Ultrazvukové inhalátory
Princip
O rozprašování léčebné tekutiny na mikroskopické kapičky (mlžinu, aerosol) se stará vibrační zařízení zvané ultrazvukový vysokofrekvenční oscilátor. Do jejich základny je u většiny modelů potřeba nalít trochu obyčejné vody, která přenáší ultrazvukové vibrace do léčebné tekutiny umístěné v kalíšku nad sebou. Existují v ruční i stolní podobě.
Výhody
- Velmi nízká hlučnost – prakticky neslyšné
- Některé modely jsou schopny dosáhnout vysokého rozprašovacího výkonu
- Velmi nízká spotřeba elektřiny
Nevýhody
- Mohou mít problém s rozprašováním velmi hustých (viskozních nebo olejnatých) léčiv – takových ale existuje velmi málo
- Po každé inhalaci potřebují čas na vychladnutí
Doporučení
Ultrazvukové inhalátory jsou ideální pro inhalaci minerální vody. Hustější nebo koncentrovaná léčiva je možné inhalovat také, a to po naředění minerálkou. Jsou skvělé zejména pro sezonní inhalování v chřipkovém nebo pylovém období.
V Česku a Slovensku jsou mimořádně oblíbené. Pokud jeden inhalátor používá více členů domácnosti, je potřeba počítat s pauzou 15–30 minut mezi inhalacemi.
Ultrazvukový inhalátor Norditalia MO-03 patří dlouhodobě k nejprodávanějším (foto: Norditalia)
Kompresorové inhalátory
Princip
Rozprašování léčebné tekutiny na mikroskopické kapičky (mlžinu, aerosol) zajišťuje tryska napojená na kompresor, který vytváří proud vzduchu. Jde tedy vlastně o elektrický sprej. Léčebná tekutina se vlévá do rozprašovací nádobky, jejíž součástí je zmíněná tryska. Nejčastěji mají podobu stolních přístrojů.
Výhody
- Jsou schopny rozprášit jakoukoliv tekutinu včetně hustých léčiv
- Robustní konstrukce
- Zvládnou i několik inhalací po sobě
Nevýhody
- Vyšší hlučnost
- Vyšší spotřeba elektřiny
Doporučení
Tato technologie je sice starší, ale je méně choulostivá a snese vysokou zátěž. Kompresorové inhalátory jsou proto vhodnější pro osoby, které musejí inhalovat často a dlouhodobě (těžší astma, CHOPN, cystická fibróza apod.). Umějí rozprášit doslova jakoukoli tekutinu – nejen minerální vody a běžná inhalační léčiva, ale i husté roztoky.
Kompresorovou technologií je vybavena většina inhalátorů na trhu. Některé modely jsou svým designem uzpůsobené dětem.
Kompresorový inhalátor Nimo HNK-NBL-FISH je ideální pro děti (foto: Nimo)
Membránové inhalátory
Princip
O rozprašování léčebné tekutiny se stará síťková membrána, která kmitá ultrazvukovou rychlostí. Často se setkáte i s označením „mesh“ (anglicky síťka). Jde vždy o malé ruční přístroje napájené vestavěným akumulátorem.
Výhody
- Velmi kvalitní hustá mlžina – vysoká účinnost léčby
- Velmi nízká hlučnost – prakticky neslyšné
- Velmi nízká spotřeba elektřiny
Nevýhody
- Mohou mít problém s rozprašováním velmi hustých (viskozních nebo olejnatých) roztoků – takových ale existuje velmi málo
Doporučení
Membránové inhalátory se nejlépe hodí na rozprašování léčiv – proti astmatu, na vykašlávání apod. Zvládnou rozprašovat i minerální vody, ale membrána se rychle ucpává solemi z minerálek, a tak vyžaduje častější čištění.
Ve srovnání s ultrazvukovými inhalátory dosahují nižších rozprašovacích výkonů, avšak tato nevýhoda je kompenzována stabilnější mlžinou, která dopraví většinu léku do dýchacích cest.
Membránový inhalátor Intec Turbo Mesh s velmi jemnou mlžinou (foto: Intec)
Parní inhalátory – obličejové sauny, napařovače
Princip
Voda se pomocí topného tělíska ohřeje na vysokou teplotu, až z ní začne stoupat teplá pára, kterou je možné vdechovat.
Výhody
- Nízká cena
- Nízká hlučnost
Nevýhody
- Většinou nelze inhalovat nic jiného než obyčejnou vodu
- Vyšší spotřeba elektřiny
Doporučení
Jedná se spíše o kosmetické než zdravotnické přístroje. Hlavní funkcí parních inhalátorů je totiž napařování pleti obličeje (čištění pórů, hydratace apod.). Teplá pára však může pomoci k uvolnění ucpaného nosu a vedlejších nosních dutin. Tímto typem inhalátorů je jako jediným možné inhalovat výpary z bylinných odvarů nebo esenciálních olejů.
Obličejová sauna Lanaform Facial Care (foto: Lanaform)