Příznivá zpráva pro všechny bezlepkáře a pacienty trpící fenylketonurií (PKU). Poslanecká sněmovna schválila zařazení surovin pro výrobu bezlepkových a nízkobílkovinných potravin, které jsou jedinou a doživotní „léčbou“ pro pacienty trpící celiakií, alergií na lepek či PKU, do nově vzniklé desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty (DPH). Schválí -li tento pozměňovací zákon v budoucnu i Senát a podepíše ho prezident, řadě rodin by se mohlo po finanční stránce ulevit.
Výsledkem včerejšího jednání Senátu Parlamentu ČR sice není schválení, ale pozměňovací návrh a tudíž návrat k projednání zpět do Poslanecké sněmovny, ale za pozitivum lze brát fakt, že část senátorů nesouhlasila se zcela jinými paragrafy zákona.
Celiakie - drahá nemoc týkající se řady z nás
Kolik je v ČR obyvatel, kteří musejí dodržovat bezlepkovou dietu? Uváděné počty se velmi liší, neboť v řadě případů není nesnášenlivost lepku řádně diagnostikována. Nejnovější odhady mluví, že celiakií trpí až 2 % populace. K nim musíme ještě připočítat alergiky na lepek, jichž se bezlepková dieta také týká.
Ti všichni vydají za jídlo podstatně více peněz než běžná populace. Doba před Vánoci evokuje např. srovnání cen mouk na pečení cukroví. Cena hladké pšeničné mouky, která je základem většiny vánočních sladkostí, pomineme-li momentální slevy, je maximálně 15 Kč. Za bezlepkovou mouku vhodnou na sladké pečení pak zaplatíte minimálně 85, spíše 100 Kč za 1 kg.
A ač se to zdravým lidem bude zdát skoro nemožné, nízkobílkovinná dieta je ještě nákladnější a více omezující. Netýká se totiž jen nutnosti použití speciálních mouk, těstovin apod., ale i upravených mlék a mléčných výrobků. Fenylketonurií trpí jeden člověk z 9 tisíc.
Proto ke snížení cen těchto speciálních potravin upíná tolik pozornosti velké množství pacientů a jejich rodin.
Je však pokles cen v obchodech opravdu jistý?
Vláda, ale i občané, si logicky od snížení daně slibují i snížení cen pro konečného spotřebitele. A to nejen u těchto speciálních potravin, ale i u kojenecké výživy a potravin pro malé děti, kterých se 10% DPH také týká. Jak ovšem zareagují výrobci a prodejci, na to si musíme ještě pár týdnů počkat.
Od roku 2015 tři sazby DPH v České republice
- základní sazba 21 %
- snížená sazba 15 %
- nově vzniklá snížená sazba 10 %
Platit by měly od 1. 1. 2015.
Krromě výše uvedených surovin a potravin se snížení DPH týká i např. knih či léčiv, včetně veterinárních.