Atopický ekzém a kontaktní alergie na chemikálie jsou dvě diagnózy, u kterých musíte být obezřetnější na to, v čem perete. Potenciálních alergenů je velké množství. Jak zajistit, aby ve vašem vypraném prádle zůstávalo co nejméně nežádoucích chemikálií?
Alergeny jsou spíše přírodního původu
Nejrizikovější složkou pracích prostředků jsou parfémy. Existují jich tisíce, syntetických i přírodních. Alergické reakce častěji vyvolávají ty přírodní, nejvíce sloučeniny vyskytující se ve skořici a citrusech. Tady je několik zástupců:
Cinnamate, cinnamic alcohol, cinamaldehyd, eugenol, izoeugenol, limonene, benzylalcohol nebo hydroxycitronellal.
Alergizovat nebo dráždit mohou i některá barviva včetně optických zjasňovačů. Jedná se o suroviny velmi různorodého původu.
Nepříjemná vyrážka na pokožce
Kontaktní alergie je zákeřná v tom, že potíže se mohou objevit znenadání. Přecitlivělost může klidně vzniknout na chemikálii, se kterou jste už byli několikrát v kontaktu a nic se nedělo. A najednou se na místě, které bylo ve styku s alergenem, objeví svědivé pupínky či puchýřky anebo ošklivé praskliny či šupinky.
Při atopickém ekzému nejde o reakci alergickou. Chemikálie dráždí přecitlivělou atopickou pokožku, například zvyšují svědivost a tím způsobují zhoršování jejího stavu.
Špatná zpráva je, že na vyvolání reakce u přecitlivělé osoby stačí velmi malé množství alergenu, který pronikne do pokožky.
Zbytky pracích prostředků působí na pokožku
Oblečení, které nosíme, není z alergologického hlediska čisté. I když je právě vytažené ze skříně. Problém je v tom, že v tkaninách se po praní udržují pozůstatky pracích a avivážních prostředků a ty mají spoustu času působit na pokožku a vyvolat nějaký problém.
Příčiny jsou dvě:
- Pračky, které šetří vodou, méně důkladně máchají, a tak na prádle nechávají více zbytků pracích prostředků.
- Samotné prací přípravky, ve kterých se může ukrývat chemická látka, kterou vaše kůže nemá ráda.
Nejhorší je samozřejmě kombinace obou.
Nevíte, kde začít? Vyzkoušejte ekodrogerii
Častá otázka spotřebitelů s kontaktním nebo atopickým ekzémem zní: Jak v obchodě poznám výrobek, který bude moje pokožka snášet?
Pokud v ruce nemáte lísteček s konkrétní chemikálií, která vám vadí, kožní snášenlivost vám nikdo nezaručí. Možných alergenů jsou totiž tisíce a výrobci se mohou přizpůsobit pouze většině. To znamená, že nějaký prací prostředek bude padesáti lidem vyhovovat, ale vy můžete být ti padesáti první, kdo se po něm osypou.
Jako první řešení vás asi napadnou prací prášky s označením „sensitive“. Jde o snahu výrobců vyloučit ze složení nějaký častý alergen, většinou se ani nedozvíte jaký. Třeba vám budou vyhovovat.
O něco vyšší pravděpodobnost kožní snášenlivosti platí u ekologických pracích prostředků:
- Obsahují v průměru méně přísad než ty klasické.
- Přísady jsou na obale srozumitelně uvedeny.
- Některé cíleně neobsahují nejběžnější alergeny, jako jsou zejména vonné složky.
Nejrozšířenější jsou značky Ecover, Sonett a Feel Eco. Ecover pro potřeby alergiků a atopiků vytvořil řadu „Zero“ a Sonett zase řadu „Neutral“. U značky Feel Eco najdete hypoalergenní řadu „Baby“.
Ekologické prací přípravky sice obvykle nevyhrávají v testech účinnosti, zato jsou mnohem bezpečnější pro člověka a také ohleduplnější k přírodě.
Nabídka pracích prostředků v e-shopu ProAlergiky.cz
Pračka musí poctivě máchat
Pokud uvažujete o pořízení nové pračky, myslete přitom nejen na úsporu peněz, ale i na pokožku členů vaší rodiny. Vybírejte takovou, která prádlo dostatečně vymáchá.
Pokud nová pračka není na pořadu dne, prádlo pro osoby s velmi citlivou pokožkou perte raději v tekutých pracích prostředcích, které se snáze rozpouštění a na tkaninách zanechávají méně zbytků. Vyzkoušejte ty běžné i ty ekologické a sami posuďte, co na ně říká vaše pokožka.
Aviváž používejte jen v nutných případech, třeba na mikiny a svetry, ale ne na spodní prádlo. A pokud možno neparfémovanou a nebarvenou. Čerstvě vypraná bavlna přece voní i bez ní.
Ocet místo aviváže
Možná jste někde narazili na „babskou radu“ používat místo aviváže ocet. I to je částečným řešením, pokud vám pračka málo máchá. Do praní se ho přidává zhruba 30–100 ml podle tvrdosti vody.
Kyselý ocet mimo jiné neutralizuje zásadité složky pracích prostředků, odstraňuje některé nežádoucí vůně i pachy a také předchází ukládání vodního kamene v tkanině, čímž prádlo změkčuje.
Obavy, že oblečení bude smrdět octem, jsou zbytečné. Po vytažení prádla z pračky by ocet měl být ještě cítit, ale po uschnutí už ani trochu. Ideální je ocet bílý, vinný.
Ocet a aviváž můžete i kombinovat, a to zejména u textilií obsahujících umělá vlákna. Ocet totiž narozdíl od aviváží neumí dost dobře předcházet statické elektřině.
Diagnózu potvrdí epikutánní testy
Pokud máte na kontaktní alergii teprve podezření, můžete se nechat vyšetřit u kožního lékaře. Hlavní diagnostickou metodou jsou epikutánní testy, což jsou speciální sady náplastí se vzorky nejběžnějších alergenů, které se přikládají na záda.
Náplasti se nechávají působit několik hodin. Pod vzorky alergenů, na které jste přecitlivělí, se vytvoří viditelná reakce. Tím se odhalí, které chemické látky vaše pokožka nesnáší.