Osoby alergické na chemikálie by měly detergenty na mytí nádobí nakupovat a používat rozvážně. A nejde jen o riziko podráždění pokožky. Chemikálie z těchto přípravků se ze špatně opláchnutého nádobí snadno dostávají do zažívacího ústrojí, kde mohou stejně dobře dráždit a alergizovat jako na kůži. Na co si dávat pozor a jak riziko nežádoucích reakcí omezit?
Alergeny v přípravcích na nádobí
Přípravky na nádobí jsou bohatým zdrojem alergenů a dráždivých sloučenin – ropné produkty, barviva, parfémy, bělidla, konzervanty atd. V boji mezi požadavkem na účinnost a požadavkem na bezpečnost obvykle vyhrává ten první.
Ať už nádobí umýváte v ruce, nebo v myčce, obvykle na něm zůstávají zbytky mycích prostředků, které mohou být zdrojem podráždění i dávno poté, co je nádobí suché a uklizené ve skříni.
Podobně jako v případě alergie na prací prostředky jsou pro osoby s kontaktní alergií vhodnější ekologické mycí prostředky, protože jejich výrobcům jednoduše více záleží na bezpečnosti složení pro člověka i pro přírodu.
Nicméně i mezi ekologickými přípravky je nutné vybírat podle toho, jaké konkrétní druhy alergenů vám vadí. Například tablety do myčky od Ecoveru obsahují přírodní vonnou složku limonen. Pokud máte alergii i na tento typ parfémů, je lepší zvolit značku Sonett, Sodasan nebo jiný přípravek bez parfemace.
Ručně, nebo v myčce?
Kvůli alergii se nemusíte bránit pokroku a drhnout všechno nádobí ve dřezu. Navíc je známo, že z pohledu spotřeby vody patří myčky nádobí mezi úsporná zařízení. Je však potřeba dobře volit mycí programy, aby nádobí bylo hygienicky čisté a zároveň se dobře opláchlo od použitého mycího prostředku.
Jenže ne všechno nádobí je možné vrazit do myčky... Pokud vám saponát na nádobí citelně vysušuje pokožku rukou nebo dokonce vyvolává jakékoli podráždění, myjte nádobí v gumových rukavicích.
Náš tip: O úklidových přípravcích pro domácnost a alergiích na ně s dočtete také v článku Alergie na chemické přípravky.
Kvalitní leštidlo a ocet
Použitá dávka mycího přípravku by měla odpovídat velikosti myčky, její naplněnosti a samozřejmě i stupni znečištění nádobí. Pokud přípravku používáte nadbytek, nenajde si špínu, se kterou by reagoval a může se usadit na nádobí i v myčce.
Používejte v myčce leštidlo, díky kterému se z nádobí odstraní jak více rozpuštěných zbytků jídla, tak většina zbytků mycího prostředku. A zatímco z mycího přípravku toho na nádobí příliš nezůstane, z leštidla zůstat může. Proto byste výběru leštidla měli věnovat ještě větší pozornost než výběru samotného přípravku na mytí.
Dávejte přednost leštidlům s co nejmenším obsahem barviv, parfémů a konzervantů. Zkrátka co nejméně možných „dráždidel“. Těmto kritériím se blíží již zmíněné značky ekodrogerie.
Přípravky na mytí nádobí v E-shopu ProAlergiky.cz
Máte-li i při používání leštidla problémy s usazeninami na nádobí, přidávejte do myčky trošku octa, stačí půl deci až deci podle tvrdosti vody. Ten rozpustí zbytky mycího prostředku nebo vodního kamene, které jsou hlavními zdroji skvrn na umytém nádobí. Zápachu octa se bát nemusíte, vypaří se.
Mytí nádobí a potravinová alergie
Pokud máte silnou potravinovou alergii, snažte se o důkladné umytí zaschlých zbytků jídla z nádobí, protože i suchý alergen může být stále aktivní a způsobit vám třeba vyrážku nebo podráždění oka.
Jestliže vysloveně nespěcháte, využívejte vysokou teplotu mytí nebo sušení. Ta snižuje agresivitu některých potravinových alergenů, kterými je znečištěno nádobí. Jde například o alergeny z ovoce a zeleniny, které mohou být usazené třeba v krájecích prkénkách.
Některé saponáty na ruční mytí nádobí mohou obsahovat různé přírodní přísady, které mají například vyživovat pokožku během umývání nádobí. Může jít například o pšeničné nebo mléčné bílkoviny (syrovátku). Čtěte tedy složení těchto přípravků, jestli neobsahují váš potravinový alergen.
Jste přecitlivělí na některé přísady v mycích prostředcích? Jak postupujete při mytí nádobí vy?