Chemické úklidové prostředky jsou rizikem jak pro lidi s atopickým ekzémem, tak pro kontaktní alergiky. Pokud patříte do některé z těchto skupin, snažte se omezit kontakt s nevhodnými přísadami na minimum. Lze najít takovou úklidovou chemii, která nebude vaši pokožku obtěžovat?
Kontaktní alergie, nebo atopie?
V případě kontaktní alergie dochází k tomu, že určitá složka přípravku vyvolá alergickou vyrážku. Ta může mít mnoho podob – nejčastěji různé druhy zarudlých pupínků a popraskání. Příznaky mohou být podobné atopickému ekzému, proto se kontaktní alergii občas říká kontaktní ekzém.
Reakce se však nemusí objevit pouze v místě, kde došlo ke styku pokožky s přípravkem. Při dlouhodobém vystavování kontaktnímu alergenu se vyrážka může projevovat v obličeji nebo na jiném místě těla s tenkou pokožkou, dokonce i po celém těle.
I pro lidi se sklony k atopickému ekzému může být problémem přítomnost určitých alergenů nebo „dráždičů“ v přípravku. V první řadě ale dochází k přílišnému vysušování pokožky, protože většina úklidových prostředků obsahuje mýdlové složky, chlor, alkohol nebo jiné odmašťující přísady. A to atopické pokožce velmi vadí.
Náš tip: Patříte-li k ekzematikům, bude vás také zajímat článek Jak umývat pokožku s atopickým ekzémem.
Ekzém z parfému? To je realita
Jestli jste četli náš nedávný článek na téma alergie na prací prášek, asi tušíte, že nejčastější skupinou alergenů v drogistických výrobcích jsou parfémy. To ještě více platí pro úklidové přípravky.
Alergie také může vzniknout na některé konzervační látky nebo barviva. Ani výrobky s přírodními přísadami nejsou bez rizika. Přírodní extrakty, které se normálně používají spíše v kosmetice, někteří výrobci přidávají do svých drogistických výrobků pro domácnost. Na seznamu častých alergenů najdeme měsíček, heřmánek nebo čajovník (tee tree).
Pokud u sebe pozorujete nežádoucí reakce na pokožce po styku s úklidovými prostředky, nechte se praktickým lékařem vyslat na dermatologii. Tam pomocí speciálních kožních testů mohou zjistit, které konkrétní alergeny vám vadí.
Vždy chraňte svou pokožku
Pro většinu kontaktních alergiků je nejsnadnějším řešením přechod na ekologické čisticí prostředky. Jejich složení vždy spolehlivě najdete na výrobku. Existují dokonce varianty zcela bez parfemace, jako jsou řady Ecover Zero nebo Sonett Neutral.
Největší péči samozřejmě věnujte výběru těch přípravků, které se vám na pokožku dostávají nejčastěji:
- saponáty na nádobí
- tekuté písky
- saponáty na podlahu, pokud vytíráte postaru hadrem
Přípravky, které aplikujete rozprašovačem přímo na čištěný předmět, vás tolik trápit nemusí. Tedy pokud je následně neroztíráte nebo neutíráte rukou.
Ve všech případech, kdy dochází ke kontaktu přípravku s vaší pokožkou, byť v naředěné podobě, se naučte důsledně používat ochranné gumové rukavice. Ovšem pokud nejste alergičtí zároveň i na latex, který je ve většině gumových rukavic obsažen. To byste pak museli dávat přednost syntetickým pryžím, například nitrilu.