Trpíte vy nebo některý člen vaší rodiny alergií na bílkovinu kravského mléka? Nevíte si rady se svačinami? Chcete si v pohodě dopřát kysané výrobky, jako je jogurt, nebo si zamlsat na pudinku? My vám ukážeme, že všechno je možné. A to v podobě doma vyrobené nebo kupované s kvalitním složením.
Kysané výrobky bez mléčné bílkoviny
I když trpíte alergií na mléčnou bílkovinu, můžete si dopřát zakysaný (fermentovaný) výrobek, který obsahuje kultury prospěšné pro vaše střeva. Takový veganský jogurt si můžete vyrobit i doma. Co je jeho výhodou? Není zahuštěný, neobsahuje přidané cukry a sí lu jeho fermentace si můžete určit vy.
Co k takové výrobě budete potřebovat? Dužinu mladého kokosu a jogurtové kultury. Nepotřebujete jogurtovač ani žádné další kuchyňské přístroje. Úplně postačí termobox, ve kterém kokosovou dužinu zakoupíte, a zavařovací sklenice s odklápěcím víčkem.
Kokosový fermentovaný jogurt, cca 3/4 litr
Dužina mladého kokosu 400 gramů
Jogurtové kultury veganské, 1 kapsle
Kokosová voda / kokosové mléko, dle požadované hustoty
Kokosovou dužinu rozmixujeme společně s tekutinou a přidáme jogurtové kultury. Nalejeme do otevírací sklenice, kterou necháme mírně pootevřenou. Vložíme ji do termoboxu se sklenicemi vařící vody, mezi sklenice s vodou a jogurtem dáme utěrku. Jogurt necháme fermentovat cca 6–8 hodin.
Servírování či dochucení jogurtu je už pak zcela na vašich chutích.
A když zrovna nemáte čas kuchtit? Ve specializovaných prodejnách dnes seženete kvalitní rostlinné jogurty obsahující živé kultury. Převažují ty ze sóji, ale objevily se už i ovesné nebo mandlové.
Odpolední dezert
Svačiny můžou být ale také takovým malým dezertem v náročném školním či pracovním dnu. V tomto případě můžete sáhnout po dobrotách, jako je tapiokový pudink. I ty lze bez větší námahy uvařit doma. Tapioca nebo také cassava je skvělým zdrojem hořčíku a vápníku, navíc je přirozeně bezlepková.
Tapiokový pudink můžete doplnit rozvarem se sezonního ovoce nebo jen posypat ovocem čerstvým či mraženým. Skvělá je taktéž v kombinaci s rozpuštěnou vysokoprocentní čokoládou nebo skořicí.
Tapioka s kokosovým jogurtem
50 g drobných tapiokových perel
620 ml kokosového mléka
Lžička vanilkového extraktu
1/4 lžičky soli
Oblíbené ovoce
4 polévkové lžíce fermentovaného kokosového jogurtu
V rendlíku smícháme tapiokové perly, kokosové mléko, vanilkový extrakt a sůl. Necháme přes noc nabobtnat. Na mírném ohni přivedeme k mírnému varu a mícháme, až tapioka změkne; trvá to asi 20 minut. Necháme zchladnout, vmícháme jogurt a vrstvíme s ovocem do sklenic.
Tapiokové perly, případně i hotové tapiokové dezerty snadno seženete v prodejnách se zdravou výživou.
Alternativy mléčných pomazánek
Jistě se mezi vámi najdou milovníci slaných svačin, a tak si pojďme ukázat, že ani o ty v případě alergie na mléčnou bílkovinu přijít nemusíte. Jak nahradit tvaroh či měkké mazací sýry typu Lučina pro naši potřebu?
Řešením může být tzv. „rostlinný tvaroh“. Nejlépe je takový tvaroh vyrobit z kešu ořechů či mandlí. Základem jsou samozřejmě kvalitní ořechy bez plísní a žluknutí.
Jak si takový „tvaroh“ vyrobit? Není to opět nic těžkého, jen je nutné mít v kuchyňské výbavě silný mixér, sekáček či foodprocesor.
Kešu „tvarohová“ pomazánka s pečenou zeleninou
250 gramů kešu, namočených přes noc
2 bulvy červené řepy / 2 kapie, případně jinou oblíbenou zeleninu
1 polévková lžíce čerstvého/ sušeného tymiánu
Kvalitní olej vhodný na pečení, např. bio řepkový
Zeleninu očistíme, rozložíme na plech s pečicím papírem a pokapeme ji olejem. Pečeme na 180 °C do změknutí a opečení zeleniny. Slijeme vodu z kešu a rozmixujeme na hladký „tvaroh“. Do mixéru k tvarohu přidáme zeleninu a společně rozmixujeme. Dochutíme bylinkami a solí.
Kešu v receptu můžete bez problému vyměnit za mandle či směs kešu a mandlí. Variabilita servírování je skvělá. Můžete přidat na tvrdo uvařená a nastrouhaná vajíčka nebo nastrouhanou mrkev či tuňáka, a skvělý základ na slanou pomazánku je tu.