Hlavní viníci zdravotních komplikací u astmatiků a alergiků jsou ve vzduchu. Na podzim a v zimě je plný virů a bakterií, stále méně času trávíme venku, jsme zavření doma, ve školách, v kancelářích. Vzduch je díky topení přesušený a tím vším naše dýchací cesty trpí. Poradíme vám, jak jim ulevit.
Dýchací potíže se mohou objevit i přes to, že jste nebyli vystaveni zvýšenému množství alergenů – například z roztočů, zvířat nebo plísní. Skutečné příčiny jsou někde jinde.
Suchý vzduch v místnostech
Jakmile se začne topit, klesá vlhkost vzduchu v uzavřených prostorách – doma, v práci či ve škole. Dýchací cesty, které pro svou správnou funkci potřebují vzdušnou vlhkost někde mezi 40 a 60 procenty, začínají strádat. Nejhorší je pak situace v mrazivých dnech, kdy v nejedné domácnosti vlhkoměr hlásí pouze „šílených“ 20 procent relativní vlhkosti.
Je-li sliznice dýchacích cest suchá, ztrácí svou ochrannou funkci. Prach, alergeny a choroboplodné zárodky, které by se za normálních okolností zachytily na vlhkých stěnách sliznice někde uvnitř nosu, mohou procházet až do krku či dokonce do průdušek. Tam dráždí a některé mohou být zdrojem infekce.
Pomozte si zvlhčovačem vzduchu
Pokud nepomůže mírné snížení teploty, na kterou vytápíte, budete muset vlhkost vzduchu zvyšovat uměle. K tomu slouží zvlhčovače vzduchu. V obchodech najdete desítky různých modelů lišících se výkonem, funkcemi i designem.
Náš tip: Pokud o pořízení zvlhčovače uvažujete, bude se vám hodit článek Nákupní rádce: Jak vybrat správný zvlhčovač.
Respirační virové infekce
Pod pojmem respirační viry si spousta lidí představí chřipku. Většina rým a nachlazení je však také způsobena viry, i když jiného typu. Jak ale virové infekce souvisí se zhoršováním alergií a astmatu?
Viry způsobují poškození sliznice dýchacích cest a oslabují její samočisticí schopnost. Dýchací cesty se pak hůře zbavují případných vdechnutých alergenů i zahlenění. Na sliznici se mohou uchytit i další druhy virů nebo bakterií, čímž se stav může ještě zkomplikovat.
Léčba obyčejného nachlazení může u alergika či astmatika trvat mnohem déle než u jiného člověka. I po několika týdnech od nákazy mohou být průdušky citlivější na podráždění. Výsledkem je dlouhodobé pokašlávání.
Pečujte o dýchací cesty a imunitu
Jediným řešením je snažit se těmto infekcím dýchacích cest předcházet. Měli byste dodržovat co nejvíce z těchto pravidel:
- Posilujte své dýchací cesty pomocí inhalátoru.
- Vyhýbejte se tabákovému kouři.
- Doma používejte čističku vzduchu. Některé typy jsou proti bakteriím a virům velmi účinné.
- Nechejte se očkovat proti chřipce. Proti jiným respiračním virům bohužel vakcína neexistuje.
- Dostatečně se pohybujte, nejlépe na čerstvém vzduchu. Otužujte se.
- Naučte se odpočívat a relaxovat. Dostatečně spěte.
- Jezte pestrou stravu bohatou na vitaminy.
Pokud už onemocníte, nepřecházejte nemoc a poctivě ji vyležte. Časté infekce konzultujte s imunologem.
Zhoršené rozptylové podmínky
Na podzim a v zimě se v médiích stále častěji hovoří o inverzích a překročených emisních limitech. Ať se používají jakékoli odborné výrazy, problém je v tom, že jemný prach, oxidy dusíku, oxidy síry a další znečišťující látky zatěžují a dráždí dýchací cesty.
Ve dnech zhoršeného ovzduší se snažte pobyt venku omezit. Uposlechnutí této rady je v některých regionech naší republiky, kde smogová situace trvá i několik dní v kuse, bohužel obtížné.
Vytáhněte ze skříně čističku vzduchu
Snažte se však zajistit si dýchatelný vzduch alespoň doma. Má to smysl třeba i na pár hodin. Dýchací cesty se uklidní a částečně zregenerují. Kde vzít zdravější vzduch?
Ideální postup je takový, že po příchodu domů nebo před spaním nárazově vyvětráte. Tento krok je důležitý pro obnovu hladiny kyslíku ve vzduchu. Pak zapněte čističku vzduchu – v rodinách alergiků běžná součást výbavy – a nechte ji v provozu podle potřeby, klidně i celou noc.
Náš tip: Stále si nejste jisti, který přístroj na úpravu vzduchu je pro vás vhodnější? Mrkněte na související článek Čističky a zvlhčovače vzduchu.
Odpovídají vaše zkušenosti informacím v článku? Jaké prostředky u vás používáte, aby bylo dýchacích potíží co nejméně? Pochlubte se v komentářích pod článkem.