Jak vybrat čističku vzduchu
Jakou čističku vzduchu zvolit? Výběr není zcela jednoduchý. Proto vám přinášíme soupis nejdůležitějších hledisek, nad kterými byste měli před nákupem čističky přemýšlet.
Vzduchový výkon čističky a velikost místnosti
Vzduchový výkon ukazuje množství vzduchu (udávané v m³), který čistička přefiltruje za 1 hodinu. Čím vyšší vzduchový výkon čistička má, tím větší místnost je schopná čistit nebo tím rychleji bude vzduch čistit.
Snadný výpočet: Jak velký výkon čističky potřebujeme pro svou místnost?
Nejprve si změřte šířku, hloubku a výšku vaší místnosti v metrech a spočítejte její objem v metrech krychlových:
Aby čistička dobře plnila svůj účel, měl by její vzduchový výkon převyšovat objem místnosti, ve které bude používána. Objem vynásobte správným koeficientem podle toho, komu má čistička sloužit.
Výpočet minimálního vzduchového výkonu pro alergika:
objem místnosti v m3 × 4 = potřebný vzduchový výkon v m3/h
Výpočet minimálního vzduchového výkonu pro ostatní uživatele:
objem místnosti v m3 × 2,5 = potřebný vzduchový výkon v m3/h
Pokud budete čističku používat střídavě ve více místnostech, potřebný vzduchový výkon vypočtěte dle objemu té největší místnosti. Z naší nabídky si pak vyberte jednu z čističek, jejíž maximální vzduchový výkon bude vyšší než číslo, které vám vyšlo.
Je zcela v pořádku, když si zvolíte čističku s výkonem podstatně vyšším, než je potřebný pro vaši místnost. Výkonnější čistička v menším prostoru poběží častěji na nižší otáčky a tím pádem bude její provoz tišší a úspornější. A naopak: Čistička, která bude výkonově na danou místnost slabá, poběží často na vysoké otáčky, tím pádem bude hlučnější a bude spotřebovávat více elektřiny.
Srovnávejte srovnatelné
Údaje o velikosti místnosti, které v našem e-shopu uvádíme u všech čističek, sami vypočítáváme dle výše uvedeného vzorce. Původní údaje od dodavatelů totiž mohou být stanovené různým způsobem, což by znemožnilo objektivní porovnání výkonnosti modelů. U nás nemůžete naletět kvůli „přifouknutým“ číslům.
Filtrace – odstraňování nečistot
Všechny čističky vzduchu nabízené v e-shopu ProAlergiky.cz splňují požadavky na účinnost filtrace musí zachytit bezmála 100 procent nečistot rozptýlených ve vzduchu.
Kvalitní čističky vzduchu pracují na principu několikastupňové filtrace. To znamená, že k procesu čištění přístroj využívá několika různých technologií, aby bylo dosaženo co nejvyšší účinnosti. Vícestupňová filtrace zbaví vzduch hrubších nečistot i nejmenších alergenů a také kouře nebo zápachu.
Tady je přehled nejčastěji používaných filtrů a dalších čisticích funkcí spolu s nečistotami, které odstraňují:
- HEPA filtr nebo jiný filtr pevných mikročástic: odstraňuje mikroskopický prach (ze silnic, staveb apod.), kouř, pyly, plísně, zvířecí a roztočové alergeny, bakterie
- Uhlíkový filtr: odstraňuje jedovaté, dusivé nebo zapáchající plyny a výpary (čpavek, ocet, oxidy síry, oxidy dusíku apod.)
- Ionizátor – generátor záporných iontů: urychluje usazování pevných nečistot (prach, alergeny) a usnadňuje jejich zachycení na HEPA filtru
- Plazmový ionizátor: přímo ve vzduchu rozkládá viry, bakterie, těkavé látky (formaldehyd, benzen, toluen apod.), spory plísní, kvasinky, škodlivé smogové plyny
- Fotokatalytický filtr: rozkládá viry, bakterie, těkavé látky (formaldehyd, benzen, toluen apod.), spory plísní, kvasinky, škodlivé smogové plyny
- Studený katalytický filtr: rozkládá nebezpečné plyny a těkavé látky (formaldehyd, benzen, toluen apod.)
- UV lampa: hubí bakterie, viry, plísně a kvasinky
Určitě ale neplatí, že čím více filtračních stupňů čistička nabízí, tím více nečistot bude odstraňovat. Všimněte si, že některé čisticí funkce odstraňují prakticky tytéž nečistoty. Například plazmový ionizátor nahradí (foto)katalytický filtr i UV lampu. V kombinaci s HEPA filtrem a uhlíkovým filtrem odstraní drtivou většinu škodlivin.
Hlučnost čističek vzduchu
Uvádí se v decibelech (dB) a udává hladinu hluku, které je osoba vystavena při provozu čističky. Čistička s vyšším výkonem může být hlučnější než čistička s nižším výkonem, ale není to pravidlem. Hlavním zdrojem hlučnosti je ventilátor, jehož rychlost otáček však ovlivňujete vy jako uživatel přístroje.
Při nejnižších otáčkách většinu čističek sotva uslyšíte a ani vysoké otáčky nejsou vysloveně nepříjemné.
Tichý režim je důležitý pro provoz čističky v noci. Hlučnost by v tomto případě neměla přesahovat 30 dB. Čím nižší, tím lepší.
Cena filtrů a jejich životnost
Pořizovací cena čističky vzduchu
Jelikož naše přístroje si kupují i nemocní lidé, svou nabídku se snažíme stavět na spolehlivých přístrojích od renomovaných dodavatelů, tedy ne za každou cenu těch nejlevnějších na trhu.
Spotřeba elektrické energie
Pro ekonomicky smýšlející uživatele je důležité i to, kolik elektrické energie čistička spotřebovává. Poznáte to z příkonu, který se obvykle udává pro minimální a plný výkon. Čističky s automatickým režimem většinu dne poběží na minimální výkon, při kterém by měly potřebovat pouze jednotky wattů.
Často kladené otázky
Proč si koupit čističku vzduchu a s čím pomůže?
Co vyčistí čistička vzduchu?
Mám si vybrat zvlhčovač, čističku vzduchu nebo ionizátor?
Četla jsem, že čistička vzduchu produkuje nebezpečný ozón, je to pravda?
Jaká je spotřeba čističky vzduchu, kolik průměrně žere?
Jak dlouho a jak často čističku pouštět?
Kam umístit čističku vzduchu?
Když používám čističku vzduchu, nesmím větrat?
Když se píše, že čistička zbaví vzduch částeček prachu, znamená to že už nebudu muset prach utírat?
Mám si vybrat čističku se zvlhčovačem, nebo bez? Co je účinnější?
Musí být v každém pokoji jedna čistička, nebo existuje nějaká výkonnější rovnou pro celý byt?
Našel jsem čističe vzduchu, které pracují na principu ionizace vzduchu. Je uváděno, že jsou to velmi kvalitní čističky, je to tak?
Nejsou čističky příliš hlučné (při chodu v noci)?
Jakým způsobem a jak často čistit čističku vzduchu?
Umí čistička vzduchu odstranit cigaretový kouř?
Ověřeno našimi zákazníky
Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece
- rychlost doručení