Ozon je všude kolem nás jako nedílná součást zemské atmosféry – nejen jako ozonová vrstva. Dýcháme ho celý život, aniž by nám jakkoli překážel. Přesto na internetu můžeme narazit na články varující před ozonem vytvářeným čističkami vzduchu. Informace je tedy nutné uvést na pravou míru…
Strach z čističek je dnes zbytečný
V USA vzniklo v roce 2005 pozdvižení, když se přišlo na to, že některé čističky vzduchu vypouštějí takové množství ozonu, které již může být zdraví škodlivé. Zvlášť když si lidé výkonný a nedostatečně regulovatelný přístroj pustili v malé místnosti. Informace o tom, že čističky vzduchu mohou být i nebezpečné, se brzy rozšířila po celém světě a nedůvěra lidí postihla i naprosto nevinné přístroje.
Od té doby uplynulo mnoho let a používané technologie výrazně pokročily. Na českém trhu dnes pravděpodobně nenajdete čističku, která by uvolňovala rizikové množství ozonu. Navíc výrobci si mohou své čističky nechat testovat u různých nezávislých institucí, a pokud neuvolňují nebezpečné množství ozonu, získají certifikát.
Jak mít jistotu a vybrat bezpečnou čističku vzduchu?
Především je dobré vědět, že velká spousta čističek neobsahuje žádnou součást, která by mohla vytvářet ozon. Některé moderní čističky vzduchu vybavené ionizačními nebo UV výbojkami mohou v malém množství „neúmyslně“ vytvářet ozon. Pokud výrobce doloží, že toto množství ozonu nepřekračuje hygienický limit, a pokud je možné v případě potřeby zdroj ozonu vypnout, jedná se o přístroje bezpečné i pro nejcitlivější osoby.
Čističky vzduchu, které by cíleně vytvářely ozon, u nás prakticky neseženete. Pokud na ně přece jen narazíte, např. v zahraničí, nekupujte je, neposlouží vám.
Podrobnosti následují…
1. Čističky vzduchu, které neuvolňují žádný ozon
Velká část čističek dostupných na evropském trhu v sobě nemá žádný zdroj ozonu. Jedná se o klasické přístroje, které obsahují motor a HEPA filtr (nebo jiný mechanický mikrofiltr), ale nepoužívají ionizátor, UV záření ani jiný zdroj elektrických výbojů.
Nutno dodat, že v dnešní době už existují ionizátory, které ozon nevytvářejí.
2. Čističky vzduchu, které v malém množství uvolňují ozon
Aniž by to musel být úmysl výrobců, malá množství ozonu mohou jako „vedlejší produkt“ vznikat i v dalších zařízeních používaných v čističkách vzduchu:
- některé starší typy ionizátorů
- některé UV lampy
- elektrostatické filtry
U čističek vzduchu vybavených těmito technologiemi je vhodné se zajímat o množství vytvářeného ozonu. Výrobce by měl písemně garantovat, že jeho přístroj nevypouští více ozonu, než je povoleno.
Hygienický limit je stanoven na 0,05 ppm (parts per million = částic na milion) během osmi hodin, což se rovná 0,1 mg/m3. Hodinový limit je pak stanoven na 0,1 ppm, tj. 0,2 mg/m3. Koncentrace ozonu pod tyto limity jsou považovány za neškodné.
Pro srovnání: maximální hodinová koncentrace ozonu v přírodě je přibližně 0,06 ppm.
Produkty uváděné na evropský trh nesmějí být zdraví škodlivé. Čističku vzduchu vytvářející nadlimitní množství ozonu byste tak neměli legálně sehnat.
Jelikož astmatici a další citliví jedinci se mohou cítit nepříjemně i v podlimitních koncentracích ozonu, jsou pro ně vhodnější čističky vzduchu, ve kterých jsou ionizátor nebo UV lampa pouze jako doplňkový stupeň filtrace (např. k HEPA filtru), který je možné samostatně vypnout.
3. Ozonové čističky vzduchu, které cíleně vytvářejí ozon
V ozonových čističkách, které se u nás nerozšířily, se ozon cíleně využívá jako způsob čištění vzduchu. Čističky si tento ozon samy vytvářejí pomocí generátoru ozonu. Tím může být UV lampa, korónová výbojka nebo výbojka na principu studené plazmy.
Ozon má mimořádný dezinfekční účinek. Hubí viry, bakterie, plísně, parazity a další škodlivé mikroorganismy. Neporadí si však s pevnými částicemi, jakou jsou prach a pyl. Umí ale rozkládat jedovaté nebo zapáchající plyny, ovšem tento rozklad nemusí být dostatečný a jeho výsledkem mohou být jiné nežádoucí plyny.
Jenže je tady jeden problém: Ukázalo se, že nízké dávky ozonu, které jsou pro člověka zdravotně nezávadné, jsou velmi málo účinné proti vzdušnému znečištění. Aby tedy mohla ozonová čistička účinně fungovat, musela by vypouštět ozonu daleko víc, a tím by se pravděpodobně stala zdrojem zdravotního rizika. Nicméně teoreticky je takové přístroje možné k čištění místností používat, ale bez přítomnosti lidí.
Alespoň dokud neproběhne dostatek objektivních vědeckých testů, které zodpoví všechny otázky kolem bezpečnosti a účinnosti, doporučujeme si ozonové čističky do domácnosti nepořizovat – zejména u alergiků a astmatiků.
Pozor na snahu některých výrobců, kteří uvádějí, že jejich přístroje vytvářejí „aktivní kyslík“ nebo „energizovaný kyslík“. Spotřebitel by očekával něco zdravého a svěžího – ale pod těmito přezdívkami se skrývá opět ozon. Výše uvedené limity musejí být dodržovány i v tomto případě.
Běžná součást atmosféry
Ozon je sloučenina tří atomů kyslíku (O3), která má pro náš život své kladné i záporné stránky. Ozon je plyn, který je užitečný ve svrchních vrstvách atmosféry, kde chrání Zemi před škodlivým UV zářením.
Vyskytuje se však i na povrchu Země, kde často znečišťuje ovzduší – tzv. přízemní neboli troposférický ozon. Zde vzniká nejčastěji reakcí uhlovodíků a oxidů dusíku, vypouštěných spalovacími motory, se slunečním zářením.
Jeho přírodním zdrojem jsou vodopády a bouřky. Objevuje se i v lidském těle, kde jej vytvářejí bílé krvinky pro boj s infekcí. Uvolňují ho také laserové tiskárny a kopírky. A jak zmiňujeme výše, i některé čističky vzduchu.
Ozon chrání i ubližuje
Bohužel pro člověka je tato sloučenina v ovzduší riziková už v malých dávkách. Může způsobovat bolesti hlavy a nevolnost, dráždí a poškozuje oči a dýchací cesty, čímž zhoršuje příznaky astmatu a alergie (zvyšuje se citlivost sliznice vůči alergenům) a také zvyšuje náchylnost k infekcím dýchacích cest.
Na druhou stranu je potřeba uvést, že u zdravých lidí nemá krátkodobé vdechování zvýšeného množství ozonu většinou žádné dlouhodobé následky. Citlivost na ozon je individuální záležitostí.
Ozon má štiplavý pach připomínající chlor a je nosem patrný i v malých koncentracích. Člověk tak může včas opustit místo, kde ozon ucítí. Dobrá zpráva také je, že ozon se sám rychle rozpadá (na běžný kyslík O2) nebo zaniká reakcemi s řadou látek v našem okolí (kovy, oxidy dusíku apod.).