Špatně se vám doma nebo v práci dýchá? Nejste spokojeni s kvalitou vzduchu, ale nevíte, jestli pro úpravu ovzduší zvolit čističku, nebo zvlhčovač? Nejprve si zkuste uvědomit, co je skutečnou příčinou vašich dýchacích problémů, teprve pak přemýšlejte, jestli je to pravé čistička, nebo zvlhčovač vzduchu.
Suchý vzduch – zvlhčovač vzduchu je to pravé
Se suchým vzduchem se setkáme zejména v topné sezóně. Topení vzduch vysušuje, čím větší je venku zima, tím víc topíme a tím nižší vlhkost vzduchu doma máme.
Zejména rodiny, ve kterých žijí astmatici, osoby s atopickým ekzémem nebo často nemocné děti, by se měly o vlhkost vzduchu zajímat. Suchý vzduch může průběh onemocnění nepříjemně zhoršit.
To, že je vzduchu přesušený, zjistíme snadno. Stačí k tomu jednoduchý teploměr s vlhkoměrem. Pokud se naměřená vlhkost pohybuje nad 45 %, suchý vzduch příčinou našich dýchacích potíží asi nebude. Pokud naměříme pod 40 %, zvlhčovač vzduchu vám může velmi ulevit.
Náš tip: Podívejte se, jaké zvlhčovače vzduchu doporučuje portál ProAlergiky.cz.
Co způsobuje suchý vzduch?
Suchá sliznice dýchacích cest nedokáže účinně bojovat s vdechovanými nečistotami, jako jsou prach, viry či bakterie. Tyto nečistoty pronikají hluboko do dýchacích cest a to otevírá cestu k řadě potíží, jako jsou:
- kašel
- škrábání v krku
- chrapot
- ztížený průběh nachlazení, zánětů průdušek a laryngitid
- zhoršení astmatu
Suchý vzduch škodí i pokožce, zejména té s atopickým ekzémem. Ta rychle ztrácí vodu, je ještě více vysušená, může praskat a tím je náchylnější k tvorbě zánětu.
Jaký zvlhčovač vzduchu vybrat
Záleží na tom, co od něj očekáváme. Dobré zvlhčovače s automatickou regulací umí změřit aktuální vlhkost a teplotu a na základě toho určit ideální cílovou vlhkost. Tu pak udržují automaticky, takže se nemusíme o nic starat. Pokud chceme zvlhčovat jen občas, stačí nám jednoduché zvlhčovače. Sledovat bychom ale vždy měli zvlhčovací výkon.
Uvažujete o pořízení zvlhčovače vzduchu? Přečtěte si, jak vybrat ten správný.
Znečištěný vzduch – zvlhčovač nepomůže, čistička vzduchu ano
Kvalita vzduchu v místnostech není určována pouze jeho vlhkostí. V zimě, kdy minimálně větráme a hodně topíme, je vzduchu v domácnostech znečištěnější než venku.
Co nás ve vzduchu ohrožuje:
- bakterie a viry
- alergeny – z roztočů, zvířat, plísní
- prach
- zápach – z vaření, z domácích mazlíčků
- smog pronikající do bytu
Všechny uvedené faktory mohou nějakým způsobem narušit vaše zdraví nebo vám znepříjemňovat život. Ne vždy je ve vašich silách odstranit jejich zdroj.
Pokud se vám na podzim a v zimě, kdy se zavřou okna bytů, hůř dýchá, máte potvrzenou alergii nebo doma kouříte, pomůže vám čistička vzduchu.
Náš tip: Jaké čističky vzduchu doporučuje portál ProAlergiky.cz a proč.
Čistička vzduchu se zvlhčovačem? Jak kdy
Na trhu existují i čističky kombinované se zvlhčovačem. V takových čističkách je zvlhčovač zabudován jako doplňková funkce. Zvlhčování si zapnete, když je potřeba.
Výhodou této kombinace je, že vám doma nezavazejí dva přístroje. Ovšem totéž se stává nevýhodou ve chvíli, kdy potřebujete v jedné místnosti vzduch čistit a v druhé zvlhčovač. Také bohužel nelze samostatně pustit pouze zvlhčování, musí zároveň běžet proces čištění.
Zvlhčovací výkon vestavěného zvlhčovače bývá srovnatelný se samostatnými zvlhčovači. Počítejte ale s omezenými možnostmi regulace – čistička vlhkost vzduchu nepohlídá tak dobře, jak to umějí některé zvlhčovače.
Možná vás překvapí, že koupí kombinovaného přístroje většinou ani neušetříte. Cenově totiž vychází podobně, jako byste koupili čističku a zvlhčovač zvlášť.
Čistička vzduchu se zvlhčovačem je nejlepším řešením pro ty, pro které je důležité čištění vzduchu, a zvlhčování je pro ně příjemná funkce navíc.
Nevíte podle čeho se řídit při výběru čističky vzduchu? Poradí vám nákupní rádce.