejmě i případy, kdy vakcinaci nemá smysl předepisovat. V případech, že šance na úspěch je malá, lékař vakcinaci vůbec nezahajuje. To je například u pacientů s vícečetnými alergiemi nebo dalšími souběžnými nemocemi.
Kolik to stojí, jaká je úspěšnost
Ceny u jednotlivých vakcín se liší. Jak nám prozradil doktor Rohovský, řádově se doplatek pacienta pohybuje ročně od 500 do 2000 Kč, může ale vystoupat i na 10 000 za rok.
Většinou se nejvíce doplácí první rok, zatímco další roky, kdy se podávají jen udržovací dávky, už jsou méně finančně náročné.
Úspěšnost vakcinace se pohybuje kolem 80 procent. Ale když pacientovi chybí disciplina, efekt prudce klesá. „Hlavní chybou je nepravidelnost braní u kapkových vakcín – odhaduje se že 60 % pacientů nebere své vakcíny správně,“ uvádí alergolog. Celkové procento vyléčených se tak rapidně snižuje.
Náš tip: Kompletní souhrn nejdůležitějších opatření při pylové alergii najdete v článku Jak se vyhnout pylům doma i venku.