Pokožka se sklonem k ekzémům vyžaduje obezřetnější přístup než pokožka zdravá. A platí to většinou celoživotně, protože atopie je dána geneticky. Patříte-li mezi atopiky, počítejte s tím, že některé chyby vám vaše pokožka neodpustí. Výsledkem může být nové vzplanutí ekzému. Na co se tedy zaměřit při hygieně atopické pokožky?
S koupáním to nepřehánějte
Velký vliv na stav pokožky má správné mytí. Vaším hlavním úkolem je zabránit tomu, aby se pokožka příliš vysušovala.
- Atopické pokožce nesvědčí dlouhé koupele. Problém je hlavně v dlouhém kontaktu pokožky s chlorem přítomným ve vodě. Pokud je to možné, dávejte přednost sprchování. Množství chloru výrazně snížíte namontováním sprchového filtru na baterii v koupelně.
- Svou roli hraje i teplota vody – čím vyšší je, tím rychleji pokožku odmašťuje. Proto dávejte přednost vlažné vodě.
- Pokud rádi plavete, zkuste ve vašem okolí najít bazén, který je dezinfikován jinak než chlorem. Termální lázně rovněž nejsou pro vás.
- K mytí pokožky a vlasů používejte speciální přípravky určené na suchou a atopickou pokožku. Většinou neobsahují klasické mýdlové složky. Jejich výrobci se snaží omezovat používání parfémů, barviv a dalším potenciálně dráždivých ingrediencí. Často naopak bývají obohacené o různé hydratační a promašťující přísady.
Produkty na mytí atopické pokožky, které stojí za vyzkoušení
Speciální mycí přípravky seženete zejména v lékárnách a internetových obchodech. „Vybíravé“ atopické pokožce možná nesedne hned ten první, nicméně výběr je bohatý. Tady je pouze pár tipů.
Sprchový olej Eucerin AtopiControl
Olej s vysokým obsahem více než 50 % omega olejů a dalších přírodních olejů zjemňuje pokožku, chrání ji před nadměrným vysoušením a zmírňuje svědění. K použití během chronických i akutních fázích ekzému.
Balení: 400 ml
Cena: 479 Kč
Sprchový čistící olej A-DERMA Exomega
Mycí základ bez obsahu mýdla. Díky obsahu mastných kyselin typu omega-6 promašťuje již během mytí. Vhodný pro všechny věkové kategorie
Balení: 200 ml
Cena: 239 Kč
Je určená k mytí suché a velmi suché citlivé pokožky bez jakékoliv následné reakce kůže. Díky svému složení a pH odpovídajícímu pH kůže vytvoří mastný film.
Balení: 100 g
Cena: 153 Kč
Deodoranty pro atopickou a alergickou pokožku
Mytím samozřejmě hygiena pokožky člověka nekončí. Alespoň od určitého věku. Jenže co všechno vaše citlivá atopická pokožka snese?
Zatímco šampon nebo sprchový gel jsou v kontaktu s pokožkou jen krátce během mytí, deodoranty na vaši pokožku působí celé hodiny, a tak mají dostatek času vyvolat podráždění či vyrážku.
Pro atopiky jsou vhodné deodoranty a antiperspiranty bez obsahu alkoholu (vysušuje) a konzervačních látek, zejména parabenů (rády alergizují). Tyto výrobky jsou pochopitelně většinou parfémované, takže pokud máte na nějakou vonnou složku alergii, ověřte si před nákupem složení a dejte přednost těm hypoalergenním.
Dekorativní kosmetika a atopický ekzém
I dekorativní kosmetika je v kontaktu s pokožkou mnoho hodin v kuse. U ní je problém v tom, že výrobci běžně na obalech složení neuvádějí. Mezi nejčastější alergeny opět patří konzervační látky a parfémy, ale také akrylátové pryskyřice nebo peruánský balzám.
Výběru zkrášlující kosmetiky je tak bohužel postaven na vaši důvěře výrobci. Částečně se můžete spolehnout na tvrzení, že výrobek byl dermatologicky testován a má vysokou kožní snášenlivost.
Většinou v lékárnách naleznete sortiment hypoalergenní dekorativní kosmetiky, výběr však není příliš široký.
Vyzkoušet můžete i kosmetiku přírodní, která je chudší o chemické konzervanty a další přísady, naopak ale může obsahovat látky přírodního původu, které budou alergizovat. Obecně je ale přírodní dekorativní kosmetika dobře snášena. I zde je to bohužel hlavně o zkoušení, důležitým měřítkem je vaše předchozí dobrá zkušenost.
Největší péči věnujte těm přípravkům, které jsou určeny k líčení očí, kde je pokožka nejcitlivější.