Nachlazení, rýma, kašel, laryngitida, bronchitida, zápal plic, inhalační alergie, astma – to vše jsou nemoci dýchacích cest. Zvýšenou pozornost by péči o dýchací cesty měli věnovat rodiče dětí s oslabenou imunitou a astmatem. Pravidelnou péčí a prevencí můžete předejít řadě dýchacích potíží a výrazně snížit nemocnost vašich dětí.
Proč je starost o dýchací cesty tak důležitá?
Je to začarovaný kruh. Pokud jsou dýchací cesty oslabené, jsou náchylnější k průniku virů a bakterií. Čím častěji je dítě nemocné, tím více jeho dýchací cesty trpí.
Jejich ochranná bariéra je narušována a není schopná se nemocem bránit. Jejich stavu nepřispívá ani příliš suchý vzduch, který má doma v topné sezóně téměř každý.
Dobrá zpráva je, že dýchací cesty můžeme posilovat podobně jako svaly. Pro často nemocné děti a astmatiky je proto pravidelná péče o dýchací cesty velmi důležitá.
Co tvoří dýchací soustavu
- Horní cesty dýchací: dutina nosní, nosohltan, hrtan
- Dolní cesty dýchací: průdušnice, průdušky
- Plíce
Co oslabuje dýchací cesty
- Časté nemoci
- Alergie, astma
- Příliš suchý a znečištěný vzduch
Jak můžeme dýchací cesty posilovat? Jak o ně pečovat?
Inhalace
Inhalace má velmi prospěšný vliv na dýchací cesty. A to jak preventivní, tak léčebný. Inhaluje se buď s pomocí masky – ta je určena zejména pro horní cesty dýchací, nebo s náustkem pro posilování sliznic dolních cest dýchacích. Inhalace dýchací cesty posílí a je velmi účinná. Léčivo se dostane velmi hluboko do plic.
Z preventivních důvodů se nejčastěji inhaluje Vincentka. Lidé náchylní k dýchacím infekcím by měli v chřipkovém období inhalovat nejlépe jednou denně. Alergici a astmatici by inhalaci měli provádět průběžně v rámci celého roku.
Náš tip: Kompletní informace o tom, co, proč a jak inhalovat najdete v článku Inhalace pomohou i při obyčejném nachlazení.
Proplachování nosních dutin
Výplachy nosních dutin čistí nos a zbavují sliznici nežádoucích nečistot, jako jsou prach, viry, bakterie a alergeny. Urychlují obnovu přirozeného prostředí na nosní sliznici a posilují její přirozenou obranyschopnost.
Výplachy nosu by se měly provádět zejména v období zvýšeného výskytu infekcí horních cest dýchacích, u alergiků v době zvýšeného výskytu jejich alergenu (např. v zimě roztoči a plísně, v létě pyly). Dobré jsou také v topné sezóně, pomáhají při vysušené sliznici.
Výplachy nosu se provádějí speciální konvičkou s použitím roztoku slané vody nebo speciálního roztoku Nasalis od Vincentky.
Portál ProAlergiky.cz doporučuje tyto konvičky a roztoky pro výplach nosu.
Spreje s mořskou vodou
Pokud si myslíte, že byste výplach konvičkou nezvládli, můžete nos čistit pomocí sprejů s mořskou vodou, které mají podobnou účinnost. Solné roztoky obsahují ideální kombinaci prvků, které mají blahodárný účinek na nosní sliznici. Výhodou je příjemnější aplikac.: Nevýhodou to, že očista není tak dokonalá jako s pomocí konvičky.
Solné jeskyně
V otázce účinnosti solných jeskyní se názory odborníků různí. Někteří je zatracují, jiní na ně nedají dopustit. Pobyt v solné jeskyni může mít pozitivní vliv na dýchací cesty. Jedna návštěva ale určitě nepomůže.
Pokud se pro tuto cestu rozhodnete, měli byste solnou jeskyni navštěvovat pravidelně. Nevýhodou je zvýšená koncentrace osob, což zejména v období chřipek není na posilování dýchacích cest ideální.
Vyzkoušeli jste něco z doporučení uvedených v článku? S jakým výsledkem?