Opakované infekce dýchacích cest se týkají spousty lidí, i když u alergiků a astmatiků jsou častější a komplikovanější. Možností povzbuzování imunity je spousta. A ne všechny vás vyjdou draho.
Doplňky stravy: Opravdu vám něco chybí?
Když jsme často nemocní, něco nám chybí. Alespoň tak uvažuje většina lidí. A proto s oblibou sahá po různých doplňcích stravy. Živin, které se podílejí na fungování lidské imunity, je celá řada:
- Vitaminy a minerály: Pro správně fungující imunitu tělu nestačí jen dostatečný přísun oblíbeného vitaminu C. Je potřeba řada různých vitaminů, minerálů a stopových prvků. Dávejte přednost kvalitním multivitaminovým a multiminerálním přípravkům s vysokou vstřebatelností.
- Glukany: Tyto speciální druhy složitějších cukrů nabývají na významu a popularitě. Jsou zřejmě schopny upravovat fungování imunity, a to nejen co do ochrany před infekcemi, ale i co do alergií.
- Probiotika: Laktobacily, bifidobakterie atd. Ve střevech fungují jako vnitřní bariéra proti některým infekcím, podporují tvorbu protilátek a tlumí záněty. Existují i v kapkách pro nejmenší děti.
- Některé léčivé rostliny: Snad každá třetí rostlina je označována jako dobrá na imunitu. Rozdíly v kvalitě a tím i účinnosti přípravků na trhu jsou však velké. Záleží i na takových věcech, jako ze které části rostliny je přípravek získáván a v jakých podmínkách rostlina vyrostla. Proto i velmi oblíbená echinacea může jednou pomoct a jindy ani trochu. K dalším nadějným „imunologickým“ léčivkám patří aloe vera, lichořeřišnice nebo měsíček lékařský.
- Některé mastné kyseliny: Zejména typ omega-3 (EPA a DHA). Mimochodem rybí tuk, který do nás v dětství tlačily maminky, je bohatý právě na tyto mastné kyseliny.
- Některé aminokyseliny
- Některé enzymy
- Speciální látky jako MSM nebo pyknogenol
Snad s výjimkou MSM jsou všechny jmenované živiny přítomné v běžně dostupných potravinách.
Náš tip: Přemýšlíte, proč jsou alergici a astmatici častěji nachlazení? Vysvětlení najdete v článku Zhoršení alergie a astmatu na podzim.
Okamžitý účinek nečekejte
Zdá se, že není v lidských silách přijímat všechny užitečné látky ve formě potravinových doplňků. Není přece jen výhodnější – i finančně – jíst zdravou a vyváženou stravu, než své dietní hříchy dohánět doplňky?
Když už se rozhodnete některý z doplňků stravy vyzkoušet, buďte trpěliví. Nepřekračujte doporučené dávkování, málokdy to mívá pozitivní vliv na účinek. U většiny přípravků je vhodnější pravidelné a dlouhodobé užívání doporučených dávek.
Lepší výsledky můžete očekávat od kombinovaných doplňků stravy – například léčivá rostlina plus glukan, multivitamin plus probiotikum anebo probiotikum plus glukan
Vyzkoušejte biolampy
Biolampa, kterou si vaši starší příbuzní svítí nejčastěji na bolavé klouby, se dá použít i k podpoře imunity. Světlo se doporučuje mířit na tzv. solar plexus, tj. místo mezi hrudní kostí a žaludkem. Svítí se čtyři až deset minut jednou nebo dvakrát denně, a to po dobu minimálně tří týdnů.
Světlo stimuluje brzlík, což je imunitní orgán nacházející se v horní části hrudního koše. Na světlo reagují i Langerhansovy buňky, které se vyskytují v pokožce a rovněž jsou součástí imunitního systému. Při pravidelné aplikaci biolamp se jejich počet zvyšuje.
Sport pro posílení imunity
Kondice imunitního systému odpovídá kondici celého těla. Správná kombinace pohybu a relaxace je nejlevnějším prostředkem na pokulhávající obranyschopnost. Chronickým nesportovcům stačí navýšení pěšího pohybu, například hodinová svižná procházka několikrát týdně.
A pokud na pravidelné chození „nemáte čas“, snažte se alespoň dvakrát týdně zapotit. Jsou tu zumba, aerobik, plavání, squash, běh…
A taky trocha wellnessu…
Známý je blahodárný účinek otužování. Ani nemusíte chodit do sauny. Stačí, když každé sprchování završíte krátkým opláchnutím těla ve studené vodě. Jak si na studenou vodu navyknout? Nejlépe postupným snižováním její teploty až k nějakým dvaceti stupňům.
Zajímavá metoda, která se využívá v lázních a hodí se i pro malé děti, jsou střídavé nožní koupele. V domácích podmínkách vám k tomu stačí dva lavory nebo velké hrnce. Do jednoho dáte teplou vodu o teplotě kolem 40 °C, do druhého studenou o teplotě kolem 20 °C. Hladina voda by měla sahat nad kotníky. Minutu přešlapujete v teplé lázni, pak 15 sekund ve studené. Postup ještě zopakujete celkem šestkrát a nakonec nohy dobře usušíte.
Nemělo by zapadnout již zmíněné slůvko relaxace, čili odpočinek. Pomáhá totiž bojovat se stresem, který patří mezi nepřátele imunitního systému.
Žijte společensky!
Neseďte doma a vyrážejte mezi lidi. Jak to souvisí s posilováním imunity? Váš imunitní systém potřebuje trénink a toho může dosáhnout jedině kontaktem s lidmi a jejich viry a bakteriemi. Lidé s čilým společenským životem jsou odolnější vůči běžným respiračním infekcím, a když už onemocní, příznaky nemoci jsou lehčí a trvají kratší dobu.
Tato rada platí i pro malé děti. Kontakt s ostatními dětmi v mateřské škole i mimo ni je velmi užitečný, i za cenu, že si občas domů přinesou rýmu nebo angínu. Jedině tak se jejich imunitní systém vycvičí a začne fungovat správně.
Náš tip: A když už nachlazení nebo chřipka přijdou? Užitečné rady najdete v článku Inhalace pomohou i při obyčejném nachlazení.
Které prostředky na podporování imunity fungují u vás? Jak jste se donutili ke sportu nebo otužování? Nenechávejte si své názory pro sebe!