Jak se u lékaře diagnostikuje pylová alergie? Jaké léky nám může lékař předepsat? Jsou protialergické léky bezpečné i pro děti? Alergie je bohužel nemoc, která se při nedostatečné léčbě může zhoršovat. Pokud se příznaky stupňují, měli bychom se vždy obrátit na alergologa.
Jak probíhá vyšetření alergie
- Anamnéza: Lékař s vámi podrobně probere zdravotní historii, tzv. anamnézu – bude zjišťovat výskyt alergických potíží u vás a v rodině, ptát se, jaké máte příznaky, jakou jste měli dosavadní léčbu, jaké jsou vaše životní návyky a v jakém prostředí žijete.
- Spirometrie a další vyšetření dechu: Zdravotní prohlídku doplní vyšetřením funkce plic na přístroji zvaném spirometr, dále vyšetřením vydechovaného oxidu dusíku jako ukazatele alergického zánětu, eventuálně doporučí ještě ORL vyšetření.
- Prick testy: Uskuteční na kůži tzv. prick testy, které pomohou přesněji určit příčinné alergeny. Obvykle se provádějí na vnitřní straně předloktí, kam se aplikují kapky jednotlivých podezřelých alergenů.
- Krevní alergenové testy: Odebranou krev zašle sestra do laboratoře, kde ji prověří na přítomnost zvýšeného množství IgE protilátek, které jsou důkazem alergie. Může také posloužit k přesnějšímu stanovení diagnózy.
4 dobré důvody, proč jít k alergologovi
- Zjistí, na co jsme alergičtí, a čemu se tedy máme snažit vyhýbat
- Určí správnou léčbu – tak se svých potíží nejrychleji zbavíme
- Jsme pod dohledem, předejdeme zhoršování alergie
- Ušetříme – nemusíme se spoléhat na volně prodejné léky
Celková antihistaminika
Mezi nejpoužívanější a zároveň nejbezpečnější protialergická léčiva patří antihistaminika, která se užívají celkově. Pojem „celkově“ v lékařské hantýrce znamená „lék ovlivňující celý organismus“. Potlačují vylučování histaminu, který je v těle zodpovědný za alergickou reakci.
Antihistaminika můžeme nárazově užívat i bez lékařského předpisu, menší balení jsou volně prodejná. Můžeme se s nimi setkat ve formě tablet, kapek či sirupu.
Tip: Musím opravdu k lékaři? Kdy byste návštěvu alergologa neměli odkládat.
Lokální steroidy – spreje do nosu, inhalátory
V případě silných nosních obtíží předepíše lékař lokální léčbu ve formě spreje. Jedná se o přípravky se slabou koncentrací kortikoidních hormonů, které mají silný protizánětlivý účinek na nosní sliznici a přitom minimálně zatěžují tělo. Pyloví alergici je většinou začínají užívat pár dnů před nástupem „své“ sezony a pokračují dva až čtyři týdny v závislosti na výskytu obtíží.
V případě dýchacích potíží nastupují inhalační dávkovače, lidově „dýchátka“. Působí lokálně v dýchacích cestách plic. Jedny rozšiřují a uvolňují průdušky v případě akutních potíží, další jsou dlouhodobé a působí protizánětlivě. Existují i kombinace těchto dvou druhů léčiv.
Celkové steroidy
Ve vážných případech se krátkodobě nasazují silnější léky, zejména celkové kortikoidy neboli steroidy. Jedná se o velmi účinné hormonální léky, jejichž užívání musí probíhat pod kontrolou lékaře.
Kortikoidy používané jako tzv. místní léčba (nosní spreje, protiastmatické vdechovací léky) jsou šetrnější než kortikoidy užívané v tabletách, protože působí pouze lokálně, tam, kde je třeba.
Konkrétní léčba je vždy určována lékařem na základě aktuálního zdravotního stavu.
Alergenové vakcíny
Běžné protialergické léky pouze tlumí alergické reakce, ale neřeší podstatu alergie. Jediný druh léčby, který je zaměřený na příčinu alergií, je alergenová vakcinace. Toto téma však vydá na samostatný článek – Vakcíny nás mohou pylové alergie zcela zbavit.
Jak se léčí děti
Každého starostlivého rodiče napadne otázka, jestli jsou protialergická léčiva bezpečná pro děti. Podle doktora Rohovského z alergologického centra Hornmed neexistují žádné druhy léčiv, které by bylo zakázáno předepisovat dětem.
„Některé léky nemají atest pro podávání malým dětem, neplatí to ale pro celé skupiny. Řeší se to vybráním vhodného preparátu z dané skupiny, úpravou dávkování dle věku a váhy pacienta a také volbou vhodné formy léčiva, například podáváním roztoků namísto tablet,“ říká alergolog.
Antihistaminika ve formě sladkých kapek nebo sirupů jsou vhodná zejména pro děti, které mají s polykáním tabletek problémy. Mohou ale posloužit i dospělým – například těm, kteří se musejí vyhýbat laktóze používané v tabletách.